ترانسفورماتور

12 نکته مهم نحوه انتخاب ترانس جریان که باید به آنها توجه کنید!

نحوه انتخاب ترانس جریان

ترانس جریان برای اندازه گیری جریان عبوری از شینه ها و کابل ها مورد استفاده قرار گرفته و توسط آمپرمتر دیجیتالی یا آنالوگی که بر روی درب تابلو نصب می شوند، قابل مشاهده است. علاوه براین یکی از موضوعات مهم در نصب و راه اندازی بانک خازن انتخاب ترانس جریان یا CT است. به همین دلیل این ترانس باید به درستی انتخاب شده و در محل درست نصب شود. در این مقاله نکات مهم در خصوص نحوه انتخاب ترانس جریان که حتما باید بدانید را بررسی می کنیم.

نحوه انتخاب ترانس جریان

همه چیز درباره ترانس جریان

ترانسفورماتور جریان یا CT نوعی ترانسفورماتور ابزار دقیق است و برای تولید یک جریان متناوب در سیم پیچ ثانویه طراحی شده است که متناسب با جریان اندازه گیری شده سیم پیچ اولیه آن است. ترانس های جریان، جریان های فشار قوی را به یک مقدار پایین تر کاهش داده و با استفاده از یک آمپرسنج استاندارد، راهی ساده برای پایش ایمن جریان الکتریکی واقعی خط انتقال AC فراهم می کنند.

سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور جریان فقط از یک یا چند دور تشکیل می شود. این سیم پیچ می تواند یک دور تخت، یک سیم پیچ به دور یک هسته یا فقط یک هادی درون قاب ترانس باشد. ترانسفورماتور جریان، اغلب به عنوان ترانس سری شناخته می شود؛ زیرا سیم پیچی اولیه که هیچ گاه بیش از چند دور ندارد، با هادی حامل جریانی که بار را تغذیه می کند، سری است.

سیم پیچی ثانویه ترانس جریان تعداد دور زیادی حول هسته ورقه ای با ماده مغناطیسی کم تلفات دارد. این هسته، سطح مقطع بزرگی دارد؛ به گونه ای که چگالی شار مغناطیسی ناشی از سیم با سطح مقطع بسیار کمتر از هسته، بسته به اینکه چقدر جریان پایین بیاید تا خروجی یک جریان ثابت مستقل از بار داشته باشد، کم است.

نکات مهم نحوه انتخاب ترانس جریان

برای انتخاب ترانس جریان نکات مهمی وجود دارد که باید مدنظر قرار داد:

 • 1- کاربرد

برحسب اینکه آیا ترانسفورماتور برای حفاظت استفاده می شود یا اندازه گیری، ترانس حفاظتی یا اندازه گیری انتخاب می شود.

 • 2- حداکثر ولتاژ سیستم

یکی دیگر از نکات نحوه انتخاب ترانس، حداکثر ولتاژ سیستم یا ولتاژ کاری است یعنی ترانس جریان باید به گونه ای انتخاب شود که از نظر ایزولاسیون بتوان ولتاژ موثر فاز را تحمل نماید.

 • 3- جریان اسمی اولیه

ترانس باید به گونه ای انتخاب شود که جریان اولیه اسمی از جریان مدار بیشتر بوده و تا حد امکان نزدیک به آن باشد. جریان نامی جریانی است که عملکرد ترانس جریان بر پایه آن است و براساس جریان عادی که از محاسبات پخش بار بدست می آید، انتخاب می شود. اختلاف زیاد بین جریان نامی ترانس و جریان خط باعث می شود تا حساسیت رله ها کاهش یابد و علاوه بر آن نیاز به ترانسفورماتور های کمکی نیز کمتر است.

 • 4- جریان اسمی ثانویه

جریان اسمی ثانویه ترانس براساس ادوات متصل به ثانویه انتخاب می گردند. جریان نامی ثانویه مطابق استاندارد اعداد 1، 2 یا 5 آمپر می تواند باشد.

 • 5- فرکانس

فرکانس ترانس باید همان فرکانس شبکه انتخاب گردد.

انتخاب ترانس جریان

 • 6- جریان حرارتی کوتاه مدت اسمی lth

مقدار جریان موثر اولیه است که یک ترانس بدون آسیب دیدن به مدت یک ثانیه تحمل می کند یا به عبارتی جریانی است که ترانس بدون رسیدن به درجه حرارتی که موجب بروز آسیب به ترانس شود در یک ثانیه تحمل نماید. تحمل جریان حرارتی کوتاه مدت برای ترانس بسیار ضروری می باشد زیرا در صورتی که ترانس نتواند جریان خطا را تحمل نماید کل سیستم حفاظت عمل نخواهد کرد.

 • 7- جریان دینامیک اسمی ldyn

مقدار پیک جریان اولیه است که ترانس بدون صدمه دیدن الکتریکی یا مکانیکی ناشی از نیروهای الکترومغناطیسی می تواند تحمل کند، در صورت بروز اتصال کوتاه پیک اول جریان بطور تقریبی 2.5 برابر جریان حرارتی کوتاه مدت خواهد شد. لذا اینکه ترانس بتواند جریان دینامیک را تحمل نماید در انتخاب ترانس جریان حائز اهمیت است.

 • 8- بار

بار ترانس براساس مصرف ادوات متصل به ترانس جریان و تلفات اهمی تعیین می گردد.

 • 9- کلاس دقت

بر حسب کاربرد ترانس جریان حفاظتی ویا اندازه گیری تعیین می گردد. برای مثال برای ترانس جریان اندازه گیری، دقت مورد نیاز اندازه گیری تعیین کننده کلاس دقت خواهد بود. کلاس دقت حداکثر خطای مجاز ترانس را در محدوده ای مشخص از نظر جریان، فرکانس و بار نشان می دهد و یکی از پارامترهای مهم در انتخاب ترانس جریان است.

 • 10- کلاس عایقی

براساس کلاس عایقی موردنیاز سیستم تعیین می گردد.

 • 11- ضریب حد دقت – ضریب امنیت ابزار دقیق

برای ترانس حفاظتی ضریب حد دقت مشخص کننده درجه حفاظت می باشد.

 • 12- شرایط محیطی

درجه حرارت محیط و ارتفاع از سطح دریا در انتخاب ترانس بسیار مهم می باشند که با توجه به افزایش ارتفاع از سطح دریا ولتاژ عایقی سیستم تغییر خواهد نمود.

نحوه محاسبه نسبت تبدیل ct

CT ها ترانسفورماتورهایی هستند که برای پایین آمدن سطح فعلی سیستم های انتقال قدرت با قدرت برای اندازه گیری و نظارت بر سطح کنونی استفاده می شوند. CTs مورد نیاز است زیرا دستگاه های اندازه گیری جریان استاندارد برای اندازه گیری سطوح بالای جریان پیکربندی نشده اند. به عنوان یک نتیجه مهندسان از CT استفاده می کنند تا شطح فعلی را برای اندازه گیری آن از بین ببرد. پس از اندازه گیری، آنها از نسبت ترانسفورماتور جریان یا نسبت CT استفاده می کنند تا جریان واقعی را از جریان اندازه گیری محاسبه کنند. برای این کار تعداد سیم پیچ را در قسمت اولیه ترانسفورماتور پیدا کنید. نسبت CT نسبت معکوس نسبت ولتاژ است.

به عنوان مثال اگر تراس شما دارای 15چرخش اولیه است و تعداد سیم پیچ در قسمت ثانویه تراس 75 باشد. نسبت ولتاژ 15:75 و با تقسیم به 15، 5:1 است و در نتیجه نسبت CT، 1:5 است. این به این معنی است که سطح کنونی 5 بار کاهش یافته است ودر صورتی که جریان اولیه 200 آمپر باشد، خروجی 40 CT آمپر است.

ترانس جریان

و در پایان، اولیه یک ترانسفورماتور جریان همواره بصورت سری با هادی اصلی قرار داده می شود. برای سادگی اندازه گیری، جریان ثانویه نامی 1 یا 5 آمپر است. ثانویه یک ترانسفورماتور جریان هیچگاه نباید مدار باز باشد. در این مقاله تمامی نکات نحوه انتخاب ترانس جریان را بررسی کردیم، امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *