بلاگ, ترانسفورماتور

شرح جامع ترانسفورماتور کم تلفات

ترانسفورماتور کم تلفات

امروزه به حداقل رساندن انرژی یا صرفه جویی در مصرف انرژی به یکی از مهم ترین دغدغه های تمامی کارخانه ها تبدیل شده است، که ترانسفورماتور ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. ترانس ها باتوجه به مواداولیه، بخشی که مورد استفاده قرار می گیرند و نوع طراحی آنها، دارای تلفات متفاوتی می باشند. به منظور کاهش تلفات ترانس باید مواد به کاررفته در هسته وسیم پیچ ها دارای حداقل تلفات باشند. که ترانسفورماتور کم تلفات گزینه مناسبی است.

ترانسفورماتور کم تلفات چیست؟

ترانسفورماتور های کم تلفات، با توجه به اهمیت موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف این ترانس ها مدیریت بهینه ی ولتاژ، بهبود راندمان وانرژی و صرفه جویی در بخش هزینه می باشد. نوع روغنی که در ترانسفورماتور کم تلفات بخصوص ترانسفورماتور روغنی به کار می رود علاوه براینکه نقش خنک کنندگی دارد، در کاهش تلفات هم نقش بسزایی دارد.

از این رو برای کاهش تلفات ترانسفورماتور از روغن هایی که بصورت استاندارد تولید شده اند، استفاده می شود.

ترانسفورماتور کم تلفات

ترانسفورماتور کم تلفات چگونه کار می کند؟

ترانسفورماتور کم تلفات وسیله ای است که انرژی الکتریکی را از طریق ایجاد یک میدان مغناطیسی از یک سیم پیچ به یک یا چند سیم پیچ دیگر منتقل می کند و این انتقال، سطح ولتاژی که در سیم پیچ ها القا می شود، متناسب با تعداد دور آنها می باشد. کاربرد اصلی ترانسفوماتور در شبکه ی قدرت است. از آنجایی که در یک شبکه قدرت، توان الکتریکی باید تا مصرف کننده مسیری طولانی را طی کند، مقدار زیادی از آن در طول این مسیر اتلاف می شود.

به منظورکاهش چشم گیر این توان اتلافی در خطوط انتقال وظیفه ی ترانسفورماتور در شبکه انتقال این است که  سطح ولتاژ شبکه را بالا ببرد، تا ازآنجایی که توان انتقالی ثابت است، جریان عبوری از خطوط به همان نسبت کاهش یابد.

هدف ازتولید ترانسفورماتور های کم تلفات

هدف از تولید ترانسفورماتور کم تلفات مدیریت بهینه ی ولتاژ، بهبود راندمان وانرژی و همچنین صرفه جویی در بخش هزینه می باشد.

انواع تلفات ترانس

تلفات بی باری:

این تلفات مربوط به هسته ترانس شامل هیسترزیس و فوکو می باشد. برای کاهش این تلفات ساختارهسته از طریق استفاده از آلیاژهای مرغوب تر وکیفیت ساخت و عایق بندی بهبود می یابد.

تلفات بارداری:

این تلفات مربوط به سیم پیچی ترانس می باشد. برای کاهش این تلفات سطح مقطع و خلوص مس به کاررفته بهبود می یابد.

درخصوص کاهش تلفات وتلاش درصدد برطرف نمودن هر یک از موارد ذکرشده می توان ترانس کم تلفات تولید نمود. برای کاهش تلفات ترانسفورماتور باید در انتخاب مواداولیه ای که در ساخت هسته، سیم پیچ هاو به طورکلی تمامی تجهیزات ترانس استفاده می شوند دقت نمود. زیرا استفاده از مواداولیه کم تلفات به کاهش تلفات در ترانس کمک می کند.

تیپ های ترانسفورماتور کم تلفات که معمولا تولید می شوند

تیپ AA’: تلفات بارداری متوسط وتلفات بی باری نسبتا بالا

تیپ BB’: تلفات بارداری نسبتا بالا و تلفات بی باری متوسط

تیپ CB’: تلفات بارداری نسباتا پایین و تلفات بی باری متوسط

تیپAC’: تلفات بارداری متوسط و تلفات بی باری پایین

تیپCC’: تلفات بارداری پایین و تلفات بی باری پایین

تفاوت ترانس کم تلفات با ترانس نرمال

تفاوت ها از نظر ملاحضات فنی:

در ترانس های کم تلفات با افزایش سطح مقطع سیم پیچ ها، تلفات درحال اتصال ترانسفورماتور به بار و مصرف کننده کاهش یافته است. ترانس های کم تلفات از بوشینگ های با مقره بیرونی چهارپله به جای سه پله استفاده می کنند، که این باعث می شود، که طول خزشی موشیگ افزایش یابد واحتمال وقوع خطا در شرایطی که محیط آلوده است بسیار کاهش می یابد.

درترانس های کم تلفات، استقامت الکتریکی بوشینگ نسب به ترانس نرمال بیشتراست. حداقل نقطه اشتعال روغن ترانسفورماتورهای کم تلفات 5 درجه پایین تراز روغن ترانسفورماتورهای نرمال است. کلید تنظیم ولتاژ در ترانس های کم تلفات با ظرفیت بیشتراز 200 کیلوولت آمپر دارای 5 حالت است. درصورتی که ترانس های نرمال باهمین ظرفیت دارای کلیدتنظیم ولتاژسه حالته هستند.

تفاوت ها ازنظر مواداولیه ومتعلقات:

در ترانسفوماتورهای کم تلفات، ورق هسته، روغن، تپ چنجر و بوشینگ در راستای فراهم نمودن نیازهای فنی با حداقل تلفات تغییریافته است.

تفاوت ها از نظر وزن و ابعاد:

وزن و ابعاد ترانس کم تلفات تقریبا ده درصد بیشتراز ترانسفورماتورهای نرمال می باشد.

تفاوت ها ازنظرشکل ظاهری:

از نظرشکل ظاهری بوشینگ ترانس های کم تلفات چهارپله دارد و تانک آن ازنظر ظاهری بزرگتراز ترانس نرمال می باشد.

تفاوت ها از نظربهره برداری:

ترانسفورماتورهای کم تلفات و نرمال دارای مشخصات کلی مشابه بوده ومی توانند بدون تغییر سایر تجهیزات شبکه جایگزین یکدیگر شوند.

تفاوت از نظر اطلاعات روی پلاک مشخصات

روی پلاک ترانسفورماتور های کم تلفات واژه ی L در انتهای عنوان نوع ترانسفوماتور اضافه شده است، استاندارد روغن، IEC60296 قید شده است و تعداد وضعیت تپ برای ترانسفوماتورها 200 کیلوولت آمپر به بالا عدد 5 درج شده است.

وجه تشابه ترانس معمولی و ترانسفورماتور کم تلفات

ردیف ظرفیتی که این دو ترانس تولید می شوند، بین 25 تا 5000 کیلوولت آمپر و ردیف ولتاژ آنها 20و33 کیلو ولت می باشد.

مزیت های ترانس کم تلفات نسبت به ترانس نرمال چیست؟

درترانس کم تلفات به طور متوسط 20 درصد تلفات بی باری وبارداری کاهش یافته است و راندمان ترانس افزایش یافته است. طول عمر ترانس های کم تلفات نسبت به ترانس نرمال بیشتر می باشد. در ترانس کم تلفات از روغن جدید براساس آخرین نسخه استاندارد استفاده می شود. در ترانسفورماتور کم تلفات دمای محیط نصب از 40 درجه سانتیگراد به 45 درجه سانتیگراد افزایش یافته است و تقاضای توان الکتریکی کاهش یافته است. همچنین در ترانس کم تلفات، تلفات شبکه های بالادستی نیز کاهش می یابد.

قیمت ترانسفورماتور کم تلفات

قیمت ترانسفورماتور کم تلفات، در ظرفیت های مختلف بیشتراز ترانس نرمال می باشد. با توجه به اینکه هزینه های انرژی در ترانسفورماتورهای کم تلفات کاهش می یابد، سرمایه اولیه ی وحتی مازاد به طور میانگین بین 18 تا34 ماه به مصرف کننده برخواهد گشت و پس از آن نسبت به ترانسفورماتور های نرمال در هزینه های انرژی مصرفی صرفه جویی خواهد شد.

و درپایان

همواره کاهش تلفات در شبکه های توزیع و صرفه جویی در مصرف انرژی،  یکی از اهداف اساسی شرکت های برق کشور بوده است. که برای این تحقق این هدف مهم ترانسفورماتور کم تلفات بسیار موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *