سیم و کابل

هرآنچه باید در مورد سیم ACSR بدانید…

هادی ACSR

فروش انواع هادی های خطوط هوایی آلومینیومی با مغزی فولادی (ACSR) پرکاربردترین نوع از سیم های هوایی آلومینیومی به شمار می رود. در فهرست محصولات یا اقلام مورد نیاز پروژه های خطوط این محصول با عنوان سیم ACSR معرفی می شود که هر سایز آن نام مخصوص خود را دارد.

سیم ACSR چیست؟

هادی های آلومینیومی تقویت شده با فولاد یا سیم ACSR نوعی هادی در خطوط انتقال هوایی است که برای رسیدن به مقاومت مکانیکی مشخص از مغز فولادی بهره می برد. این کابل ها برای توزیع انرژی الکتریکی در خطوط ولتاژ متوسط و قوی که فاصله تیرها از هم زیاد باشد، مناسبند.

هسته فولادی این کابل گالوانیزه شده است و به تناسب اندازه کابل ممکن است از یک یا چند رشته فولاد به هم تابید تشکیل شده باشد.مطابق استاندارد ای اس تی ام بین الملل در رشته های آلومینیومی این هادی از آلومینیوم سخت H19-1350 استفاده می شود. این رشته ها به دور هسته فولادی تابیده می شوند.

سیم ACSR

به تناسب مورد مصرف کابل، ظرفیت جریان و استقامت مکانیکی آن با استفاده از تغییر نسبت بین آلومینیوم و فولاد تنظیم می شود. مشخصه اصلی این هادی ها مقاومت مکانیکی بالا نسبت به وزنشان است و به همین دلیل در اسپن های طولانی که مسئله فشار زیاد به دکل مطرح است می توانند مفید باشند.

ساختار هادی های هوایی آلومینیومی ACSR

بخش مرکزی:

یک یا هفت رشته سیم تابیده از جنس فولاد گالوانیزه پرکربن

هادی:

آلومینیوم سخت کشیده تابیده به دور سیم های فولادی مرکزی

سیم acsr می تواند تعداد زیاد و متنوعی از لایه های آلومینیومی و فولادی را داشته باشند.

خصوصیات سیم ACSR آلومینیومی

مغزی فولادی، شامل لایه نازکی از پوشش آلومینیومی اطراف سیم فولادی است، که بطور تقریبی 10% از شعاع سیم است. این سیم ها ترکیبی از وزن خوب و هدایت بالای الکتریکی آلومینیوم و مستحکم بودن کشش بالای فولاد است.

در رابطه با این هادی ها، جهت بافت لایه بیرونی هادی به طور راستگرد است و لایه های زیرین به ترتیب برعکس هستند. سیم های فولادی با روکش های گالوانیزه ای و آلومینیوم پوشیده می شوند و این امر جهت افزایش مقاومت به خوردگی سطح می باشد.

دسته بندی مغزی های فولادی گالوانیزه ای در کلاس های مختلف مانند A، B، C، با در نظر داشتن میزان ضخامت روکش، گالوانیزه می شوند. می توان کمترین میزان ضخامت روکش را در کلاس A و بیشترین ضخامت روکش را در کلاس C مشاهده کرد.

در واقع می توان افزایش مقاومت به خوردگی در این نوع از سیم ها را افزایش میزان ضخامت روکش گالوانیزه دانست. سیم های فولادی گالوانیزه ای کلاس A مستحکم تر و مقاومت به خوردگی پایین تر، در ایران کاربرد بیشتری دارند.

کاربرد سیم آلومینیومی ACSR

سیم های ACSR یا آلومینیوم/فولاد در سایز های متنوع تولید شده و با اسامی مختلفی شناخته می شوند. این سیم ها به صورت روکش دار (PVC) نیز تولید می شود، هادی های هوایی ACSR روکش دار، نسبت به نوع بدون روکش آن از کیفیت، طول عمر و همچنین ایمنی بالاتری برخوردار هستند.

کاربرد هادی هایی از جنس آلومینیوم تقویت شده با فولاد با روکش آلومینیوم در خطوط توزیع و انتقال مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع در مناطقی که به مقاومت به خوردگی و درجه حرارت زیاد نیاز می باشد. این هادی ها بیشتر در مناطقی که آلودگی هوا وجود دارد، همچنین در امتداد ساحل و یا منطقه های صنعتی کاربرد دارند.

مزایای سیم ACSR

  • قیمت مناسب
  • نسبت استحکام مکانیکی به وزن مناسب

همچنین مستحکم بودن و هدایت الکتریکی خوب و داشتن مغزی فولادی، در واقع امکان اعمال کردن نیروی بیشتر، این به معنای کاهش یافتن شکم سیم بر روی دکل ها می باشد.

ویژگی های خاص

موارد زیر به چند نمونه از ویژگی های خاص سیم آلومینیومی ACSR اشاره می کند:

  • وزن متعادل نسبت به میزان استحکام
  • قیمت خوب
  • مقاوم در برابر خوردگی
  • وزن مناسب به نسبت هدایت الکتریکی
  • طول عمر بالا

انواع سیم ACSR

هادی های ACSR شامل رشته های آلومینیومی که با مغزی فولادی تقویت شده می باشند. این رشته ها بصورت هم مرکز حول محور فولاد گالوانیزه پرکربن قرار دارند. مغزی گالوانیزه در ساختار هادی هوایی می تواند بصورت تک رشته یا استرند شده بکار رود.

با توجه به استفاده از هادی های فوق در خطوط انتقال فشار قوی و در فضای آزاد، جنس آلومینیوم مورد استفاده از نوع سخت و با گرید H19 می باشد. تولید هادی های فوق بسته به نیاز مشتریان به دو نوع روکش دار و بدون روکش (لخت) انجام می شود .

در هادی های لخت، رشته های آلومینیومی عاری از هرگونه تنش و فشردگی می باشند اما در هادی های روکش دار امکان کمپکت کردن هادی تا میزان 7 درصد کل قطر هادی وجود دارد. در صورت روکش دار بودن هادی سطوح ولتاژی مورد استفاده 20 و 33 کیلوولت بوده و عایق نهایی این سیم نیز از جنس XLPE نوع TIX5 (که مقاوم در برابر شرایط محیطی با افزودن کربن) می باشد.

سیم آلومینیومی ACSR

استاندارد های مورد استفاده جهت تولید هادی ها در داخل ایران دستورالعمل های توانیر وزارت نیرو و استاندارد ملی 17502 می باشد. در خارج از ایران استاندارد های ASTM B232  وBS EN 50182  برای هادی های لخت و استاندارد BS EN 50397 برای هادی های روکش دارد مرسوم است.

هادی آلومینیوم، تقویت شده از فولاد ( ACSR) چه جاهایی استفاده می شود؟

سیمACSR  متشکل از یک هسته فولادی جامد یا رشته با یک یا چند لایه از سیم های آلومینیوم با خلوص بالا (آلومینیوم ۱۳۵۰) پیچیده شده در مارپیچ است. سیم های اصلی ممکن است از جنس استیل گالوانیزه یا فولادی با روکش آلومینیومی باشد. پوشش های گالوانیزاسیون یا آلومینیوم نازک هستند و برای محافظت از فولاد در برابر خوردگی استفاده می شوند.

هسته فولادی مرکزی استحکام مکانیکی اضافی را فراهم می کند و از این رو، sag  به طور قابل توجهی کمتر از سایر رساناهای آلومینیومی است. هادی های ACSR در طیف گسترده ای از محتوای فولاد، از ۶٪ تا ۴۰٪، در دسترس هستند . ACSR با محتوای فولاد بالاتر در جایی انتخاب می شود که به مقاومت مکانیکی بالاتری مانند عبور رودخانه نیاز باشد. هادی  ASCR برای کلیه اهداف انتقال و توزیع بسیار استفاده می شود.

و در پایان، سیم ACSR  در خطوط توزيع و انتقال و در مناطقي كه به مقاومت به خوردگي  و درجه حرارت بالا نياز است مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از اين هادي‌ها بیشتر در مناطقي كه آلودگي هوا وجود دارد و در امتداد ساحل و يا مناطق صنعتي استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *