سیم و کابل

کابل ارت چیست؟ + کاربرد و مزایا

در تمامی مدارات الکتریکی برای جلوگیری از برق گرفتگی حتما باید یک سیم یا کابل به زمین متصل شود که زمین را مبدا مدار قرhv دهد از این رو به کابلی که برای این منظور استفاده شده و برای بازگشت مریان به منبع می باشد کابل ارت یا اتصال به زمین می گویند.

کابل ارت (اتصال به زمین) چیست ؟

به کابلی که برای :
۱ _ برای اتصال مدار الکتریکی به زمین که نقش مبدا را ایفا کند و مقدار ولتاژ را اندازه گیری کند.
۲ _ برای اتصال مستقیم به زمین برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی برای انسان و احتمال خرابی برای مدار
استفاده می شود کابل ارت گفته می شود.

هادی این سیم ها از جنس مس با خلوص بالا و به دو صورت مفتول و افشان وجود دارد و روی آن عایق پلاستیکی نسوز کشیده شده است.

کاربرد کابل ارت (اتصال به زمین)

کابل های ارت کاربردهای بسیاری دارند از جمله :

۱ – زمانی که ولتاژ دستگاه بسیار بالا می رود کابل ارت با نرمال سازی سطح ولتاژ از آسیب به عایق مدار جلوگیری می کند و از ایجاد الکتریسیته داخل مدار جلوگیری می کنند.
۲ – در وسایل و مدارات برقی که بر زمین راهی ندارند مانند هواپیما ، کشتی و … کابل ارت به معنای اتصال به زمین نمی باشد و در این موقعیت ها به عنوان کابل ارت یا پتانسیل صفر یاد می شود تا از ایجاد اختلاف پتانسیل و اسیب با سیستم الکترونیکی این دستگاه ها جلوگیری کند .
۳ – در زمانی که سیستم ما صنعتی نمی باشد می توان از یک سیم که به صورت مستقیم به زمین بر خورد کرده است استفاده شود تا سیستم ارتینگ به این صورت برای سیستم های هیر صنعتی و فشار کم ایجاد شود.

کابل ارت و سیم نول

کابل ارت و سیم نول در ظاهر تفاوت های بسیار کمی دارند و شباهت آن ها به راحتی قابل تشخیص نیست ولی در عمل کار کرد این دو به طور خاصی با یکدیگر تفاوت دارد و مهمترین ویزگی کابل ارت نسبت به سیم نول این است که از کابل ارت برای کاهش نویز هم استفتده می شود و سیم نول این قابلیت را ندارد.

جریان در کابل اتصال به زمین

در کابل اتصال به زمین هیچ گونه جریان و برقی وجود ندارد و این کابل ها حامل بار الکتریکی نیستند و فقط در زمان نشتی برق در بدنه اجسام و سیستم ها این کابل جریان بوجود آمده را به زمین منتقل می کند و هیچ گونه برق گرفتگی در صورت اتصال انسان به این کابل رخ نمی دهد.

چاه ارت چیست ؟

چاه ارت یک حفره در خاط های نسبتا مرطوب با عمق های متغییر به نسبت رطوبت خاک می باشد که درون ان ها یک صفحه ی عمودی مسی وجود دارد که رسانایی زمین را به حداکثر می رساند ، داخل این حفره ها بعد از کار گذاشتن صفحه در آن با خاک ، زغال و آهک پر می شود و در نهایت کابل اتصال به زمین به ان صفحه متصل شده و بازدهی و بهره وری کابل را افزایش می دهد.

انواع سایز کابل ارت

کابل های ارت با توجه به یک سری پارامتر ها سطح مقطع تعیین می شود که این پارامتر ها عبارتند از :
الف – حداکثر دمای مجاز
ب – افت ولتاز مجاز
ج – تنشهای الترونیکی در هنگام اتصال کوتاه در سیستم
د – حداکثر مقاومت ظاهری
با توجه به این پارامتر ها کابل های ارت سایز های مختلفی دارند و رشته سیم های درون آن ها تعداد مختلفی نسبت به کاربرد آن کابل دارند.

کابل ارت سایز ۱۶ ، سایز ۲۵ ، سایز ۳۵ ، سایز ۵۰ دارای ۷ رشته سیم هستند . کابل سایز ۷۰ ، سایز ۹۵ ، سایز ۱۲۰ دارای ۱۹ رشته سیم هستند . سایز ۱۵۰ ، سایز ۱۸۵ و سایز ۲۴۰ دارای ۳۷ رشته سیم می باشند که هادی درون آن ها از جنس مس با خلوص ۹۹/۹ درصد می باشد.

مزایای استفاده از سیستم ارتینگ

1. درست کار کردن تجهیزات حفاظتی سیستم ها
2. عدم ایجاد اتش سوزی و خرابی دستگاه
3. حفظ جان انسان
4. تخلیه الکتریسیته ساکت و جلوگیری از ایجاد اختلاف پتانسیل

روش های نصب سیستم ارتینگ

۱) نصب به صورت عمقی : در این روش به صورت حفر چاه و جایگذاری صفحه درون ان و سپس پر کردن و اتصال کابل به ان صفحه سیستم ما ایجاد شده و اتصال به زمین بر قرار می باشد.

کابل ارت
۲) نصب به صورت سطحی : در این روش حفره با عمق خیلی کم حدود ۵۰ سانت کنده می شود و یک میله فولادی در زمین کاشته شده و با خاک نرم دور آن را پوشانده و کابل را به ان میله فولادی وصل کرده و سیستم اماده است.

کابل اتصال به زمین

 

قیمت کابل اتصال به زمین

قیمت این کابل ها با توجه به تعداد پریز های مورد استفاده در ساختما یا صنایع متفاوت است و به طور میانگین برای اکثریت تعداد پریز های موجود و طبق امار های اجرای کابل ارت هزینه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۶۰۰ تومان برای ساحتمان ها و برای مجتمع های بزرگ برای هر دستگاه چیزی بیشتر از یک میلیون تومان می باشد.

استاندارد کابل اتصال به زمین

این کابل ها از استاندارد IEC , VDE پیروی میکنند و کابل های دارای تاییدیه در بازار باید دارای گواهی این دو استاندارد باشند و بر روی توپ آن ها هک شده باشد.

کابل های که حتی یکی از این دو استاندارد را دارا باشند نمی توان انتظار این را داشت که تمامی ویژگی های گفته شده را ساپورت کنند و وظیفه ی خود را به طور بهینه انجام دهند .

 

به طور خلاصه کابل اتصال به زمین یکی از اساسی ترین ارکان برای حفظ ایمنی شخص و جلوگیری از آتش سوزی می باشد و باید این نکته هم در نظر داشت برای سلامت خود سیستم باید تمهیداتی در نظر داشت که چگونه ایمنی فراهم شود و با خروج بار الکتریکی  این اطمینان فراهم می شود و لازمه ایمنی رعایت می شود.

tinyurl bitly  shorturl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *