بلاگ, ترانسفورماتور

موازی کردن ترانسفورماتور سه فاز چگونه انجام می‌شود؟

موازی کردن ترانسفورماتور

وسایل الکتریکی امروزه به بخش اصلی از زندگی انسان تبدیل شده است و عملکرد صحیح و به صرفه آن دغدغه بسیاری از افراد است. شرط عملکرد صحیح در وسایل الکتریکی، انتقال جریان الکتریکی به روش صحیح است. وسایل زیادی وجود دارند که انتقال انرژی الکتریکی را انجام می دهند. ترانسفورماتور یکی از این تجهیزات الکتریکی است که بین دو یا چند سیم پیچ، انرژی الکتریکی را توسط القای مغناطیسی منتقل می کند. در این مقاله با موازی کردن ترانسفورماتور آشنا خواهید شد.

عملکرد دستگاه ترانسفورماتور

در ابتدا باید توضیحی کوتاه راجع به عملکرد ترانسفورماتور بدهیم تا پیش زمینه ای راجع به آن داشته باشید. ابتدا جریانی متغیر در سیم‌ پیچ اولیه ترانسفورماتور ایجاد می شود. بعد از آن میدان مغناطیسی متغیر ایجاد می شود. میدان منجر می شود که ولتاژ در سیم‌ پیچ ثانویه شکل بگیرد. قدرت بین دو مدار و دو سیم پیچ بدون داشتن اتصال فلزی از طریق میدان مغناطیسی منتقل می شود.

 

موازی کردن ترانسفورماتور

عمل موازی کردن ترانسفورماتور ها همیشه بسیار به صرفه تر از ایجاد یک ترانسفورماتور با توان نامی بالا می باشد. در واقع از لحاظ اقتصادی همیشه این موضوع مورد استفاده قرار می گیرد. موازی کردن ترانسفورماتور مزیت های زیادی دارد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

بالا بردن کارایی سیستم قدرت

ترانس های قدرت زمانی که بار کامل داشته باشند، کارکرد بهتری خواهند داشت. در صورتی که اتصال ترانس ها به شبکه به صورت موازی باشد، برای افزایش کارایی سیستم فقط می توانیم تعدادی از ترانس ها که بار درخواستی شبکه را ایجاد می کنند، نگهداری کنیم. اما زمانی که بار افزایش پیدا می کند، ترانس های دیگر را هم می‌ توام به مدار اضافه کرد تا میزان انرژی بالا برود. بدین صورت موازی کردن ترانسفورماتور سبب بالا بردن کارایی سیستم قدرت می شود.

ایجاد قابلیت دسترسی شبکه

ترانس های موازی در شبکه، با تعمیر سایر ترانس ها خاموش و یا روشن کردن آن ها را تنظیم و کنترل می کنند. بدین صورت سایر ترانس ها انرژی درخواستی شبکه را بدون هیچ قطعی و یا مشکلی تامین می کنند و قابلیت دسترسی شبکه ایجاد می شود.

بالا بردن قابلیت اطمینان شبکه

ترانس های موازی شروع به کار کردند و خیلی ناگهانی با مشکل بر خوردند. در این حالت برای رفع مشکل باری که توسط این ترانس تغذیه می شود، میان باقی ترانس ها تقسیم می شود. این تقسیم با قاعده خاصی پیش می رود بدین صورت که به طور مساوی تقسیم شده تا هیچ ترانسی دارای اضافه بار نشود و قابلیت اطمینان شبکه بالا برود.

بالا رفتن انعطاف پذیری شبکه

در شبکه های قدرت، همواره افزایش و یا کاهش مصرف رخ می دهد. به همین دلیل ترانسفورماتور ها باید توسط افراد متخصص چک‌ شوند و در صورتی که بالا رفتن میزان انرژی درخواستی در آینده احساس شد، اتصال های ترانس را به گونه ای انجام دهند اضافه بار نیز تغذیه شود و مشکلی ایجاد نکند. اگر متخصص احساس کرد که در آینده میزان انرژی درخواستی کاهش می یابد، باید اتصال های ترانس را به گونه ای انجام دهد که بار ها متعادل شود. این دو مرحله از مراحل اصلی موازی کردن ترانسفورماتور است.

 

شرایط موازی کردن ترانسفورماتور

در صورتی که ترانس ها موازی متصل شوند، باید شرایطی فراهم شود که امنیت و کارایی ترانسفورماتور ها بالاتر برود.

ولتاژ نامی یکسان

تصور کنید دو ترانس به یک شین متصل شده اند‌ و خروجی یکسان دارند. ولتاژ نامی مختلف این دو ترانس موازی، توسط یک منبع اولیه تغذیه می شود. بین این دو ترانس ولتاژ ثانویه و اولیه ایجاد می شود. خروجی یکسان آن ها سبب می شود که بین ولتاژ ثانویه و اولیه جریان گردابی ایجاد گردد. با توجه به پایین بودن امپدانس داخلی ترانس، یک اختلاف ولتاژ ایجاد می شود که نتیجه آن ایجاد یک جریان گردابی بالا و تلفات اهمی بالا است.

درصد امپدانس یکسان

جریانی که توسط دو ترانس جاری می شود، متناسب با MVA نامی آن ها است. جریان جاری شده معکوس این پارامتر ها است. بنابراین امپدانس با میزان MVA رابطه برعکس دارد. درصد امپدانس «امپدانس پریونیت شده» برای ترانس های موازی باید یکسان باشد.

پلاریته یکسان

میزان E القا شده در ثانویه، قطب ترانس نامیده می شود. در صورت مخالف بودن جهت ‌القای ولتاژ در دو ترانس و اتصال انرژی یکسان ترانس، قطب مخالف ایجاد می گردد. این موضوع به صورت عکس نیز صحت دارد. (در صورت یکسان بودن جهت ‌القای ولتاژ در دو ترانس و اتصال انرژی مخالف ترانس، قطب مخالف ایجاد می گردد.) برای موازی کردن ترانسفورماتور این موضوع باید حتما رعایت شود. زمانی که این موضوع رعایت نشود، جریان گردابی عظیمی در مدار جاری می گردد که هیچ باری را تغذیه نمی کند.

توالی فاز یکسان

زمانی که فاز به مقدار پیشینه خود می رسد را توالی فاز می نامند. توالی فاز در ترانس ها باید یکسان باشد. در غیر این صورت هر جفت فاز در طی هر سیکل اتصال کوتاه می دهد.

نتیجه گیری

برای موازی کردن ترانسفورماتور تمام این چهار مورد باید حتما رعایت شود. شرط دوم یعنی یکسان بودن درصد امپدانس در عمل کمی دشوار است. به همین دلیل خیلی ها از این مورد چشم پوشی می کنند. توصیه می شود برای کارکرد بهتر و موازی کردن ترانسفورماتور، هر چهار شرط را انجام دهید.

cuttly bitly tinyurl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *