بلاگ, ترانسفورماتور

7روش تست پایداری ترانس

تست پایداری ترانس

تست پایداری ترانس از جمله فعالیت هایی است که همواره باید انجام شود. برای شروع لازم است که با ترانس یا transformator آشنا شوید.

ترانس یا ترانسفورماتور چیست؟

ترانس المان یا قطعه ای است که متشکل از دو سیم پیچ که به روی هسته فلزی پیچیده شده اند، می باشد. هسته فلزی هم جنس های متفاوتی دارد. زمانی که به یک سیم پیچ ترانس، جریان متناوب یا AC اعمال می شود، همین جریان بدون اتصال سیمی و در واقع به صورت بی سیم به سیم پیچ دیگر القا می گردد.

در نتیجه ترانسفورماتور به وسیله ای گفته می شود که اساس کار آن انتقال انرژی الکتریکی از یک مدار به مدار دیگر است. این انتقال از طریق دو یا چند سیم‌ پیچ و از طریق القای الکتریکی می باشد.

کارکرد آن نیز بدین صورت است که جریان جاری در مدار اول ترانسفورماتور موجب می شود که یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم‌پیچ اول ایجاد شود. این میدان متغیر موجب می شود که یک ولتاژ در مدار دوم نیز ایجاد گردد. در صورتی که یک بار به این مدار اضافه کنیم، جریان ثانویه ایجاد می شود.

برخی افراد فکر می کنند که سیم پیچ اول با دوم در ترانسفورماتور ها تماس الکتریکی دارد، در حالی که این گونه نیست و سیم پیچ های اولیه و ثانویه تماس الکتریکی وجود ندارد. در واقع میدان مغناطیسی ایجاد شده موجب می شود که انرژی از سیم پیچ اولیه به ثانویه منتقل گردد.

حالا که با ترانسفورماتور ها یا همان ترانس ها آشنا شدید، باید بدانید که مانند سایر تجهیزات پست، نیاز به محافظت و پایداری بالا دارد. سوالی که اینجا مطرح می گردد این است که تست پایداری ترانس چگونه انجام می گردد؟

تست پایداری ترانس با رله REF

یکی از معمول ترین روش های تست پایداری ترانس، تست با رله REF می باشد. ترانس ها گران ترین تجهیزات پست هستند و به دلیل اندازه بزرگ، جا به جایی آن و یا تعویض آن سخت است. باید تمام سیم ها، رله ها، ارت ها با دقت کامل جدا شده و مجدد در محل جدید نصب شوند. همچنین هزینه های جا به جایی، تعویض و یا خرید بسیار زیاد است. به همین دلیل داشتن محافظت کامل بسیار مهم است تا در موقع حادثه آسیبی نبیند. بهترین نوع حفاظ برای ترانس ها، حفاظت ref یا حفاظت restricted earth fault می باشد. تست پایداری ترانس با رله ها چگونه عمل می کند؟

عملکرد رله ها خیلی ساده و راحت است. بدین صورت که مانند یک رله ارت فالت معمولی عمل کرده و با زمان صفر آنی عمل می کند به همین دلیل کوچک ترین و ضعیف ترین اتصال را می بیند. تست پایداری ترانس دارای رله REF به شکل زیر می‌ باشد:
ابتدا باید مدار را به حالت زیر ببندید.

سپس تزریق جریان باید به گونه ای باشد که به صورت همزمان از اولیه یکی از CT‌ های فاز و CT نوترال ترانس عبور نماید.
در صورتی که تست پایداری ترانس اوکی باشد و مشکلی نداشته باشد، پلاریته‌ های CT‌ ها باید درست کانکشن شده باشند و رله REF جریان دیفرانسیل را صفر نشان دهد و عمل نکند. اما در صورتی که تست پایداری ترانس دچار مشکل باشد، رله REF تریپ می دهد.
خب این تست تنها روی یک فاز انجام شد، اگر روی بقیه فاز ها هم تست اوکی بود، تست پایداری ترانس به درستی انجام شده و مشکلی وجود نخواهد داشت.

7 تست پایداری ترانس قدرت

روش تست پایداری ترانس قدرت هم دارای تنوع زیاد است. ترانس های قدرت، در کارخانه ای که تولید می شوند، توسط ولتاژ هایی در حد نامی، بیشتر و جریان های بزرگ تست می شوند تا بدون عیب به مشتری عرضه شود. اما با این حال بعد از اینکه مشتری ترانسفورماتور را به مکان مورد نظر (پست) رساند باید برای بررسی و تایید عملکرد، تست هایی انجام دهد تا از بی عیب بودن آن مطمئن شود. این تست ها توسط وسایل اندازه گیری دقیق و قابل حمل و نقل انجام می شود.

تست نسبت تبدیل (RATIO)

عملکرد این تست بدین صورت است که به اولیه یا ثانویه ترانس، ولتاژ داده می شود و در نتیجه ولتاژ طرف مقابل محاسبه می شود. مقدار ولتاژ در ترانس های قدرت کاهنده، به اولیه معمولا سیصد و هشتاد ولت و به ثانویه بین صد و ده تا صد و هشتاد ولت می باشد.

تست پیوستگی تپ چنجر (TAP CONTINEU)

مقدار ولتاژی که در این تست به اولیه داده می شود، همانند تست نسبت تبدیل، سیصد و هشتاد ولت است. اما در سمت ثانویه ولت متر های آنالوگ قرار می گیرند و عملکرد آن ها بدین صورت است که انحراف عقربه را در هر سه فاز بررسی می کنند تا عقربه پس نیفتد.
ترتیبی که در زمان تغییر تپ انجام می شود، به صورت روند افزایش تپ یعنی یک پله پایین و دو پله بالا است.
۱-۲…۱-۲-۳…۲-۳-۴…۳-۴-۵…

تست مقاومت عایقی (MEGGER)

یکی دیگر از تست پایداری ترانس تست مقاومت عایقی است که توسط دستگاه میگر انجام می شود. زمان هایی که این دستگاه اندازه گیری می کند، عبارت است از:

۱۵ ثانیه، ۶۰ ثانیه، ۵ دقیقه، ۶۰ دقیقه
اندازه گیری نیز به گونه زیر انجام می شود:

LV/HV
HV +E/LV
+E/HVLV
در این نوع تست، سر های اولیه و ثانویه اتصال کوتاه می شود.

تست جریان بی باری( NO – LOAD)

در تست جریان بی باری ثانویه مدار باز است، به اولیه ولتاژ داده می شود و جریان با آمپر متر و به صورت دقیق اندازه گیری می شود و بالعکس. در اتصال مثلث نسبت آمپر های سه فاز 1-1-1.3 می باشد و در اتصال ستاره نسبت آمپر های سه فاز 1-8..0-1 می باشد.

تست شار مغناطیسی (flow)

در تست شار مغناطیسی، به سر های هر نول و فاز در اتصال ستاره ولتاژ تک فاز می دهند. جریان هر فاز اندازه گیری می شود در نتیجه ولتاژ سیم پیچ طرف خوانده می شود.

تست گروه برداری (VECTOR GROUP)

سر های مشابه در این تست، در یک فاز، اتصال کوتاه می شود. به طور مثال(S-s). ولتاژ سه فاز تزریق می شود و در نتیجه ولتاژ ها نسبت به هم خوانده می شود.

تست اتصال کوتاه (SHORT CIRCUIT)

آخرین تست پایداری ترانس که در این مقاله بیان می شود، تست اتصال کوتاه است. در این تست همانطور که از نامش پیداست در ثانویه، اتصال کوتاه می شود، سپس ولتاژ سیصد و هشتاد به اولیه تزریق شده و جریان در اولیه و ثانویه خوانده می شود.

نتیجه گیری

ترانسفورماتور ها از آنجایی که نقش مهم در پست و انتقال انرژی دارند، باید به خوبی کار کنند و برای آنکه از کارکرد آن اطمینان پیدا کنید هر از گاهی آن ها را تست کنید. انواع تست پایداری ترانس را در این مقاله برای شما بیان کردیم. اطمینان از صحیح بودن تست و ترانس به جلوگیری از آسیب به تجهیزات و افراد کمک شایانی می کند.

bitly cuttly 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *