بلاگ, ترانسفورماتور

ترانسفورماتور توزیع و کاربرد آن

ترانسفورماتور توزیع

ترانسفورماتور های توزیع به طور عمده در صنایع استفاده میشوند و ویژگی که باعث استفاده آن ها شده توان تحمل ولتاژ بالای ان هاست که برای کاهش دادن آن فشار زیادی را تحمل میکنند .

در این مقاله به بررسی  کامل ترانسفورماتور توزیع، کاربرد، آموزش ساخت، انواع مختلف آن پرداخته ایم.

همراه ما باشید.

ترانس توزیع چیست؟

ترانسفورماتور های توزیع یکی از قطعات الکترنیکی میباشند که در نیروگاه های صنعتی برق برای کاهش ولتاژ ورودی استفاده میشوند و استفاده ی عمده ی این قطعات در پست ها و شبکه های  ۱۱kv,20kv,30kv استفاده میشوند و مقدار ولتاژ ورودی که تحمل میکنند بسیار زیاد است و عددی حدود ۴۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ ولت می باشد.

 

نحوه ی ساخت ترانس توزیع

قسمت های اصلی این ترانسفورماتور ها شامل مخزن روغن ، رله بوخولز ، نشانگر روغن ، ردیاب دما ،کنسرواتور ،دستگاه تنفس ، دستگاه تخلیه فشار رله حرارتی ،رادیاتور ، بوشینگ می باشد که بخش اصلی این سازمان هسته ی ان ها میباشد که به شکل E , C هستند

دستگاه تنفس در این ترانس ها رطوبط روغن را جذب میکند و در داخل روغن سیم پیچ ها قرار دارد .

رله ی حرارتی به عنوان شاخصی برای سنجش دمای سیم پیچ استفاده میشود.

ردیاب دمای موجود در این دستگاه دمای روغن را کنترل میکند .

بوشینگ موجود در این ترانس ها برای اتصال سیم پیچ داخلی به یکدیگر کاربرد دارد

 

کاربرد ترانسفورماتور توزیع

ترانسفورماتور های توزیع عموما برای تبدیل ولتاژ های بسیار بالا به ولتاز های پایین استفاده میشوند و در خانه ها و مشاغل خاص مورد استفاده قرار میگیرند البته نسخه های کوچک آن ها .

نسخه های سایز بزرگتر این تراتسفورماتور های توزیع در صنایع خاص کاربرد داشته و برای انتقال برق به مناطق دور افتاده استفاده میشود زیرا انتقال برق با مسافت زیاد مقدار هدر رفت بالایی دارد و باعث شده کاهش ولتاژ داشته باشیم از این رو برای انتقال از ولتاژ های بسیار بالا برای این مناطق استفاده میکنند و در آخر مسیر این ترانس ها ان ولتاز هارا کنترل و به برق مناسب مصارف خانگی تبدیل میکنند که مقدار ان ۲۲۰ ولت میباشد .

 

انواع ترانسفورماتور توزیع

ترانسفورماتور های توزیع با توجه به نوع مواد ، نوع ساختمان و توع عمکرد به چندین دسته تقسیم میشوند :

الف) از لحاظ مواد

۱_ترانسفورماتور روغنی :

۱_۱ روغنی با منبع انبساط : طراحی این نوع به گونه ای است که هوا با روغن از طریق رطوبت گیر در ارتباط است و انبساط یا انقباض روغن در کنسرواتور جبران می شود .
۱_۲ روعنی هرمتیک : در این ساختار روعن با هوا هیچ ارتباطی نداره و کم و زیاد شدن حجم روغن به وسیله دیواره ی کنگره ای مخزن یا از طریق گاز نیتروژن جیران میشود و تغییر فشار کنترل کننده روغن میباشد.

۲_ ترانسفورماتور خشک رزینی :

این نوع تراتس ها فاقد روغن هستند و با رزین داخل خود سیم پیچ ها احاطه شده و از خطر برق گرفتگی و ایجاد جرقه که باعث اتش سوزی میشود جلوگیری میکند .

ب) از لحاظ عملکرد و نوع کار

۱. ترانس توان : این ترانس ها عموما در فضای باز یا در اتاقک های بسته ی ترانسقورماتور ها وصل شده و طراحی می شوند.

۲. ترانس زمین : این نوع ترانس نوعی ترانس جریال برای انتقال برق در پست ها می باشد که سیم پیچ ثانویه ندارد و از طریق ایجاد مرکز ستاره ان را جبران میکند.

۳. ترانس کامپکت : تلفیق ترانس زمین و ترانس توزیع عادی می باشد و در دستگاه ها می باشد.

۴. ترانس ویژه توزیع : این ترانس ها برای واحد های صنعتی کاربرد دارد که خود انواع بسیار زیادی دارد که در ادامه به ان میپردازیم ولی مهمترین ویژگی آن ها توان بالای ان ها می باشد.

 

انواع ترانسفورماتور های ویژه توزیع

_ ترانس ویژه تکفاز :

انواع ترانسفورماتور توزیع

 

این ترانس ها به طور اختصاصی در شبکه ها استفاده میشوند و همانطور که از اسمشان پیداست برای برق های تکفاز میباشند از این در مکان هایی که که برق سه فاز وجود دارد استفاده از این ترانس ها امری بیهوده میباشد و اثربخش نخواهد بود.

 

_ ترانس ویژه سه فاز :ترانسفورماتور توزیع

 

این ترانس ها انرژی الکتریکی را از یک مدار توزیع اصلی به مدار های کوچک تر میبرد و برای نگهداری انرژی الکتریکی از آن استفاده میشود و ولتاژ و جریان را از مدار اول گرفته و مقدار آن را کاهش داده به مدار دوم که جزئی تر می باشد تحویل می دهد.

 

_ ترانس ویژه پد سوار :

 انواع ترانسفورماتور توزیع

 

این نوع ترانس ها شامل فیوز ها و سوییچ های بسیاری میباشد و اینگونه عمل میکنی که با خطوط توزیع نیروی الکتریکی در یک خط الکتریکی هوایی برای کاهش ولتاژ اولیه استفاده میکنند و یک واحد از این ترانس میتواند برق یک خانه و یا یک ساختمان بزرگ را تامین کند و قدرت ان چیزی بین ۷۵kvA تا ۵۰۰۰kvA می باشد .

 

_ ترانس ویژه قطب سوار :

 

این ترانس ها در ارتفاع بالا هم تراز سیم های برق نصب شده و ولتاز را در حد مصرف خانگی (۲۴۰/۱۲۰) تبدیل میکنند و بیشتر در مناطق روستایی استفاده می شوند ، اندازه این ترانس ها بسیار کوچک میباشد و در اکثریت تابلو ها جا می شوند و تحمل شرایط اب و هوایی بسیار سخت را دادا می باشند .

 

اتصالات ترانسفورماتور توزیع

اتصالات مورد استفاده در این ترانس ها بر حسب کاربردان ها متفاوت می باشند :

1)اتصال wye : این نوع اتصال زمانی کاربرد دارد که از ترانسفورماتور های خنثی استفاده شده و برای جلوگیری از هدر رفت بار های ناپایدار استفاده شده و ان ها را به سمت سیم های سه فاز برده و تغییرات ولتاژ را ایجاد میکنند .

۲) اتصال delta : این نوع اتصال در ترانسقورماتور فاز به فاز استفاده شده و دارای دو بوش می باشد . طرف دوم سیم پیچ که به سیم خنثی وصل شده به زمین متصل است و وقتی جریان در حالت اولیه افت میگنی باعث ایجاد جریان معکس میشوند.

 

در کل برای استفاده از ترانس توزیع ابتدا باید مورد استفاده را مشخص کنید و با توجه به خصوصیات و شرایط محیط و ولتاژ دلخواه مدل مختلف را انتخاب نموده و از ان استفاده کنید و نتیجه کار را درست رقم بزنید.

tinyurl shorturl cuttly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *