سیم و کابل

راهنمای جامع سیم افشان + کاربرد و ساختار

سیم افشان

یکی از عمده ترین عوامل افزایش فروش سیم افشان در صنایع و کار های مختلف ویژگی خاص آن ها یعنی انعطاف پدیری این سیم ها می باشد در ادامه به بررسی کلی این سیم ها میپردازیم.

 

سیم افشان چیست؟

سیم های افشان

این سیم ها شامل یک هادی از جنس فلز مس با رسانایی بالا در هسته و یک عایق بسیار مقاوم در عین حال انعطاف پذیر از مشتقات pvc که به اسم پلیمرر pvc/c می باشد تشکیل شده اند.
این سیم ها در مصارف مختلفی همچون وسایل برقی داخل منزل ، سیستم های روشنایی در محیط های باز و سربسته ، درون و بیرون کچ بری ها و ….. کاربرد های مختلفی دارند ولی از این سیم های قابل انعطاف به هیچ عنوان داخل کانال ها استفاده نمی شود زیرا زمانی که این سیم ها داخل کانال استفاده شوند عملا ویژگی بسیار مهم آن ها یعنی انعطاف پذیری کاملا بی معنا می شود.در سیم های افشان با سطح مقطع کمتر از یک میلی متر ولتاژی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت می باشد و برای سطح مقطع های بیش از یک میلی متر بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت در نظر گرفته شده است.

کاربرد سیم های افشان

سیم های افشان به طور عمده در مصارفی کاربرد داشته که انعطاف پذیر بودن سیم اهمیت دارد برای مثال اگر مورد استفاده ی شما برای کشیدن سیم نیاز به خم شدن یا تغییر جهت سیم نداشته باشد هیچگاه به سیم های افشان احتیاج پیدا نمی کنید و انتخاب مناسب شما سیم های مفتول می باشد ولی گاهی برای سیم کشی در ساختمان ها برای انتقال برق به جایی از محل اتصال باید با زاویه سیم کشی انجام شود در این حالت مهم ترین کار استفاده از سیم هایی می باشد که انعطاف پدیر بوده و در این زمان سیم های افشان کاربرد پیدا خواهند کرد.

ساختار سیم  های افشان

این سیم ها دارای هسته هادی از جنس مس با درصد خلوص بالا برای رسانایی زیاد و از گروه ۵ ( این گروه به منظور ویژگی سیم می باشد که گروه ۵ دارای قابلیت انعطاف است) می باشد و با روکشی از جنس pvc/c که قابلیت استحکام بالایی دارد و تمامی استاندارد های ISIRI 3084 , IEC 60228 را دارا می باشد تا قابلیت تحمل ولتاژی بین ۳۰۰ تا ۷۵۰ ولت را با سطح مقطع های مختلف دارا باشد.

انواع سیم های افشان

سیم های افشان بر حسب سطح مقطع و ولتاز نامی خود در دو دسته طبقه بندی می شوند

– سیم افشان با ولتاژ ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت و سطح مقطع کمتر از یک میلی متر :

این سیم ها برای نصب و سیم کشی درون لوله های خرطومی و بیرون و داخل کچ کاری مناسب می باشد.

– سیم افشان با ولتاژ ۴۵۰ الی ۷۵۰ ولت و سطح مقطع بیش از یک میلی متر :

این سیم ها برای وسایل برقی داخل خانه مانند آبمیوه گیری ، همزن و …. با این حدود ولتاز استفاده می شوند و هادی با بالاترین درجه ی انعطاف پذیری در این دسته سیم وجود دارد.

استاندارد های سیم افشان

کلیه این سیم ها دارای استاندارد هایی می باشند گه در شورت گرفتن گواهی این استاندارد ها جزو سیم های افشان به حساب می آیند.
دو استاندارد کلی برای سیم های افشان وجود دارد یکی‌ ISIRI60706 و دیگری IEC 0660227 این استاندارد ها عامل تعیین کنندگی افشان بودن یا نبودن یک سیم می باشند .

رنگ بندی سیم های افشان

رنگ بندی این سیم کاملا امری انتخابی برای مشتری می باشد و برای اشتباه نشدن و قاطی نکردن سیم ها داخل تابلو می توانند رنگ های مختلفی سفارش داده و کارخانه ها رنگ عایق را به انتخاب مشتری تغییر دهند.

نام گذاری سیم افشان

این سیم یک الگوریتم نامگإاری کلی به شکل NYAF دارند که کد N نشان دهنده ی نام سیم بر اساس استاندارد ، Y نشان دهنده ی مواد عایق در سیم و AF نشان دهنده ی جنس هادی بکار رفته در آن می بشد.

معیار های سنجش یک سیم افشان

برای خرید سیم انعطاف پذیر همواره باید به کیفیت و استاندارد ها توجه داشت و نباید از یک سری نکات در خرید غافل شد :

۱_ هادی در این سیم ها صرفا باید از جنس مس باشد.
۲_ وزن زیاد این سیم ها نمی تواند معیاری بر با کیفیت بودن آن باشد.
۳_ برای خرید حتما باید به شرکت تولید کننده و سابقه ان دقت نمود و برند معتبر را خریداری کرد.

بهترین سیم افشان

تولید کنندگان مختلفی در کشور خطوط تولید اینگونه سیم ها را دارند که همگی دارای سابقه ای معتبر در این زمینه می باشند.
حال عده ای از این کارخانه ها با توجه بالا رفت قیمت مس در هادی های خود درصد خلوص مس را پایین آورده و آلومینیوم به کار می برند.
از این رو زمانی که از هادی الومینیومی استفاده می شود با گذر زمان امکان اکسید شدن بالا می رود و کاهش طول عمر سیم را بهمراه دارد از این کارخانه هایی که سیم افشان با هادی مسی تولید می کنند کیفیت بالا تری نسبت به بقیه دارند.

سیم افشان آلومینیومی

همانوطر که در قبل یه ان اشاره کردیم جنس اصلی هادی این سیم ها باید از مس درصد بالا باشد ولی با توجه به قیمت کارخانه ها این هادی ها را با خلوص کمتر تولید گرده و روکش آلومینیومی روی آن ایجاد می کنند .
این اقدام در خطوط انتقال و توزیع برق اقدامی مناسب است ولی در مصارف داخلی دارای اشکالات فنی از حمله اکسایش می باشد.
یکی از عمده اشکالات هادی های آلومینیومی با توجه به ظرفیت گرمای ویژه که دارند سریع گرما را بالا می برد و این باعث هدر رفتن انرژی الکتریکی می شود.

تفاوت سیم افشان با سیم مفتولی

بزرگترین تفاوت ای دو سیم قابل انعطاف بودن این سیم ها و خشک بودن سیم های مفتول می باشد.
سیم های انعطاف پذیر در داکت های زمینی و تابلو های فرمان کاربرد دارد و سیم های خشک در مناطق سیم کشی که مسیر سیم مستقیم می باشد کاربرد دارد.
سیم های انعطاف پذیر مفاومت الکتریکی بیتشری نسبت به سیم های مفتول دارد ولی زیاد چشمگیر نیست ولی در مصارفی با دقت بالا همین مقاومت بسیار مهم است.

سیم های انعطاف پذیر مهمترین کاربرد را در بین سیم ها دارد و برای انتخاب ان باید به مصرف خود توجه کرد و معیار انعطاف پذیری را در نظر گرفت و اگر مصرف ما به ویزگی انعطاف پذیری نیازی نیست بهتر است از سیم مفتول استفاده کرد .

bitly cuttly shorturl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *