ترانسفورماتور

چگونه بهترین اتوترانس را با مناسب ترین قیمت بخریم؟

اتو ترانس

اتوترانس یکی از انواع ترانسفورماتور است که  در بسیاری از محیط های صنعتی مورد استفاده است و کاربرد های متنوعی دارد، به همین دلیل شناخت آن برای شما ضروری است علاوه بر این برای خرید ترانسفورماتور  باید ابتدا انواع آنرا به طور کامل بشناسید و با مزایا و معایب انواع آن آشنا شوید که ما در این مقاله همه ی این ها را به شما آموزش می دهیم. برای کسب اطلاعات در مورد این تجهیز با ما همراه باشید.

اتوترانس چیست؟

اتوترانس گونه از ترانسفورماتور الکتریکی است که تنها یک سیم پیچ دارد. سیم پیچ اتوترانسفورماتور حداقل سه نقطه برای اتصال الکتریکی دارد که به آنها تپ می گویند. ولتاژ ورودی و بار الکتریکی به دو تپ متصل می شوند. و یک تپ که در انتهای سیم پیچ قرار دارد مشترک است. هر تپ می تواند با منابع ولتاژی و بارالکتریکی متفاوتی ارتباط داشته باشد. سیم پیچ موجود در اتوترانسفورماتور در واقع می تواند عمل سیم پیچ های اولیه و ثانویه موجود در ترانسفورماتور را انجام دهد.

اتوترانس

اتوترانس تک فاز

یک ترانسفورماتور معمولی دارای دو سیم پیچ است که از نظر فیزیکی از هم جدا شده اند، اما به صورت مغناطیسی به هم پیوسته اند. ولی اتوترانس تک فاز  دارای یک سیم پیچ در یک هسته آهن است. یکی از پایانه های سیم پیچ هم در ورودی و هم در خروجی مشترک است و پایانه خروجی دیگر متحرک است تا بتواند با هر پیچ سیم پیچ تماس برقرار کند.

نوع ولتاژ اتو به چه معناست؟

اصطلاح اتو یا خودکار در این جا به این معنی است که تغییرات ورودی ولتاژ به طور خودکار بهبود می یابد یا می تواند با استفاده از سیم پیچ تک کاهش یابد. اتوترانس ها بیشتر در مواردی استفاده می شوند که نیازی به عایق الکتریکی بین سیم پیچ ورودی و خروجی نباشد.

علاوه براین می توان از یک ترانسفورماتور خودکار برای معکوس کردن ولتاژ تغذیه به سمت بالا یا پایین با معکوس کردن اتصالات استفاده کرد. این موارد برای اتوماسیون صنعتی و کاربردهای دریایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع اتوترانس

براساس نوع کاربرد می توان اتوترانس هارا در سه نوع زیر دسته بندی کرد:

اتوترانس افزاینده

در این نوع، ولتاژ ورودی ترانسفورماتور تا ولتاژ موردنظر افزایش یافته و ولتاژ خروجی به نسبت چرخش اتوترانس بستگی دارد. اگر بخواهیم ولتاژ را افزایش دهیم، قطعا برای حفظ تعادل توان، جریان قطع می شود.

اتوترانس کاهنده

در این نوع ترانس، ولتاژ اولیه زیاد و ولتاژ ثانویه کم است. به همین دلیل به آن اتوترانس پله پایین یا کاهنده گفته می شود.

اتوترانس متغیر

اتوترانس ها با نسبت دور ثابت به طور گسترده ای برای بسیاری از برنامه ها استفاده می شوند. اما گاهی اوقات لازم است که دارای ولتاژ خروجی متغیر باشد. این نوع اتوترانس ها بسیار مفید هستند، زیرا فقط با چرخاندن دکمه، قابل تنظیم به ولتاژ مورد نیاز هستند. با اضافه کردن برخی مدارهای سنجش، می توان از این اتوترانس متغیر به عنوان تنظیم کننده ولتاژ خودکار استفاده کرد.

اتوترانسفورماتور

مزایای اتوترانسفورماتور نسبت به ترانس ایزوله

اگر نسبت دور ترانسفورماتور بزرگ باشد، توان اتوترانس، بسیار بزرگتر از اندازه توان یک ترانسفورماتور معمولی است. در یک ترانس معمولی، کل توان منتقل می شود، درحالی که یک اتوترانس، بیشتر توان را در یک پتانسیل بالاتر انتقال می دهد. در نتیجه می توان گفت یک اتوترانس بسیار کوچک تر از یک ترانسفورماتور با توان مشابه است. سایر مزایای اتوترانس نسبت به یک ترانس معمولی به شرح زیر می باشد:

 • از نظر اقتصادی به صرفه تر است
 • پربازده ( زیرا با وجود افزایش توان، تلفات تغییری نمی کند)
 • جریان تحریک کمتر
 • تنظیم ولتاژ بهتر
 • مصرف سیم کمتر
 • کاهش حجم هسته فلزی

معایب اتوترانس نسبت به ترانس ایزوله

 • عدم ایزوله بودن، یعنی سیم پیچ اولیه و ثانویه از طریق اتصال الکتریکی، انرژی منتقل می شود.
 • برق دار بودن سیم ثانویه، یعنی در ثانویه اگر به سیم دست بزنیم برق را احساس می کنیم.

ترانس ایزوله دارای امنیت کامل است چون بین اولیه و ثانویه ارتباط الکتریکی وجود ندارد و به همین دلیل در مکان های حساس مانند بیمارستان ها و جاهایی که نباید برق گرفتگی رخ دهد از این نوع ترانس استفاده می شود.

کاربرد های اتوترانسفورماتور

کاربرد های عملی اتو ترانس ها شامل موارد زیر است:

 • اتصال خطوط انتقال با اختلاف ولتاژ نسبتا کم
 • جبران افت ولتاژ در مدارهای فیدر طولانی که ولتاژ یکسان بارها اهمیت دارد. مانند سیستم های روشنایی فرودگاه ها برای تضمین یکنواخت بودن شدت تابش لامپ ها
 • کنترل ولتاژ متغیر در آزمایشگاه ها
 • تنظیم ولتاژ خروجی ترانسفورماتورها برای ثابت نگه داشتن ولتاژ سیستم نسبت به تغییرات بار

اتوترانس سه فاز چیست؟

از اتوترانس سه فاز معمولا در مواردی که نیاز به تغیرات ولتاژ به صورت کاملا پیوسته و خطی باشد استفاده می شود که ولتاژ خروجی آن بدون هیچ گونه پرش و نوسان با شکل موج سینوسی کامل می باشد.

اتوترانس سه فاز

موارد استفاده از اتوترانس سه فاز

 • قابلیت استفاده به صورت منبع ولتاژ
 • قابلیت استفاده بصورت منبع جریان
 • کنترل ولتاژ و جریان در محدوده مشخص
 • کنترل ولتاژ مستقیم قبل از یکسو کننده ها
 • افزایش و یا کاهش ولتاژ برق، به منظور رگوله کردن آن
 • تست ولتاژ بالا و پایین تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی
 • پایین آوردن و یا بالا بردن ولتاژ متغیر جهت نیاز مصرف کننده
 • تست ولتاژ شکست و آشکارسازی اثر ولتاژ، قبل از شکست در پروژه های تحقیقاتی

ساخت اتوترانسفورماتور

با توجه به تعاریف و کاربردها و مزایای اتوترانسفورماتور متوجه شدیم اتوترانس چیست و چه کاری را انجام می دهد. در این قسمت باهم به اساس طراحی یک اتوترانس خواهیم پرداخت. با درنظر گرفتن شماتیک زیر:

هنگامی که جریان اصلی IP همان طور که نشان داده شده است از طریق سیم پیچ اولیه در جهت پیکان جریان دارد، جریان ثانویه IS، در جهت مخالف جریان می یابد. بنابراین، در آن قسمت از سیم پیچ که ولتاژ ثانویه (VS) تولید می شود، اختلاف IP و IS به عنوان جریان خروجی از سیم پیچ شناخته می شود. اتوترانس هم چنین می تواند با بیش از یک نقطه ی بهره برداری ساخته شود.

محاسبات اتوترانسفورماتور

در اتو ترانس ها برخلاف ترانس های معمولی به جای استفاده از دو سیم پیچ جداگانه از یک سیم پیچ مربوط به ولتاژ بالاتر استفاده می شود و سیم پیچ مربوط به ولتاژ پایین تر حذف می شود.

 

و در پایان، در اتوترانس جریان سیم پیچ مشترک IC=I2-I1 است، لذا جریان کمی از آن عبور می کند و می توان قطر این سیم پیچ را کم انتخاب کرد لذا در مصرف مس صرفه جویی می شود و تلفات مسی هم کمتر می شود و به همین دلیل تلفات آهنی و مسی اتوترانس کمتر بوده و راندمان آنها بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *