سیم و کابل

همه چیز در مورد کابل فشار قوی

کابل فشار قوی

کابل ها به طور عمده به دو دسته ی کلی برای برق کاری تقسیم می‌شوند: 1.کابل فشار قوی  2.فشار ضعیف  که هر کدام برای مصارف خاص و مشخصی استفاده می شوند که در ادامه به طور اختصاصی به معرفی کامل کابل های فشار قوی می پردازیم.

کابل فشار قوی (کابل قدرت)

این کابل ها با توجه به ساختاری که دارند می توانند ولتاژ های بسیار بالایی را تحمل کنند که مقدار آن بالای ۳۰۰۰۰ ولت می باشد و اگر از این نوع کابل برای انتقال این مقدار ولتاژ استفاده نشود باعث ایجاد حوادث ناگوار از جمله آتش سوزی و انفجار می شود و عواقب جبران ناپذیری را بر جای می گذارند.
این کابل ها شامل یک رسانا و یک عایق می باشد و لایه ی عایق به قدری قدرت مند است که کابل را از هرگونه عوامل بیرونی مصون نگه می دارد.

کاربرد های کابل فشار قوی

کابل های فشار قوی با توجه به خصوصیاتشان و انواع کاربرد های مختلفی دارند که اکثرا برای انتقال در ولتاز های بسیار بالاست و گاها برای اتصال انواع کابل به یکدیگر استفاده می شود .

تعدادی از این کابل ها عبارتند از :

* منتقل کردن ولتاژ های بالا در زیر زمین
* متصل کردن کابل های فیبر نوری به یکدیگر
* ارتباط بین دکل های بزرگ و بین شهر ها
* کاربرد در موارد صنعتی که ولتاژ های بالا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد

ساختار کابل فشار قوی

هسته ی هادی این کابل هدی از جنس فولاد می باشد که روکش مسی یا آلومینیومی دارد که با توجه به تنها روکش بودن این آلیاژ ها باید با درصدر خلوص بالا باشند ، آلومینیوم یک مزیت این کابل ها به حساب می آید چرا که با استفاده از روکش آلومینیوم در هادی این انعطاف پذیری بالا می رود و امکان کشیده شدن تا مقدار زیادی را به ان می دهد.
هسته ی مرکزی هادی این کابل که از جنس فولاد است در رتبه دهم رسانایی ها می باشد و توانایی خوبی در انتقال مریان متناوت نمی تواند داشته باشد.

طول کابل های فشار قوی

طول این کابل ها کاملا بستگی به کاربرد می تواند از یک متر تا چند صد متر باشد به طور مثال کابل های گوتاه تر معمولا در دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند و از کابل های بلند تر با متراز بیشتر برای دفن و مصارف ساختمانی استفاده می شود و بیشترین طول در بین انواع این کابل ها برای انتقال برق در دریا ها و اقیانوس ها استفاده می شود.

طولانی ترین کابل قدرت موجود که استفاده شده در هلند می باشد که نام منحصر بفرد norned دارد که طولی معادل ۶۰۰ کیلومتر و تحمل انتقال برق با ولتاژی حدود ۷۰۰۰۰۰ ولت در زیر آب کشیده شده اند .

انواع کابل های فشار قوی

دو دسته ی اصلی از این کابل ها وجود دارد:

۱) کابل قدرت گازی
۲) کابل قدرت روغنی

که خود کابل های گازی فاشر قوی به چهار دسته ی اصلی تقسیم می شود:

* کابل با فشار داخلی و لوله آلومینیومی
* کابل بادفشتر داخلی و لوله فولادی
* کابل با فشار خارجی و لوله فولادی
* کابل کازی با کپسول پر شده با گاز SF6

و همچنین کابل های روغنی فشار قوی به دو دسته تقسیم می شوند :

* کابل روغنی فشار قوی با فشار کم : ساختار این کابل ها به گونه ای است که طول این کابل با کاغذ آغشته به روغن رقیق ایزوله شده و این کابل نسبت به مدل دیگر چیزی حدود ۲ الی ۳ برابر بیشتر استقامت و مقاومت الکتریکی دارد.
* کابل روغنی فشار قوی با فشار زیاد : این نوع کابل از پرکاربرد ترین نوع کابل فشار قوی به حساب می آید و در این کابل ها هر یک از رشته سیم های تشکیل دهنده آن با کاغذ آغشته به روغن غلیظ بر عکس نوع دیگر ایزوله شده است و برای اینکه هیچگونه روغن از آن خارج و هوا به آن وارد نشود تمام طول کابل را با نوار مسی یا پلاستیکی می پوشانند.

مدل های کابل فشار قوی

انواع بسیار از کابل ها در استفاده ی عموم ما وجود دارد که به طور عمده در دسترس می باشند . از پرکاربرد ترین های این کابل ها می توان به کابل های شبکه ، کابل کواکس و کابل های مخابراتی زمینی و هوایی اشاره کرد.

کارخانه های برتر در تولید کابل فشار قوی

سه کارخانه در کشور وجود دارد که بهترین کارخانه در تولید این کابل ها می باشند.

کارخانه خراسان: این کارخانه بزرگترین کارخانه در تولید کابل است و یکی از تخصصی ترین ها در تولید کابل قدرت می باشد که از ابتدا کابل های این کارخانه با کیفیت بالایی به دست مردم می رسید
کارخانه سیمکو: این کارخانه ابتدا تولید کابل فشار ضعیف بود ولی حال با توجه به امکاناتی که خریداری کرده تولید کابل فشار قوی را در دست دارد.
کارخانه تبریز سیمکات: این کارخانه در گذشته کابل های برق عادی و ضعیف تولید میکرد به مرور زمان تولید کابل های فشار قوی را شروع کرده و امروزه یکی از بهترین هاست.
کارخانه های دیگری وجود دارد که بسیار عملکرد خوبی دارند ولی این سه عدد کارخانه گفته شده جزو بهترین ها هستند.

کیفیت کابل فشار قوی

عوامل بسیار متعددی در کیفیت کابل دخیل می باشد و در این کابل ها با توجه به مقاومت بالا در برابر ولتاژکیفیت بسیار مهم است.

عوامل موثر بر کیفیت کابل فشار قوی:

نوع رسانای به کاررفته در این کابل های قدرت
نوع عایق کاربرده شده برای این کابل های قدرت که رایج ترین آن pvc و pe می باشد
تعداد لایه های استفاده شده برای محافظت از کابل ها

در آخر با توجه به ساختار این کابل ها که برای تحمل ولتاز بالا می باشد رعایت نکات و کیفیت کابل بسیار مهم است که با توجه به کاربرد انواع مختلف استفاده می شود و هزینه های این کابل بسته به کیفیت ، متراژ و تعداد شاخه های استفاده شده متفاوت می باشد.

bitly shorturl cuttly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *