سیم و کابل

انواع سیم برق + کاربرد

سیم برق

کابل های برق در مصارف مختلفی از جمله خانگی ، ساختمانی ، شهری ، صنعتی ، روستایی و …. کاربرد های فراوانی دارند که با توجه به ویژگی خاص و توانایی های خاصی که دارند انتخاب می شوند .

 

کابل چیست ؟

به مجموعه سیم هایی که دارای هسته ی هادی از جنس های مختلف ( طلا ، مس ، نقره و… ) هستند و دور این هسته ها عایق های وجود دارد که از هسته ها محافظت میکنند.

 

اصلاحات مورد استفاده در سیم برق

هادی :

مواد دارای رسانایی بالایی که می توانند حامل جریان برق باشند و تلفات کمی در انتقال ان را دارا باشند هادی گفته میشود که مواد سازنده آن را جنس های زیادی تشکیل میدهند که مهم ترین آن ها طلا ، مس و نقره می باشند .

عایق:

به موادی که به عنوان روکش هادی ها استفاده می شوند تا آنها را محافظت  کنند و هیچگونه رسانایی برقی را ندارند و نزدیک به صفر است عایق می گویند.

 

انواع کابل ها در ساختمان های مسکونی :

کابل برق افت خدمات :

به کابل هایی که بین تیر برق و ساختمان ها کشیده می شوند کابل افت خدمات می گویند ، این کابل ها دارای سه نوع کلی می باشند :

  1. کابل دوبلکس : کابلی است که دو هسته دارند که یکی دارای عایق برای فاز و دیگر هسته بدون عایق می باشد برای نول
  2. کابل تریپلکس : کابلی است که دارای سه هیته می باشد که دو عدد از آن دارای پوشش محافظتی و برای فاز و یکی ار آن ها بدون پوشش محافظتی برای نول میباشد.
  3. کابل کوادروپلکس : این کابل دارای چهار هسته می باشد که سه عدد از آن برای فاز با عایق بندی و یکی از آن برای نول بدون عایق می باشد.

 

کابل برق

 

 سیم برق فیدر اصلی :

این کابل ها برای انتقال برق فشار قوی از تیر به ساختمان کاربرد دارند و ویژگی خاص آن ها این است که در برابر دمای بسیار بالا مقاومت بالایی دارند و مقدار 25 درصد بیشتر از بقیه سیم ها می باشد.

سیم های تابلو برق :

سیم های تابلو برق ، برق را به جعبه تقسیم اصلی توزیع میکنند ، این کابل ها 25 درصد بیشتر از حداکثر جریان را تحمل می کنند .

سیم هایی با غلاف غیر فلزی :

این سیم ها برای سیم کشی داخلی ساختمان ها  استفاده می شوند و دارای دو یا بیشتر از دو هادی عایق و یک هادی عایق هستند . این سیم ها دارای پوشش رویی XLPE برای محافظت بیشتر هستند و داخل این سیم ها هادی از نوع مفتول می باشد .

سیم تک هادی :

این سیم ها محبوب ترین نوع برای مصرف داخل خانه از نظر برق کاران می باشد چرا که این سیم ها در انواع اندازه ، رنگ ، هادی مفتول یا رشته ای موجود هستند و دارای دو نوع عایق THW , THHN هستند .

 

سیم برق

 

انواع کابل از نظر نوع مصرف :

کابل ارتباطی :

این گونه کابل ها برای انتقال سیگنال مورد استفاده قرار می گیرندکه هدف اصلی آن انتقال اطلاعات است ، این گونه کابل ها دارای انواع مختلفی هستند :

کابل کواکسیال:

این نوع کابل الکتریکی است که از چهار لایه تشکیل شده و به صورت محور مشترک است یعنی قسمت مرکزی یک هادی است که لایه اول است ، لایه ی بعدی ، لایه عایق پلاستیکی است و لایه سوم یک سیلد فلزی است و لایه ی چهارم که تمام این سه لایه را دربر می گیرد لایه ی عایق پلاستیکی است.

این کابل ها برای انتقال سیگنال با فرکانس بالا هستند که از ایجاد نویز جلوگیری میکند . استفاده ی عمومی این کابل ها در آنتن ها ، فرستنده ها و گیرنده ها می باشد.

1- مدل هلیاکس :

این کابل ها در لایه ی اول هادی فقط از جنس مس و روکش لایه سوم از جنس مس یا نقره می باشند و بسیار ضخیم بوده و برای اتصال فرستنده زمینی به آنتن هوایی است .

2- مدل نشتی :

این کابل ها در لایه سوم خود که از حنس هادی می باشد سوراخ هایی وجود دارد که فرکانس هایی با طول موج های خاص RF را عبور می دهند و برای مکان هایی استفاده می شود که آنتن وجود ندارد .

3- مدل RG-6 :

این کابل ها معماری پنج لایه دارند و به این صورت میباشد : هسته مسی ، عایق ، فویل ، رسانای بافته شده و روکش محافظ که برای انتقال فرکانس های تصویری مثل تلویزیون و ماهواره کاربرد دارد  .

4- مدل تریاکسیال :

نوعی RG-6 میباشد که بین لایه ی بافته شده و فویل یک لایه ی عایق وجود دارد .

5- مدل تویناکسیال :

نوعی RG-6 هستند که دارای دو هسته ی هادی میباشند که هر کرام عایق بندی شده و این نوع کابل برای سیگنال هایی با برد کوتاه و سرعت بالا کاربرد دارد .

6- مدل نیمه صلب :

نوعذی از کواکسیال ها میباشد که غلاف خارجی ان از مس بوده و یک هسته ی هتدی داخلی دارد که جنسی سخت دارند و پس از فرم دهی اولیه دیگر تغیر شکل نمی دهند.

7- مدل صلب :

نمونه ی اصلاح شده ی نیمه صلب است که با توجه به دو لایه محافظتی که دارند در انتقال سیگنال با توان بالا کاربرد دارند.

 

کابل برق زوج به هم تابیده :

این نوع از به هم تابیده شدن دو کابل عایق بوجود می آیند و یک سیم واحد را تشکیل داده و به کاهش نویز کمک میکنند .

این کابل ها دو نوع هستند : UTP , STP

UTP ها : تین نوع بدون محافظ هستند و در مقاومت در برابر نویز کمتری دارند.

STP ها : دارای عایق فویل هستند و کاهش نویز دارند .

 

کابل برق

کابل برق فیبر نوری :

این کابل ها از رشته های شیشه ای انعطاف پذیر ایجاد شده و داده ها به صورت نور انتقال پیدا میکنند ، ضخامت این کابل ها بسیار کم است و به اندازه ی یک تار مو میباشد که هرکدام عایق پلاستیکی دارد .

انواع فیبر نوری

  • تک حالته : کابلی است که فقط به یک حالت نور اجازه ی عبور داده و سرعت انتقال بالایی دارند .
  • چند حالته : کابلی است که بر خلاف نوع دیگر طیف موج زیادی را عبور میدهد و سرعت کم است .

 

 

سیم برق

 

 

کابل دفن مستقیم یا خاکی :

این نوع کابل ها عموما برای انتقال توان استفاده میشود و هیچگونه کحافظ یا قاب اضافی  ندارند و مستقیم زیر زمین دفن میشوند .

این کابل ها از باندل های فیبر نوری استفاده میکنند و بسیار ضخیم هستند و در شرایط رطوبتی به خاطر انواع عایق بندی ها مقاومت خوبی از خود نشان میدهند .

 

کابل با غلاف فلزی :

در این نوع کابل ها یک لایه ی پلاستیکی مخافظ بر روی تمامی هادی های عایق بندی شده وجود دارد و بین هادی ها و لایه عایق یک لایه ی فلزی است که مقاومت بسیار بالایی را برای این کابل ها رقم میزنند و با انواع AC , BX , MC شناخته میشوند .

 

سیم برق هادی :

این کابل ها دارای 10 الی 20 رشته میباشند که برای جلوگیری از شلوغی و صرفه جویی در زمان استفاده میشوند ، این کابل ها دارای دو نوع  :

دارای محافظ (مسی یا فویلی ) – بدون محافظ  میباشند.

 

کابل

 

کاربرد سیم برق چند هسته ای :

  • انتقال سیگنال صوتی
  • انتقال سیگنال تصویری
  • انتقال سیکنال دوربین
  • انتقال سیگنال شبکه بندی شده

کابل زوج :

کابلی است که یک جفت هسته ی هادی با غلاف عایقی دارند که برای انتقال جریان AC , DC با فرکانس پایین استفاده میشوند.

 

کابل نرم :

این کابل ها انعطاف پذیرند و منبع تغذیه AC موقت را تامین میکنند ، موادی که در عایق بندی این کابل ها استفاده شده بستگی به کاربرد آن ها دارد .

 

کابل نواری :

این کابل ها از سیم های کنار هم به صورت تخت تشکیل شده که هر کدام دارای عایق هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند و فقط برای انتقال ولتاژ پایین مصرف میشوند.

از این کابل ها بیشتر در وسایل الکترونیکی مثل کامپیوتر استفاده میشوند.

 

کابل برق

 

در مجموع اگر شما بخواهید سیم یا کابل برق مورد نظر خود را انتخاب کنید بهتر است تمام ویژگی ها و خصوصیات سیم ها را بدانید و نسبت به پروزه ی خود بهترین انتخاب را داشته باشید .

tinyurl bitly cuttly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *