سیم و کابل

بهترین ترفندهای شناسایی کابل مرغوب که باید بدانید!

شناسایی کابل مرغوب

یکی از پرکاربردترین ابزارهایی که در دنیای امروز ما استفاده می شوند سیم وکابل‌ها می باشند. تقریبا هر چیزی که در اطراف خود مشاهده می کنید، از انواع سیم و کابل در ساختار آن ها استفاده شده است و به نوعی به سیم و کابل مربوط می شود. حجم بالایی از سیم ها و کابل های بازار ایران از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. و یکی از دلایل عمده آتش سوزی های شهری نیز اتصالی این سیم هاست. به همین علت شناسایی کابل مرغوب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

خرید سیم و کابل مرغوب

تعداد کارخانه هایی که سیم و کابل مرغوب تولید می کنند نزدیک به یکصد و پنجاه کارخانه می باشد. اما تعداد زیادی نیز کارگاه های کوچک وجود دارد که سیم و کابل های غیراستاندارد و نامرغوب تولید میکنند. همین یک دلیل شاید کافی باشد که ما را برای خرید با مشکل مواجه کند.

شما نمی توانید کیفیت محصولاتی همچون کابل مرغوب را از روی وزن و بسته بندی آنها تشخیص دهید. به همین علت بهتر است در هنگام خرید فرم استاندارد را درخواست کنید و روش های شناسایی کابل مرغوب را بدانید تا هنگام خرید بتوانید بهترین کابل مرغوب را با مناسب ترین قیمت بخرید.

شناسایی سیم و کابل مرغوب

روش های شناسایی سیم و کابل مرغوب

1- روی سطح بیرونی یک سیم و کابل مطلوب نباید هیچگونه فرورفتگی و یا برجستگی وجود داشته باشد و باید به صورت کاملا یک دست و یکنواخت باشد.

2- پوشش روی یک سیم یا کابل نباید دارای ضخامت بیش از حد باشد. زیرا این ماجرا ممکن است ناشی از کم شدن مقدار مس استفاده شده در سیم باشد و از این طریق وزن سیم و یا کابل را به وزن استاندارد رساندند تا محصول خود را مناسب جلوه دهند. پس دقت کنید که سیم ها و کابل هایی که خریداری می کنید هم میزان رسانایی مورد نظر را داشته باشند و هم عایقی مناسب را دارا باشند.

3-  تکه‌ ای از سیم را برش بزنید. به قسمت مرکزی آن که از فلز هادی مس تشکیل شده است نگاه کنید. حتما باید این قسمت درست در مرکز سطح پوششی قرار گرفته شده باشد. سطح مقطع سیم و کابل های مسی ممکن است اشکال مختلفی داشته باشند.

4- وقتی که کابل را برش زدید باید توجه کنید که محافظ روی سیم‌ها به شکلی سیم را در بر گرفته باشد که در تمام اطراف سیم ضخامت این پوشش به صورت یکسان دیده شود که اصطلاحا به آن سنتز بودن سیم ها گفته می شود.

 

سیم و کابل مرغوب

 

ادامه روش های شناسایی سیم و کابل مرغوب

5- نکته دیگری که به باید به آن توجه کنید این است ‌که پوشش بیرونی سیم باید به راحتی و به صورت ارتجاعی از قسمت فلزی (هادی مسی) جدا بشود.

 

6- اگر می خواهید سیم را در جایی استفاده کنید که درجه حرارت بالایی دارد، باید حواستان به جنس عایق آن باشد. جنس ضعیف و بی‌کیفیت عایق در این سیم‌ها و ایجاد حرارت بالای ناشی از تلفات برق در آنها به راحتی شرایط ایجاد جرقه و آتش ‌سوزی را در ساختمان‌ها فراهم می کند.

7- دقت کنید که روکش کابل حتما حالت کشسانی داشته باشد و با کمی کشیدگی به راحتی از مس جدا گردد.

8- برای شناسایی کابل مرغوب، مس درون کابل مرغوب باید از درجه خلوص بالایی(99.98 ) برخوردار باشد، دارای انعطاف پذیری مناسب باشد، کاملا براق یعنی بدون هیچگونه سیاهی باشد.

9- ضخامت روکش عایق سیم باید براساس استاندارد باشد. درصورتی که این ضخامت از میزان استاندارد کمتر باشد، سیم دچار شکست عایقی می شود و در صورتی که از میزان استاندارد بیشتر باشد امکان کاهش میزان سطح مقطع سیم می باشد.

اگر نسبت به اندازه سطح مقطع سیم شک دارید. باید روکش سیم را جدا کنید ( به وسیله سیم لخت کن). و اندازه قطر یک رشته از آن را بدست آورید( به کمک میکرومتر ). سپس قطر آن را بردو تقسیم کنید. تا شعاع بدست آید. سپس به وسیله ی فرمول سطح مقطع یک رشته بدست می آید. و با ضرب آن در تعداد رشته ها سطح مقطع واقعی سیم مشخص می شود.

شیوه هایی که در ساخت سیم و کابل نامرغوب استفاده می شوند:

  • مس بکاررفته در سیم و کابل پایین تر از حد مجاز است.
  • بکاربردن مس با خلوص کمتر از حد استاندارد
  • استفاده از CCA به جای مس
  •  طول سیم و کابل از میزان طولی که بر روی برچسب جنس درج شده کمتر است.
  • عوض کردن ضخامت یا قطر هادی در طول سیم و کابل
  • بکاربردن از مواد اولیه بی کیفیت در زمان ساخت روکش سیم و کابل

اهمیت خرید سیم و کابل برق مرغوب و با کیفیت چیست؟

اگر شما سیم و کابل های غیر استاندارد را به بهانه صرفه جویی اقتصادی بخرید، گاها باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل آتش سوزی در تاسیسات برقی خواهد شد که این موضوع می تواند خسارت های مالی و جانی زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

سرمایه گذاری برای خرید و شناسایی کابل مرغوب، ایمنی بالایی برای سیستم های برقی اماکن ایجاد می کند، بدون تردید ارزش زیادی داشته که عدم رعایت آن می تواند زیان های چند صد برابری و حتی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. پیشنهاد  می کنیم در میان محصولات استاندارد، برند های شناخته شده و مرغوب را انتخاب نمایید. زیرا  گاهی محصولات استاندارد بی کیفیت نیز مشکل ساز می شود.

شناسایی کابل با کیفیت

روش شناخت سیم آلومینیومی

امروزه قیمت مس به طرز بی سابقه ای افزایش یافته است. به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان سیم و کابل آلومینیوم به جای مس جایگزین می کنند. این جایگزینی در سیستم‌های انتقال و توزیع نیروی برق انتخاب مناسبی است ولی در مصارف عمومی و سیم کشی‌های داخلی، بویژه در هادی‌های افشان و مقاطع کوچک دارای اشکالات فنی است. پس کابل مرغوبی نیست و باید آنرا شناسایی کنید.

برای شناسایی سیم آلومینیومی:

یک رشته را جدا کرده و بکشید. اگربه سادگی کنده شود آلمینیوم می باشد. با چیزی مثل چاقو روی سیم قسمت هادی مثل حالت تراشیدن، بکشید اگه قرمزی مشاهده کردید مس می باشد و اگرسفید شد آلمینیوم است.
یک رشته از سیم را جدا کنید. این رشته با فندک آتش بزنید و سیاهی را پاک کنید اگه دوباره به رنگ قرمز برگشت مس است، و اگر سفید و به حالت پودری رفت، آلمینیوم می باشد. با نوک انبردست هم میشود قسمت سیم و بگیرید و به حالت موافق سیم، کمی با فشار بتابانید. اگر آلومینیوم باشد سریع رنگ آن عوض خواهد شد.

 

و در پایان، علاوه بر مواردی که گفتیم بهتراست یک کابل مرغوب‌ از یک برند‌ معتبر موجود در بازار باشد. سیم و کابل تقلبی و نامرغوب دقیقا جان و مال مردم را هدف قرار می دهد. این کابل ها باعث حوادث وحشتناک و آتش سوزی های کوچک و بزرگ می گردد. با توجه به اینکه سیم و کابل غیر استاندارد و بی کیفیت، یکی از عوامل عمده بروز آتش سوزی های گسترده می باشند،شناسایی کابل مرغوب اهمیت ویژه ای دارد. شما می توانید انواع کابل مرغوب را از فروشگاه اینترنتی فراکابل با مناسب ترین قیمت و با ضمانت اصل کالا خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *