بلاگ, تجهیزات توزیع برق ( یراق آلات فلزی)

همه چیز در مورد پست برق

پست برق

آن دسته افرادی که قصد دارند در زمینه برق فعالیت داشته باشند، باید اطلاعات کاملی از آن داشته باشند. یکی از اصلی ترین و رایج ترین سوالاتی که در این مورد برای افراد پیش می آید این است که پست برق چیست؟ از آنجایی که این کلمه از کلیدی ترین کلماتی است که در انتقال و توزیع برق مورد استفاده قرار می گیرد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این نوشتار قصد داریم از صفر تا صد پست برق را مورد بررسی قرار دهیم.

پست برق چیست؟

پست برق با نام Electrical Substation شناخته می شود که ایستگاهی فرعی محسوب می شود. به طور کلی این سیستم وظیفه تولید، انتقال و پخش برق را توسط ترانسفورماتور ها بر عهده دارد. در زمان هایی که نیاز است ولتاژ بالا تر برود، ترانسفورماتور در سیستم ولتاژ را به سطح بالا تر ارتقا می دهد و کاهش جریان اتفاق می افتد. در زمان هایی هم که ولتاژ بالا است و باید پایین بیاید، کاهش سطح ولتاژ توسط ترانسفورماتور پست برق انجام می شود و جریان افزایش پیدا می کند.

پست بین نیروگاه و توانگیر (مصرف کننده) وجود دارد. توان الکتریکی از تعداد زیادی پست عبور می کند و در طول راه به دفعات زیاد تغییر ولتاژ می دهد. این انتقال و یا توزیع برق، توسط نیروگاه ها صورت می گیرد. بنابراین نقش مهمی در مرکز های مصرف دارد. پست ها زیر مجموعه سیستم قدرت الکتریکی قرار می گیرند و در زمان تولید و مصرف برق در میزان بالا توسط پست، زیر نظر سیستم قدرت الکتریکی تغییر ولتاژ می دهند.

تجهیزات مورد استفاده در پست برق

زمانی که کلمه پست برق به گوشتان می خورد، اولین چیزی که به ذهنتان می آید، ترانسفورماتور است. ترانسفورماتور ها از اصلی ترین تجهیزات پست برق هستند که سطح ولتاژ را در کلیدی ترین اندازه تغییر می دهند. البته در وست های کلید زنی و سوئیچی این موارد صدق نمی کند. ‌در یک پست برق به تعداد یک یا چند ترانسفورماتور مورد استفاده قرار می گیرد. تجهیزات سویچ، سیستم‌ های حفاظت (پناه)، کنترل از دیگر تجهیزات مورد استفاده در پست برق هستند.

اتصال های کوتاه یا اضافه بار ها باعث می شوند که جریان اضافه پدید آید. برای برش این جریان ها از مدارشکن‌ ها یا دژنکتور استفاده می شود.
حفاظت از مدار های منشعب در پست های کوچک توسط سکسیونر یا فیوز انجام می شود.
نیروگاه ها در نزدیکی پست ها وجود دارند، اما ژنراتور در پست برق استفاده نمی شود.
تجهیزات نگهدارنده پایان خط، جرقه‌ گیر، سیستم کنترل، تابلوی فشار قوی، تابلوی فشار ضعیف، سیستم زمین و سیستم‌ های اندازگیری، از دیگر تجهیزات پست برق هستند. خازن‌ های اصلاح ضریب توان که با نام تنظیم‌ کننده ولتاژ نیز شناخته می شوند را می توان به عنوان سایر تجهیزات پست برق نام برد.
در یک جمع بندی کلی، تجهیزات پست را می توانیم به گونه زیر بیان کنیم:
باس بار یا شین
مقره
برقگیر
مدار شکن یا بریکر
سکسیونر
کلید زمین
ترانسفورماتور جریان
ترانسفورماتور ولتاژ
راکتور شنت
کابل های توان
کابل کنترل
تابلوی حفاظت و کنترل
پست برق فشار ضعیف AC
تجهیزات شارژ و باتری های DC
سازه های فولادی

انواع پست برق

محیط نصب پست برق بر اساس نوع کاربرد و محدوده توزیع کننده برق می باشد. از این رو اگر فردی قصد اجرای این سیستم را داشته باشد، باید به دو عامل گفته شده توجه ویژه کند. در ادامه انواع پست برق را به شما معرفی خواهیم کرد.

• پست انتقال (فوق توزیع)
• پست توزیع
• پست جمع کننده
• پست از نوع تغییر غیر ولتاژی
• پست توزیع هوایی
• پست توزیع زمینی
پست انتقال (توزیع)

پست انتقال دو یا چند خط انتقال را به یکدیگر متصل می کند. راحت ترین زمانی که این پست شروع به کار می کند، زمانی است که ولتاژ دو خط یکسان باشد. در این زمان پست برق به مدار شکن هایی مجهز می شود که اگر نیاز بود، مدار را از شبکه جدا نماید. پست های انتقال در دو حالت ساده و پیچیده وجود دارند.

در حالت ساده، یک ایستگاه کوچک سوئیچینگ وجود دارد که از چند مدارشکن و گذرگاه تشکیل شده است. اما در حالت پیچیده، پست انتقال بزرگ، چندین ولتاژ دارد که با تجهیزات متعددی که بالاتر گفته شد، منطقه بزرگی را پوشش می دهد. به طور کلی سطح ولتاژ پست فوق توزیع ۴۰۰، ۲۳۰، ۱۳۲ یا ۶۳ کیلو ولت می باشد‌. سطح ولتاژ پست‌ های انتقال بیشتر از، شصت و سه کیلو ولت است.

پست توزیع

پست توزیع از سیستم انتقال توان را می گیرد و به سیستم توزیع تحویل می دهد. در اینجا یک نکته وجود دارد: اینکه مصرف کننده ها بخواهند به طور مستقیم به شبکه انتقال وصل شوند، نه از نظر اقتصادی به صرفه است و نه از نظر ایمنی. به همین دلیل پست توزیع با کاربرد خود که ‌پایین آوردن مقداری از ولتاژ برای مصرف کننده است، کمک شایانی کرده است. پست توزیع برای ورودی خود، دو خط انتقال نیاز دارد. ولتاژی که به پست برق وارد می شود، بستگی به کشور مصرف کننده دارد‌. با این حال مقدار ورودی ولتاژ ۲٫۴ تا ۳۳ کیلو ولت است. از دیگر وظایف پست توزیع می توان به مواد زیر اشاره نمود:
شبکه های توزیع را ایزوله می کند.
ولتاژ را تنظیم می کنند. (اما در مسیر های طولانی، تجهیزات تنظیم ولتاژ در خط نصب می شود.)

پست جمع کننده

این پست برای زمان هایی نیاز است که تولید پراکنده باشد، مانند انرژی بادی. تفاوت این پست با پست توزیع، رانش توان معکوس می باشد. یعنی برعکس توزیع که از شبکه انتقال، رامش صورت می گیرد، در این پست از سمت توربین‌ های بادی به سمت شبکه انتقال رانش صورت می گیرد. سطح ولتاژ ورودی این پست، سی و پنج کیلو ولت می باشد. سپس برای انجام عملیات، پست، ولتاژ را جهت وصل به شبکه انتقال بالا می برد. از تجهیزات این پست می توان به تجهیزات اندازگیری، اصلاح ضریب توان و دستگاه برگرداننده برق HVDC اشاره کرد.

مکان های ساخت پست برق

مکان ساخت پست برق، به کاربرد آن ها بستگی دارد. ممکن است به روی سطح یا در حصار زمین ساخته شوند، ممکن است زیر زمین یا درون ساختمان ساخته شوند. در ساختمان های بلند، امکان وجود چند پست الکتریکی داخلی است.
پست های داخلی در مناطق شهری ساخته می شود‌. دلیل آن نیز این است که صدای ناشی از ترانسفورماتور ها کاهش می یابد، ملاحظات بصری شهر و محافظت تابلو ها از تأثیرات آلودگی هوا و دگرگونی آب و هوا بهره برده می‌ شود.
پست های جمع کننده در مکان هایی وجود دارند که نیروگاه حرارتی یا برق‌ آبی به تعداد بالا در کنار هم قرار دارند.
پست های توزیع در مرکز شهر های بزرگ وجود دارد.

نکته قابل ذکر است است که در اطراف برخی پست ها، حفاظ فلزی داده می شود. این حفاظ فلزی باید زمین شده باشد تا خطر برق گرفتگی از بین برود، همچنین ایجاد خطا در پست برق کاهش پیدا کند. در صورتی که در پست توسط زمین خطا ایجاد شود، پتانسیل اطراف پست برق افزایش پیدا می کند. افزایش پتانسیل یک جریان در طول حفاظ های فلزی ایجاد می کند. در این صورت ولتاژ حصار با ولتاژ زمینی که فرد روی آن ایستاده، دگرسان می دهد و ولتاژ بالا می رود در نتیجه بسیار خطرناک خواهد شد.

نتیجه گیری

پست برق از مهم ترین مسائل در صنعت برق است. از این رو شناخت کامل کارکرد، تجهیزات و سایر مسائل مربوطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است‌. در این مقاله صفر تا صد پست برق را مورد بررسی قرار دادیم. امید است برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *