سیم و کابل

آسان ترین روش تعمیر کابل کواکسیال (کابل آنتن) و RG

تعمیر کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یا کابل آنتن نقش مهمی در انتقال اطلاعات و داده‌ها بر عهده دارد. این کابل یکی از کابل‌های پر کاربرد است و خرابی یا قطعی آن می‌تواند تاثیرات مخربی به بار بیاورد. از آنجایی که در بازار ملتهب کنونی که قیمت انواع کابل کواکسیال را بالابرده است، تعمیر آن بسیار به صرفه تر می باشد. به همین دلیل در این مقاله به تعمیر کابل کواکسیال قطع شده می‌پردازیم.

قبل از هر چیز، بهتر است توضیحات مختصری در خصوص چیستی، اجزا و کاربردهای کابل کواکسیال به شما بگوییم.

 

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال یا هم محور، نوعی کابل است که شامل یک هسته مرکزی مسی با پوشـش پلـی‌ اتـیلن می باشد و دارای کلافـی از جـنس مفتول مسی است که به عنوان عایق نیز جهت جلوگیری از افت جریان ولتاژ عمل می‌ کند.

با توجه به این‌ که در برخی از صـنایع الکترونیکی کاهش جریان ورودی و همچنین وجود کمترین اختلاف بین جریان ورودی و جریان خروجـی از اهمیـت بـسیار بالایی برخوردار است به همین خاطر در جهت دستیابی به این کیفیت مقاومت و کارایی از کابل‌ های کواکسیال استفاده مـی‌شـود.

 

 اجزا کابل کواکسیال

کاربرد سیم و کابل کواکسیال

سیم و کابل کواکسیال، مهم‌ترین و اصلی‌ترین کابلی است که در برخی از صنایع الکترونیکی نظیر ابزار دقیق، نصب ماهواره، تلویزیون کابلی، دوربین های مداربسته، اینترنت و دستگاه‌های دی وی دی به کار می‌رود. گاهی نیز در صنایع مخابراتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این کابل برای حمل سیگنال‌هایی با فرکانس بالا نیزاستفاده می‌شود و طوری طراحی شده که از سیگنال‌ها در برابر تداخل‌های الکترومغناطیسی محافظت کند. از جمله کاربردهای این کابل می‌توان به کابل تلویزیون، رسانه‌های رادیویی، سیستم‌های کابل زیر دریا، دوربین‌های مدار بسته، تجهیزات ویدئویی و نرم افزارهای اترنت باند پهن اشاره کرد.

کابل کواکسیال همچنین برای انتقال داده‌های محافظت شده استفاده می‌شود و دارای دو رسانا است که هم‌محور هستند اما بین آن‌ها یک لایه‌ی عایق قرار دارد. کابل کواکسیال با نام RG – 59 یا کواکس یا نام‌های اختصاری RG – 6 نیز معروف است.

 

اجزای کابل کواکسیال

هسته‌ی کابل کواکسیال یک سیم فلزی می باشد، که نقش رسانای آن را بازی می‌کند. هسته‌ی کابل را یک لایه غیر رسانا یا عایق برق در بر گرفته و این عایق را نیز یک تور فلزی، قیطان یا فویل احاطه کرده است. در واقع قیطان رسانای دوم سیم محسوب می‌شود. لایه‌ی آخر جلد خارجی محافظ است که این مجموعه را در بر می‌گیرد.

 

برای تعمیر کابل کواکسیال به چه موادی احتیاج داریم؟

همیشه هنگام قطعی کابل کواکسیال نیازی به جایگزینی آن و خریدن کابل جدید ندارید. شاید بتوانید با استفاده از مواد زیر خودتان کابل قطع شده یا ترک خورده را تعمیر کنید:

  • چسب حرارتی
  • اتصال دهنده‌ی کابل کواکسیال یا فیش پیچی
  • کاتر کابر
  • قلم موی رنگ

 

تعمیر کابل کواکسیال قطع

تعمیر کابل کواکسیال که آسیب جدی ندیده

ممکن است کابل کواکسیال شما آسیب جدی ندیده باشد و فقط بریدگی کوچکی در آن ایجاد شده باشد. در این صورت برای تعمیر کابل کواکسیال، فقط کافی است آن را با چسب حرارتی بچسبانید.

کابل را بررسی کنید و ببینید عمق آسیب چقدر است؛ اگر فقط عایق آسیب دیده و بخش‌های داخلی سالم هستند، یک قلم موی رنگ کوچک بردارید و با آن چسب حرارتی را بر سطح آسیب دیده پخش کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید تمام سطح کاملاً با چسب پوشیده شده است، کابل را کنار بگذارید و صبر کنید کاملاً خشک شود.

نکته: اگر بخشی از کابل که به تلویزیون وصل می‌شود آسیب دیده باشد، در این صورت می‌توانید فقط همین قسمت را عوض کنید.

 

تعمیر کابل کواکسیال قطع شده

برای تعمیر کابل کواکسیال باید در مرحله اول به وسیله چسب حرارتی بریدگی‌ها و شکاف‌های احتمالی بر روی کابل خود را به خوبی بپوشانید، بعد از آن در مرحله دوم قسمت‌های آسیب دیده کابل را به وسیله کاتر از کابل جدا نمایید حالا به مرحله سوم می‌ رسید که نیاز به توضیح بیشتری دارد. در مرحله سوم، باید اتصال بخش‌های انتهایی و آسیب دیده انجام شود.

بعد از آن که قسمت‌های آسیب دیده را توسط کارتر از کابل جدا کردید نیاز است که بخش‌های انتهایی را به بخش جدا شده پیچانده و متصل نمایید. توجه داشته باشید که این کار را با پیچاندن قسمت دارای پوشش سیاه رنگ کابل آغاز کنید. بعد از آن، قسمت نقره‌ای رنگ را روی پوشش و روکش خارجی کابل تا بزنید. حالا باید قلموی رنگ را بردارید و با استفاده از چسب برق مایع، روی لایه جدید یک پوشش عایق تازه به وجود بیاورید. یادتان باشد پیش از اتصال سیم‌ها به یکدیگر باید صبر کنید تا چسب مایع حسابی خشک شود.

اگر این کار را با دقت و کاملا طبق مراحل بالا انجام بدهید کابل کواکسیال شما به طور کامل رفع ایراد خواهد شد. اما چنانچه بعد از اتمام تمام مراحل و با توجه به این نکته که اطمینان حاصل کرده‌اید مراحل کار تعمیر کابل را به طور دقیق انجام داده‌اید، همچنان کابل شما دچار نقصان و عیب و ایرادی بود، راه دیگری ندارید جز این‌که کابل را تعویض نمایید. در این موارد بهتر است برای رفع ایراد قبلی تلاش مجدد ننمایید.

 

تعمیر کابل کواکسیال (آنتن)

روش دیگرتعمیر کابل کواکسیال قطع شده

در این روش، برای تعمیر کابل کواکسیال باید پوشش یا لایه‌ی پلاستیکی بیرونی را از محلی که کابل شما قطع شده بریده و جدا کنید؛ طول برش در این مورد باید 2.5 سانتی متر باشد. در مرحله بعد باید سیم‌های مسی را که به هم بافته شده‌اند، از هم باز کنید.

دقت کنید که حتی المقدور نزدیک پلاستیک سیاه را برش بزنید. حالا فویل را از روی عایق برداشته و عایق پلاستیکی شفاف را در امتداد لبه‌ی روکش سیاه پلاستیکی برش بزنید و بیرون بکشید.

در این مورد نیاز به گریس‌کاری دارید؛ بهتر است از گریس سیلیکون استفاده کنید. همانطور که گفته شد دورعایق‌ها باید درزگیری شود؛ این کار باعث افزایش عمر کابل نیز می‌شود.

حال نوبت استفاده از سیم اتصال مسی است. سیم اتصال را از سوراخ فیش وارد کرده و به سر کابل پیچ کنید. احتمالا سیم اتصال بلندتر بوده و سر آن از فیش بیرون می‌زند. سیم اتصال را کوتاه کنید تا اندازه‌ی آن با لبه‌های فیش مماس شود.

برای راحتی کارتان، توصیه می‌کنیم سیم اتصال را با زاویه‌ی 45 درجه برش بزنید؛ به این ترتیب سیم اتصال راحت‌تر وارد پورت‌های کواکسیال می‌شود.

حال نوبت به مرحله‌ی آخر یعنی چسب کاری می‌رسد. محل اتصال کابل و فیش را چسب برق بزنید تا هم اتصال محکم بماند هم مانع نفوذ رطوبت به آن شوید.

 

 

انواع کابل کواکسیال بر اساس کاربرد

  • کابل RG6: تلویزیون و ماهواره
  • کابل RG11: مسافت‌های طولانی و ساختمان‌های بلند
  • کابل RG59: دوربین‌های مدار بسته
  • کابل RG60: تلویزیون‌هایی که کیفیت تصویر بالایی دارند

 

 تعمیر کابل کواکسیال

 

و در پایان، امیدواریم این مطلب، در بازار ملتهب کنونی که قیمت انواع کابل کواکسیال را بسیار بالا برده است، برای شما مفید باشد و باعث صرفه‌ جویی در هزینه‌ های شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *