روشنایی

چگونه لامپ ال ای دی خریداری کنید؟

راهنمای خرید لامپ ال ای دی

مسئله نور و روشنایی از قدیم مورد توجه افراد قرار داشته است و همواره با تغییر و تحول همراه بوده است. در واقع امروزه نور و روشنایی فقط در نیاز بشر به نور خلاصه نمی شود و امنیت، آرامش و زیبایی را به همراه دارد. با پیشرفت علم و گذر زمان، نسل های مختلفی از منابع روشنایی رونمایی شدند. در نتیجه لامپ ها و چراغ های پیشرفته با کاربرد تخصصی تولید شدند.
کاربرد های تخصصی در راستای آخرین و پیشرفته‌ ترین نور ها، یعنی ال ای دی، ایجاد شدند. با استفاده از این لامپ و نور ها، بهره وری مصرف انرژی صورت می گیرد. در این نوشتار راهنمای خرید لامپ ال ای دی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

نسل های منابع روشنایی

همانطور که می دانید محصولات روشنایی برای تامین نور مورد استفاده قرار می گیرند. از گذشته تا کنون سه نسل مختلف از لامپ ها وجود داشته اند. با شناخت آنها می توانید خودتان راهنمای خرید لامپ ال ای دی برای خودتان باشید.

نسل اول: لامپ های رشته ای

نسل اول لامپ ها، قدیمی ترین لامپ ها هستند که تاکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرند. عملکرد این لامپ ها بدین صورت است که ولتاژ به دو سر رشته سیم اعمال می شود و با گرم شدن فلز تنگستن، لامپ روشن می شود. این لامپ ها، لامپ های رشته ای نام دارند. این لامپ ها بهره نوری کم دارند‌. منظور از بهره نوری لومن بر وات است‌. کیفیت رنگ نور به نور طبیعی نزدیک است و از این رو طرفداران بسیاری دارد.

نسل دوم: لامپ های کم مصرف

لامپ های نسل دوم به لامپ‌ های فلورسنت مشهور هستند. عملکرد این لامپ ها بدین صورت است که جریان برق به دو سر لامپ متصل می شود و عمل تخلیه الکتریکی در لامپ اتفاق می‌ افتد. درون لامپ گاز وجود دارد، با الکترون های آزاد، گاز به یک رسانا تبدیل می شود. الکترون‌های شتاب‌ دار با اتم‌های آرگون برخورد می کنند. الکترون ها افزایش می یابند و با اتم جیوه برخورد می کنند. در نتیجه این برخورد، اتم های جیوه برانگیخته می شوند و به تراز انرژی بالا می روند. به دلیل پایدار نبودن، به تراز پایین تر می آیند. انرژی در این حالت بصورت تابش الکترومغناطیسی در طیف نامرئی (فرا بنفش) از بین می‌ رود. درون لوله شیشه ای پوشش فسفر وجود دارد که نور نامرئی را به نور نرئی تبدیل می کند. رنگ نور نیز بستگی به رنگ پوشش فسفر دارد‌.

نسل سوم: لامپ های فوق کم‌‌ مصرف (LED)

ال ای دی ها آخرین و پیشرفته‌ ترین نوع لامپ ها هستند. این لامپ ها از نیمه هادی تشکیل شده اند. عملکرد آنها بدین صورت است انرژی الکتریکی را از خود عبور می دهند و نور ساطع می کنند. نور از لایه فسفر رد شده و بستگی به رنگ فسفر به رنگ های مختلف دیده می شود. اوایل لامپ های ال ای دی فقط به رنگ قرمز وجود داشتند، سپس به رنگ سفید تولید شدند.

 

انواع لامپ های ال ای دی

شما با اطلاع از انواع، ویژگی ها، خصوصیات و کارکرد آنها می توانید به راحتی راهنمای خرید لامپ ال ای دی خودتان باشید. ال ای دی ها به دو دسته لامپ و چراغ دسته بندی می شوند. بهره گیری لامپ ها به نحوه و مکان نصب آن ها مرتبط هستند. بدین منظور در نگهدارنده‌های (سرپیچ) آویز، لوستر، قاب و غیره نصب می شوند.
ال ای دی ها در دو نوع توکار و روکار وجود دارند. مکان هایی که از قبل جا برای ال ای دی توکار دارند، باید از لامپ توکار استفاده شود. مکان هایی هم که جا ندارند برای ال ای دی توکار، باید به صورت روکار نصب شوند. در پارامتر ها و برش های ال ای دی روکار محدودیتی وجود ندارد و افراد متخصص به راحتی می توانند به اندازه ال ای دی ها، برش ایجاد کنند و نصب را انجام دهند. اما برای ال ای دی های توکار در زمان ساخت خانه باید جای مناسب گذاشته شود.

 

رنگ لامپ های ال ای دی

لامپ های ال ای دی در سه رنگ متفاوت وجود دارد که افراد با توجه به نیاز خود می توانند از هر کدام که می خواهند، استفاده کنند.
1. نوع اول رنگ های آفتابی (Warm White & Soft White) هستند که رنگ زرد ملایم همچون غروب خورشید دارند. این رنگ ها آرامش و راحتی را به وجود می آورند و به این دلیل در سالن نشیمن، سالن غذاخوری و اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد.
2. نوع دوم رنگ های یخی یا صدفی (Cool White) هستند که از لامپ های آفتابی سفید تر و طبیعی تر هستند. رنگ این ال ای دی ها، انرژی را به همراه دارد و ترکیبی از رنگ نور آفتابی و مهتابی است. در فضاهای ادارای مورد استفاده قرار می گیرد.
3. نوع سوم رنگ های مهتابی (Day Light) هستند. این ال ای دی ترکیبی از رنگ آبی و سفید است و روشنایی نیم‌روز در یک روز صاف و بدون ابر را تداعی می کند. به دلیل نور مناسب در کار های دقیق نظیر طراحی و یا فضا های تولید و کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

طول عمر انواع لامپ ها

1.  لامپ های رشته ای حدود دو هزار ساعت طول عمر دارند.
2. طول عمر لامپ های فلورسنت بین هشت هزار تا ده هزار ساعت است.
3. در آخر لامپ های ال ای دی دو برابر لامپ های فلورسنت طول عمر دارند که به بیست و پنج هزار ساعت می رسد.

 

نحوه خرید لامپ های ال ای دی

یکی از دیگر از موضوعات مرتبط با راهنمای خرید لامپ ال ای دی نحوه خرید است. خرید لامپ ها هم به صورت حضوری امکان پذیر است و هم به صورت آنلاین. اگر خرید حضوری انجام می دهید، باید به مراکز فروش بروید و با مشاهده دقیق محصول مورد نظرتان را خریداری کنید. در این صورت علاوه بر هزینه محصول و انجام عملیات نصب، باید هزینه رفت و برگشت هم بدهید. اما در خرید آنلاین، در هر مکان و زمانی که باشید می توانید به سایت های معتبر مراجعه کنید و با خواندن اطلاعات و ثبت سفارش، محصولات مورد نظرتان را درب منزل و در مدت زمان کوتاه تحویل بگیرید.

 

قیمت انواع لامپ های ال ای دی

با توجه به اینکه ال ای دی ها در انواع، اندازه، کیفیت و رنگ های مختلف وجود دارند، مسلما قمیت لامپ ال ای دی نیز متغیر است. بنابراین قبل از خرید حتما باید از رنج قیمت ها مطلع باشید. این گزینه می تواند راهنمای خوبی برای خرید ال ای دی ها باشد.

 

نتیجه گیری

حال که با ویژگی ها و خصوصیات لامپ های ال ای دی، از جمله انواع، رنگ بندی، قیمت و نحوه خرید آنها آشنا شدید، به راحتی می توانید بهترینِ آن را خریداری کنید. در واقع با داشتن این اطلاعات خودتان راهنمای خرید لامپ ال ای دی خودتان هستید. با در نظر گرفتن شرایط خود اقدام به خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *