بلاگ, ترانسفورماتور

4 فرمول اساسی برای محاسبه ظرفیت ترانس توزیع

محاسبه ظرفیت ترانس توزیع

بسیاری از کابران، راجع به ساز و کار و موضوعات مرتبط با ترانسفورماتور، نا آگاه هستند. یکی از سوالات مهم در این رابطه، ظرفیت ترانسفورماتور توزیع است. کابران، مدام به دنبال پاسخ سوال (با داشتن جریان خروجی یا توان خروجی مشخص، چه ترانسی (با چه ظرفیتی) مناسب تر است؟) می باشند. با پاسخ سوالات تان همراه ما باشید.

ظرفیت ترانس توزیع به چه عواملی بستگی دارد؟

برای شروع، بیان چند نکته لازم و ضروری می باشد. یکی از این نکات مهم، این است که چه عواملی در ظرفیت بهینه ترانس دخیل هستند. در زیر، این عوامل ذکر شده اند:
• میزان بارگیری از ترانس
• ارتفاع از سطح دریا
• دمای محیط

توجه داشته باشید که در صنایع از کل ظرفیت ترانسفورماتور استفاده نمی شود. دلیل این موضوع، این است که با استفاده نکردن از کل ظرفیت، طول عمر مفید ترانس و بار های احتمالی در آینده، افرایش می یابد. طبق مقرارات و استاندار های شرکت توزیع برق، از 75% تا 80% ظرفیت ترانس توزیع بهره گرفته می شود. عدد ذکر شده محاسبه حدودی تمام عوامل دخیل در ظرفیت ترانس (میزان بارگیری از ترانس، ارتفاع از سطح دریا، دمای محیط) هستند.

محاسبه ظرفیت ترانسفورماتور توزیع با مشخص بودن حداکثر جریان(آمپر)

زمانی که جریان، در ترانسفورماتور مشخص باشد، باید از یک فرمول مشخص برای محاسبه ظرفیت ترانس توزیع استفاده شود. برای مثال: اگر شما یک دستگاه تکفاز دارید، رابطه ای که برای محاسبه ظرفیت ترانس مناسب برای شما باید مورد استفاده قرار بگیرد، عبارت است از:
1000/((A)حداکثر جریان خروجی دستگاه×(V)ولتاژ ثانویه دستگاه)= توان ترانس (kVA)
(برای نمایش ولتاژ بین 220 تا 240 ولت در دستگاه های تکفاز، از ST=V×I/1000 استفاده می کنند.)
اگر شما یک دستگاه سه فاز دارید، رابطه ای که برای محاسبه ظرفیت ترانس مناسب برای شما باید مورد استفاده قرار بگیرد، عبارت است از:
1000/((A)حداکثر جریان خروجی دستگاه×(V)ولتاژ ثانویه دستگاه×3√)= توان ترانس(kVA)
(برای نمایش ولتاژ بین 380 تا 400 ولت در دستگاه های سه فاز، از ST=×3√V×I/1000 استفاده می کنند.)

محاسبه ظرفیت ترانسفورماتور توزیع سه فاز توزیع با مشخص بودن توان و ولتاژ ثانویه

زمانی که توان و ولتاژ ثانویه در ترانسفورماتور سه فاز مشخص باشد، باید از یک فرمول مشخص برای محاسبه ظرفیت ترانس توزیع استفاده شود.
1. ابتدا طبق فرمول داده شده (ST=√3×V×I/1000) باید جای‌گذاری ها انجام شود.
2. بعد از به دست آوردن قدرت ترانس (kVA) با کمی اختلاف، جواب در 1.445 ضرب شود.

محاسبه ظرفیت ترانس توزیع تک فاز توزیع با مشخص بودن توان و ولتاژ ثانویه

زمانی که توان و ولتاژ ثانویه در ترانسفورماتور تکفاز مشخص باشد، باید از یک فرمول مشخص برای محاسبه ظرفیت ترانس توزیع استفاده شود.
1. ابتدا طبق فرمول داده شده (ST=V×I/1000) باید جای‌گذاری ها انجام شود.
2. بعد از به دست آوردن قدرت ترانس (kVA) با کمی اختلاف، جواب در 4.33 ضرب شود.

محاسبه ظرفیت ترانسفورماتور با مشخص بودن حداکثر توان (کیلو وات)

به حداکثر توان مصرفی (W)، بار گفته می شود، با P نشان داده می شود و واحد آن هم” وات ” است. فرمولی که برای محاسبه ظرفیت ترانس توزیع با مشخص بودن حداکثر توان (کیلو وات)، مورد استفاده قرار می گیرد، عبارت است از:
ST= (PTotal×α)/(cosҩ×β
ST: ظرفیت ترانسفورماتور به کیلوولت آمپر
PTotal: مجموع توان حقیقی بارها به کیلو وات
β: ضریب بهره برداری ترانسفورماتور (۰٫۸۵)
α: ضریب همزمانی است که برای گروه های مختلف مصارف به کار می رود.

جدول محاسبه جریان ترانس

cosҩ: ضریب قدرت در نقاط مختلف و برای بارهای مختلف متفاوت است. به طور میانگین (0.75 تا 0.8 )

محاسبه جریان ترانسفورماتور توزیع

 

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که اگر قرار است در آینده، صنایع و تاسیسات تان پیشرفت داشته باشد، حتما ترانسی با ظرفیت بالا خریداری کنید. برای مثال اگر شما یک ترانسفورماتور با توان زیر 400 کیلو ولت آمپر خریداری کنید، برای بعدا که نیاز به ظرفیت بیشتر دارید، نمی توانید از این ترانس طبق قوانین و مقرارت شرکت توزیع برق استفاده کنید. یا حتی نمی توانید آن را بفروشید. تنها راهی که دارید خرید مجدد ترانسفورمانور است.
بنابراین بهتر است ترانس با ظرفیت بالا خریداری کنید، حتی اگر بعدا به ظرفیت مازاد ترانس نیاز نداشته باشید، میتونید به اداره برق مراجعه کنید و طی درخواست کتبی، خواستار کاهش موقت دیماند به شرکت توزیع برق شوید. در این نوشتار تمام محاسبات برای پیدا کردن ظرفیت ترانس توزیع بیان شد. امیدواریم با مطالعه دقیق مقاله بتوانید بهترین ترانس را برای صنایع تان خریداری کنید.

tinyurl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *