سیم و کابل

تفاوت سیم و کابل در چیست؟

تفاوت سیم و کابل

در ابتدا هنگامی که به سیم و کابل فکر می کنید احساس می کنید که این دو یکی هستند و این باور کاملا اشتباه است چرا که تفاوت سیم برق و کابل برق  نه تنها به ظاهر بلکه به کارایی آن ها نیز مرتبط می باشد و هر کدام دسته بندی های جدا و ویزگی خاص خود را دارند.

تعریفی از سیم برق :

سیم برق یک وسیله برای انتقال برق می باشد که دارای یک هادی از جنس مس یا آلومینیوم و به شکل های افشان ، مفتول یا تک رشته می باشد که یک روکش از جنس عایق روی این هادی کشیده شده است و ویژگی های مشخصی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

تعریفی از کابل برق :

کابل برق تشکیل شده از چند سیم هادی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و روکش حفاظتی بر روی آن ها کشیده شده است تا از تاثیری پذیری از پیرامون خود مصون باشند.

در همین دو تعریف تفاوت سیم و کابل در ساختار آن ها نیز گفته شد و متوجه شدیم که کابل از چندین رشته سیم تشکیل شده است.

ویژگی سیم و کابل

 

تفاوت سیم و کابل در هادی ها :

در کابل های برق از دو یا چندین هادی استفاده شده ولی در سیم های برق از یک هادی منفرد استفاده شده است ولی جنس هادی ها در این دو کاملا یکسان است و به جنس هادی سیم بستگی دارد که می تواند مس یا آلومینیوم باشد.

تفاوت سیم و کابل در انواع آن :

کابل های برق به صورت جفت پیچ خورده ، کابل کواکسیال ، کابل چند کاناله و فیبر نوری وجود دارد و سیم های برق به صورت جامد (مفتول ) و رشته ای (افشان) وجود دارد.

معرفی انواع سیم:

جامد : این سیم معمولا با طول بسیار بلند و هادی واحد می باشد و یک رشته می باشد ، مقاوت کمی در این نوع سیم وجود دارد و برای استفاده در فرکانس بالا می باشند.
رشته ای : این سیم از به هم تابیده شدن چندین رشته نازک هادی تشکیل شده است که مقاوت بیشتر و برای فرکانس های پایین استفاده می شود .

معرفی انواع کابل :

کابل جفت پیچ خورده : این کابل ها دارای دو کابل اطراف یکدیگر هستند که به طور عمده برای انتقال سیگنال استفاده شده و کاربرد تخصصی دارند.

کابل کواکسیال : این کابل ها دارای هادی های هم محور می باشند که با یک روکش که باعث کاهش نویز در انتقال سیگنال می شود پوشیده شده و پایدار تر از نوع قبلی در انتقال سیگنال هستند.

کابل فیبر نوری : این کابل ها سه نوع مختلف دارد که هر کدام برای مصرفی خاص می باشد ، فیبر پلاستیکی برای انتقال صوتی به کار می رود ، فیبر چند حالته برای ارسال اطلاعات و دیتا کاربرد دارد و فیبر تک حالته کاربرد هر دو نوع قبلی را دارد و اندازه بسیار کوچکی دارد که زیر میکروسکوپ دیده می شود.

تفاوت سیم و کابل در مقاومت الکتریکی:

در سطح مقطع سیم ها ی چند رشته ای حفره های بسیار کوچکی که با چشم قابل دیدن نیست وجود دارد و این باعث تلف شدن انرژی الکتریکی در این سیم ها می شود ولی در سیم های هادی منفرد این گونه نیست ، حال هر کدام از این سیم ها در کنار هم می توانند کابل هایی را تشکیل دهند که مقاومت های مختلفی با توجه به سیم هایی که در آن ها بکار رفته دارند.

تفاوت سیم و کابل در ضخامت و کیفیت :

کابل ها و سیم ها دارای سطح مقطع بیشتر همواره موفق تر در انتقال تعداد الکترون های بیشتر بوده از این رو وقتی سیم سطح مقطع زیادی داشته باشد کابلی که از ان تشکیل شده سطح مقطع و ضخامت چند برابری ان را دارد چرا که از چندین نوع سیم تشکیل شده است و باید به این نکته توجه داشت که هرچه ضخامت سیم و کابل بیشتر باشد توانایی انتقال برق بیشتری را دارد و هرگز دما بالا نمی رود و دچار سوختگی نمی شود.

تفاوت سیم و کابل در هزینه

هزینه های سیم و کابل به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:
*هزینه تولید و مواد اولیه برای ساخت
*هزینه انرژی مصرفی در ساخت
*هزینه و حمل و نقل آن سیم یا کابل
*حقوق نیروهای داخل کارخانه
*میزان هادی مصرفی
*نوع عایق مصرفی
*میزان عایق مصرفی
*متراژ خریداری شده

تفاوت سیم و کابل در استاندارد

استاندارد های سیم :

سیم های برق موجود در کشور باید دارای دو استاندارد بزرگ و بسیار مهم باشند که یک از ان ها استاندارد بین المللی IEC P2 60227 و دیگری استاندارد ملی ISIRI 607 02 می باشد که از مهمترین ویزگی های سیم های معتبر داخل بازار است.

استاندارد های کابل :

کابل ها دارای استاندارد های بسیار زیاد برای مصارف مختلف هستند که چند نمونه از آن ها را بیان می کنیم.
۱)HD 21 کابل انعطاف پذیر
۲)HD 22 کابل عایق پلاستیکی با ولتاژ ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت
۳)HD 603 و….. که هر کدام برای مصارف مختلفی می باشد.

تفاوت سیم و کابل در رنگ بندی :

سیم ها رنگ بندی های خاصی ندارند ولی فقط سیم ارت می باشد که دارای رنگبندی سبز و زدر به صورت مخلوط بنا به استاندارد خاص خود می باشد ولی کابل ها دارای رنگ های مختلفی هستن که عبارتند از :

کابل دو رشته : معمولا سیاه و ابی هستند
کابل سه رشته : طوسی ، سیاه ، قهوه ای
کابل چهار رشته : آبی سیاه قهوه ای
کابل پنج رشته : طوسی/مشکی ، آبی/مشکی

و در آخر برای تشخیص درست کابل و سیم از یکدیگر لازم است خصوصیات و ویژگی های هر یک را به خوبی بشناسیم و به اشتباه در مدارات از آن ها استفاده نکنیم تا بتوانیم استفاده درست و بهینه از آن داشته باشیم و تفاوت اصلی آن یعنی تفاوت در تعریف را به خوبی متوجه شده باشیم و در هنگام استفاده و یا کار با آن دچار ابهام نشویم .

bitly shorturl cuttly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *