بلاگ, سیم و کابل

بهترین برند سیم برق باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

بهترین برند سیم برق

معیار های بسیار مهمی در انتخاب یک سیم مورد سنجش قرار می گیرند و حاصل آن ها یک نماد یا برند شرکتی است که سیم و کابل های تولیدی آن شرکت توانسته اند معیار ها را به خوبی اغنا کنند و مورد تایید واقع شوند و نام آن جزء بهترین برند تولید سیم برق ثبت شود و امتیاز بالایی را دریافت کند.

 

مشخصه های مورد سنجش یک سیم برق

بهترین سیم برق

 

کلاس هادی :

جنس هسته سیم ها از اصلی ترین مشخصه های سیم ها به شما می روند و میتوانتد مورد بررسی قرار بگیرند ، جنس این هادی ها می تواند از مس ، طلا ،آهن ، آلومینیوم باشد و اشکال مختلفی داشته باشد و به کلاس های مختلف مفتول ، نیمه مفتول و افشان تقسیم شوند .
هرچه جنس اسن هادی ها بهتر باشد در نحوه ی قیمت گذاری آن دسته از سیم ها در بازار تاثیر گذار است و نوعی فضای رقابتی ایجاد می کند .

دامنه حرارتی در حالت خم شوندگی :

این دسته و مشخصه برای زمانی است که کمترین و بیشترین میزان تحمل گرما در سیم مورد برسی قرار می گیرد و در صورتی که سیم در محیطی استفاده شود که دائم تغییر حالت دهد و خم و راست شود وجو این مولفه بسیار مهم است و نکته ی ارزیابی بسیار مهمی می باشد.

دامنه حرارتی در حالت ثابت :

همانند مشخصه قبل وقتی سیم در حالت ثابت در حال کار می باشد دارای کمترین و بیشترین دمای قابل تحمل می باشد و استفاده کننده باید به این موضوع توجه داشته باشد و در دمایی کار کند با سیم گه در داخل دامنه آن باشد و هیچگاه خارج از محدوده استفاده نشوند.

جریان مجاز و حداکثر جریان :

جریان مجاز جریانی است که به صورت پیوسته از سیم می گذرد بدون ایجاد هیچ گونه آسیبی و اگر مقدار جریان از این حالت بیشتر شود احتمال آتش سوزی و آسیب به دستگاه و سیم می شود و داشتن حد مجاز بالا برای یک کابل یا سیم می تواند معیار مهمی در تعیین کیفیت یک سیم باشد.

استاندارد های سیم ها :

سیم ها با توجه به نوع امتحاناتی که پاس می کنند و نمره ی قبولی می گیرند استاندارد های را دریافت می کنند که برای مصارف خاص استاندارد های حاص لازم است و این استاندارد ها شامل IEC , VDE , DIN می باشد که دسته های کلی می باشد .

عوامل موثر در انتخاب بهترین برند سیم برق

قیمت :

بخش عمده ی قیمت هر سیم هسته ی آن میباشد که با توجه به جنس ان ها که از موادی همچون مس و آلومینیوم می باشد همواره دچار نوسان قیمت می باشد و با دلار تغییر قیمت شکل می گیرد.

شرایط نصب :

با توجه حوزه ی کاری سیم ها محیط های مختلف از جمله هوا ، دفنی و جرا برای کار ان ها استفاده می شود که هر کدوم از انواع سیم ها می توانند یک سری از شرایط محیطی را تحمل نموده و در مقابل آن مقاومت می کنند و عامل مقاومت برای سیم عاملی بسیار مهم است.
از این شرایط نصب در دما های مختلف هم بسیار اهمیت بالایی دارد که با توجه به اطلاعات روی سیم ها می توان آن ها را تشخیص داد.

ساختار کابل :

لایه های طراحی شده در ساختار کابل ها بسیار اهمیت دارد و نحوه ی انتقال گرما از هشته هادی به بیرون با توجه به این لایه ها مشخص می شود .

لایه های مختلف با توجه به قطر  موادی که از آن ساخته شده ان سنجیده میشوند و خصوصیات مختلفی را پیدا می کنند و برخی از استاندارد ها را برای کابل ها به همراه دارند.

اثرات کابل مجاور :

وجود ضریت تاثیرات کابل خیلی مهم هست و تعیین کننده ی اثر پذیری سیگنال از کابل های مجاور می باشد که عامل ایجاد نویز هستند .
ضریب تاثیرات بالا باعث جلوگیری از ورود اینگونه نویز ها می شود.

ضخامت سیم برق :

جریان های بالا نیاز به سطح مقطع بیشتر و ضخامت بیشتر دارد از این بزای انتخاب کابل برای مصرف مشخص هرچه مقدار سطح مقطع سیم و ضخامت ان بیشتر بوده نشان از مقاومت بالا و رسانایی بیشتر و تحمل ولتاژ بالا را دارد و عامل تاثیر گذار در خرید می باشد.

جنس عایق به کار رفته در سیم :

جنس های عایق های به کار رفته در سیم ها بسیار مهم است زیرا در مکان هایی که کابل ها زیر زمین یا روی تجهیزات فلزی نصب شوند باید عایقی وجود داشته باشد تا از جرقه زدن و اتصال این ها جلو گیری کند .
متداول ترین مواد های به کار رفته در عایق سیم ها مواد پلاستیکی و مواد pvc می باشند.

نوع رسانای بکار رفته در ساخت سیم :

معمولا در بین رسانا های داخل سیم مس بهترین رسانا برای بار الکتریکی می باشد اگرچه رسانایی سیم به عوامل دیگر هم بستگی داره ولی جنس مغزی سیم ها بسیار مهم می باشد و عامل رسانایی اصلی هستند.

بهترین برند سیم برق

انتخاب بهترین برند سیم برق بسیار کار دشواری می باشد و ارزیابی هایی که صورت می گیرد که مشخصات و المان های بالا می باشند در ازمایش هایی بهترین برند را مشخص می کنند .
در ایران برند های تولید سیم بسیار با کیفیت هستند و بعصی از ان ها فقط در یک حوزه سیم تولید می کنند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم از این نمی توان یک برند واحد را به عنوان بهترین در نظر داشت.

 

لیست کارخانه های تولید سیم و کابل در ایران:

سیم و کابل فشار ضعیف مسی —》شرکت سیم و کابل معان ، شرکت سیم و کابل همدان ، شرکت صنعتی الکتریک خراسان
سیم و کابل فشار ضعیف آلومینیومی —》شرکت سیم و کابل مشهد ،شرکت مسین ،شرکت پیشرو ، شرکت پارس
سیم و کابل فشار متسط و قوی —》شرکت سیم و کابل کرمان ،شرکت کاویان ،شرکت ابهر ،شرکت یزد ،شرکت البرز ،شرکت سیمکو

در مجموع اگر بخواهید بهترین برند سیم را انتخاب کنید بهتر است ویژگی هایی که برای کابل مورد نظر را داشته باشید و بین کابل های موجود با سنجش آن المان ها بهترین را انتخاب کنید و بهترین انتخاب با بالاتری کارایی را داشته باشید و اطمینان خاطر پیدا کنید.

tiny url  short url cuttly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *