ترانسفورماتور

قبل از حمل ترانسفورماتور حتما بخوانید!

حمل ترانس با جرثقیل

به دلیل اهمیتی که حمل ترانسفورماتور درسلامت آن دارد، در این مقاله قصد داریم درباره ی روش های استاندارد حمل و نقل ترانس توضیح دهیم.

حمل و نقل ترانسفورماتور

برای اینکه بتوان ترانسفورماتور را حمل یا جابه جا کرد باید از قلابهایی که بر روی چوب چهار تراش که در بالای ترانس تعبیه شده اند استفاده نمود و توسط یک جرثقیل این انتقال صورت می گیرد. جرثقیل نیز می بایست با توجه به وزنی که بر روی پلاک مشخصات ترانسفورماتور آمده است تهیه گردد.

اگر مسافت کوتاه باشد مجاز هستید از لیفتراک استفاده نمایید ولی ترانسفورماتور به هیچ وجه نباید بیش از 15 درجه کج شود. برای استفاده از لیفتراک شاخکهای آن باید در محل پایه های ناودانی قرار گیرند و توجه شود که آسیبی به هسته و تجهیزاتی مثل فن وارد نشود.

در صورتی که میخواهید ترانسفورماتوری با ارتفاع بیش از 1.5 متر را حمل کنید، توصیه می شود ترانسفورماتور از قسمت چهاچوب های بالایی به لیفتراک مهار شود تا از خطر سقوط جلوگیری گردد. همچنین زاویه میان زنجیر های حمل باید حداکثر 90 درجه باشد.

حمل ترانسفورماتور

دستورالعمل حمل و نقل ترانسفورماتور

توجه داشته باشید که به هنگام حمل و جابه جا کردن ترانسفورماتور به هیچ وجه نباید به بوبین ها فشار وارد شود و از کشیدن آنها و همچنین از اتصالات برای حرکت ترانس استفاده شود. در صورتی که نیاز است برای حرکت ترانسفورماتور از روش فشار دادن یا کشیدن بهره برد، باید از طریق چهارچوبهای مهار هسته این کار انجام شود.

برای اینکه از استحکام مکانیکی بهتر و مهار مطمئن گردید نیاز است ترانسفورماتور به صورت طولی در کانتینر وسیله نقلیه قرار گیرد و برای ترانسفورماتورهایی که می بایست به مسافت های دور یا شرایط سخت حمل شوند، توصیه می شود که حداقل 25 سانتی متر بین دو دستگاه فاصله داشته باشد، تا در زمان بارگیری و در هنگام حمل آسیب نبینند.

توجه داشته باشید که چوب چهارتراش زیر پایه ترانس بیز به کف کامیون پیچ و مهره شده و مهار گردد تا در تکان ها و ترمزهای ناگهانی، لغزشی در دستگاه به وجود نیاید.

حمل و نقل ترانسفورماتورهای قدرت

ترانس های قدرت بزرگ به دلیل وزن و ابعاد بالای آن، به منظور کاهش مشکلات حمل و نقل معمولا از کارخانه سازنده تا محل نصب بدون روغن حمل شده و متعلقات و قسمت های نظیر رادیاتورها، بوشینگ ها و کنسرواتورها، تابلوهای کنترل سیستم خنک کننده و تپ چنجر نیز، بطور جداگانه به کارگاه حمل می گردند.

در حین حمل به منظور جلوگیری از جذب رطوبت سیم پیچ ها و قسمت های داخلی ترانسفورماتور تانک این ترانسفورماتورها در کارخانه تحت شرایطی ابتدا تا 1 ترروکیوم سپس با گاز نیتروژن و یا هوای خشک در اضافه فشاری حدودا برابر یا 0.2 اتمسفر پر می شود؛که به علت مثبت بودن فشار داخل تانک نسبت به اتمسفر امکان نفوذ رطوبت به داخل تانک به حداقل می رسد.

به شرط مثبت نگه داشتن فشار گاز داخل تانک برای مدت محدودی نیز می توان ترانسفورماتور را بدون روغن در محل گارگاه یا انبار نگهداری نمود. ولی اگر این مدت طولانی تر از حد تعیین شده توسط سازنده باشد بایستی ترانسفورماتور به طور موقت از روغن پرشده و وسایل و متعلقات نیز به نحو مناسب انبار و نگهداری شوند.

حمل ترانس قدرت

قلاب های حمل ترانسفورماتور

قلاب های حمل ترانس در محل و قبل از نصب ترانس باید طبق لیست کنترل بازرسی و از نظر کامل بودن وسایل و تجهیزات بازدید شود. تمام قطعاتی که نصب می شوند باید تمیز و عاری از زنگ زدگی باشند، در غیر این صورت باید آنها را تمیز نموده و پس از زنگ زدایی و شستشو با ماده چربی بر دوباره رنگ آمیزی نمود.

جابجایی ترانسفورماتور

در هنگام بارگیری، ترانس ها با چوبهای الوار به کف تریلر یا وسیله نقلیه مربوطه میخ کوبی می شوند و توسط سیم بوکسلها از محل قلابهای مهار یا پایه های ترانس به کف خودرو مهار می شوند. شتاب حمل می بایست ثابت بوده و از حرکت و توقف سریع و تکان های شدید جلوگیری گردد.

هنگام ورود ترانسفورماتور به محل موردنظر و قبل از تخلیه آن باید ابتدا بازرسی کاملی از بدنه به عمل آید و در صورت مشاهده نشانه های بارز آسیب دیدگی در اثر حمل از جمله کاهش سطح روغن باید مدیریت واحد، شرکت حمل کننده، بیمه گر حمل و نقل، نمایندگی مجاز به سرعت مطلع گردند تا براساس شرایط ضمانت در صدد رفع آن برآیند.

خسارت های جزئی که ممکن است مهم به نظر نیایند نیز باید گزارش گردند، ادعاهای بعد از مهلت مقرر در هنگام مذاکره با شرکت های بیمه ایجاد اشکال خواهد نمود. قبل از تخلیه حتما از جدا شدن مهار ترانسفورماتور اطمینان حاصل شود. برای تخلیه ترانسفورماتور، مناسب ترین راه استفاده از جرثقیل است.

در این هنگام باید ترانسفورماتور یا وسیله حامل آن زیر بازوی جرثقیل قرار گرفته و بعد از باز شدن بند ها و مهار ها به آرامی از جا بلند شود و به محل مورد نظر منتقل شود. در مواقع جابه جایی باید دقت نمود که امتداد اصلی آن همواره در وضعیت قائم قرار گیرد و تحت هیچ شرایطی بیش از 15 درجه منحرف نشود.

نکاتی برای جلوگیری از صدمه به ترانس در حین حمل:

مواردی که باید بصورت عمومی در حمل و جابجایی انواع ترانس دقت نمود را برای شما بصورت فهرست وار آورده ایم، که توجه به این نکات ضروری بوده و با در نظر گرفتن آن می توان تا حد بسیار زیادی از صدمه به ترانس موقع حمل و بهره برداری جلوگیری نمود:

  • در صورت نیاز به کج شدن ترانسفورماتور با زوایایی بیشتر از 15 درجه، این موضوع باید در زمان قرارداد به سازنده اعلام شود.
  • از آسیب دیدن بوشینگ ها، دیواره های کنگره ای، رادیاتورها و سایر تجهیزات جلوگیری شود.
  • برای ترانس های بزرگ بهتر است حمل و نقل در راستای طولی ترانسفورماتور انجام گیرد.
  • برای حمل ترانسفورماتور از قطعات چوبی ( الوار بریده شده) استفاده می گردد. بدین منظور ترانس ها باید با این قطعات در کف وسیله نقلیه ثابت شده و توسط سیم های بکسل مناسب مهار شود.
  • سرعت وسیله نقلیه حمل ترانسفورماتور باید متناسب با وضعیت راه ها باشد.

 

جابه جایی ترانس

و در پایان، در هنگام جابه جایی یا حمل ترانسفورماتور ها بایستی تعادل آن حفظ شود. بایستی از دوسمت بصورت متقارن گرفته شود تا از وارد شدن گشتاور ناشی از عدم تعادل به آن جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *