بلاگ, کلید و پریز

آسان ترین روش نصب کلید و پریز

نصب کلید پریز

نصب کلید و پریز همانند سایر  اجزای برق ساختمان نیاز به رعایت اصولی دارد. این قسمت مربوط به امنیت و برق کاری ساختمان است که افراد با داشتن کمی علم می توانند به راحتی آن را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم نصب کلید و پریز ها را مورد را آموزش دهیم. تازه کاران و افراد ناآگاه در مورد کلید و پریز برق، با خواندن این مقاله، علمی کسب کرده و می توانند نصب کلید و پریز ساختمان را به راحتی انجام دهند. افراد متخصص نیز می توانند بهره کافی از این مقاله ببرند.

نکات ایمنی در نصب کلید پریز ها

  1. قبل از نصب کلید و پریز باید نکات ایمنی را رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید.
  2. از آنجایی که کلید و پریز ها متصل به برق ساختمان هستند و برق کاری نیز کاری خطرناک است، قبل از نصب باید مطمئن شوید که فیوز برق قطع است.
  3. نصب کلید و پریز باید محکم و ثابت انجام شود. چرا که اگر شل باشد، هنگام استفاده دچار مشکل می شود و ممکن است برق گرفتگی اتفاق بیفتد.
  4. هرگز و به هیچ عنوان با دست خیس و یا مرطوب پریز را لمس نکنید، چرا که بسیار خطرناک است. در واقع قاب پریز رسانای خوب برای جریان برق است. حتی نصب در مکان های مرطوب چون حمام به امنیت بالا نیاز دارد.
  5. سعی کنید مدار تغذیه چراغ ها را از مدار تغذیه پریز ها جداگانه و مستقل نصب کنید.
  6. اگر مشکلی در کلید و پریزها می بینید، حتما به تعویض و خرید کلید و پریزی با کیفیت اقدام کنید. سعی کنید از اتصال یک رابط و یا یک پریز به چند وسیله به طور همزمان جلوگیری کنید‌.

استاندارد ارتفاع نصب کلید و پریز

مکان و ارتفاع نصب کلید و پریز ها از دیگر مسائل مهم هستند. اینکه پریز ها در چه فاصله ای از یکدیگر و یا از زمین نصب شوند بسته به مکان آن، یعنی آشپز خانه، اتاق خواب،حمام، حال متفاوت می باشد. اندازه ها باید به صورت استاندارد در نقشه برق کشی ساختمان لحاظ و در نهایت در ساختمان پیاده سازی شوند. در این قسمت فاصله های استاندارد را بیان می کنیم.

فاصله بین مرکز تا مرکز قوطی های برق، با توجه به جدا کننده ها، حداقل باید نود و یک میلی متر باشد. اما اگر جدا کننده ها را در نظر نگیریم، حداقل فاصله باید هفتاد و یک میلی متر باشد.

کلید های برق روشنایی ساختمان صد و ده تا صد و بیست سانتی متر باید از کف فاصله داشته باشند.

استاندارد فاصله پریزهای برق، تلفن و آنتن ساختمان سی تا چهل سانتی متر از کف است.

پریز در حمام صد و بیست سانتی متر باید از کف فاصله داشته باشد.

کلید و پریز در آشپزخانه شصتو صد و بیست سانتی متر باید از کف فاصله داشته باشد.

پریز ها یک و نیم متر باید از درب ها فاصله داشته باشند.

فاصله پریزها از یکدیگر باید سه متر باشد.

چگونگی نحوه نصب کلید و پریز برق با کادر تک خانه

منظور از کلید های تک خانه، پریز هایی است که به صورت تکی هستند. برای نصب ابتدا باید وسایل و تجهیزات ضروری و مورد نیاز را آماده کنید. بدون وجود این ابزارها نصب کلید و پریز با مشکل مواجه می شود. نوتر چسب برق، متر، تستر ولتاژ، تستر خروجی و دستگاه مخصوص ردیاب لوله و کابل از اصلی ترین وسایل مورد نیاز هستند.

وسایل مورد نیاز: 

پریز تک خانه، کادر کلید، پیچ‌گوشتی دو سو، فازمتر، مکانیزم پریز برق

مرحله اول: تشخیص سیم های برق

ابتدا توسط فازمتر سیم‌ های برق فاز و نول را مشخص کنید. چگونه؟

با رعایت نکات ایمنی فاز متر را به سیم وصل کنید. سپس انگشتتان را در انتهای فاز متر بچسبانید. ‌اگر چراغ روشن شد، نوع سیم فاز است و اگر چراغ روشن نشد، نوع سیم نول است. بعد از مشخص شدن سیم ها،  فیوز و جریان برق را قطع کنید تا به سراغ مرحله بعد برویم. قطع کامل برق در این مرحله حائز اهمیت است.

مرحله دوم: نصب مکانیزم پریز برق

ابتدا توسط پیچ گوشتی رویه پریز را باز کنید. بعد از اتصال سیم های نول و فاز به ترمینال های مکانیزم برق، پریز را درون قوطی برق قرار دهید. پیچ های چنگه را در مکانیزم جای داده و محکم در جای خود ببندید.

مرحله سوم: نصب کادر کریستال تک خانه

حالا وقت نصب کردن کادر کریستال به روی مکانیزم است. سپس رویه پریز را روی کادر قرار دهید و توسط پیچ گوشتی پیچ ها را در جای خود ببندید.

مرحله چهارم: وصل کردن فیوز برق

حال که پریز کاملا به روی دیوار نصب شده، اتصال فیوز برق را هم انجام دهید تا کار به اتمام برسد.

چگونگی نحوه نصب کلید و پریز با کادر دو خانه

منظور از کلید های دو خانه، پریز هایی است که دارای دو خانه هستند. برای نصب کلید و پریز باید ابتدا ابزار مورد نیاز را آماده کنید.

وسایل مورد نیاز: 

مکانیزم پریز برق، کادر دو خانه و پیچ‌گوشتی دو سو.

مرحله اول: تشخیص سیم های برق

ابتدا باید توسط فاز متر، نوع سیم ها را مشخص کنید. راهنمایی که می توانیم در آن قسمت به شما بکنیم این است که سیم مشکی رنگ فاز، سیم آبی رنگ نول و سیم زرد رنگ هم برگشتی از لامپ یا همان بار می باشد. استفاده از فاز متر نیز صرفا برای اطمینان است.

مرحله دوم: نصب مکانیزم کلید روشنایی

رویه کلید برق را باز کنید. سیم برق فاز را به ترمینال L و سیم برق نول را به ترمینال N متصل کنید. سیم های برگشتی از لامپ( بار) نیز به ترمینال های مرتبط، متصل می شود. مکانیزم را با دقت درون جعبه قرار دهید.  پیچ های چنگه را در جای مناسب قرار دهید و محکم ببندید.

مرحله سوم: اتصال کادر دوخانه

کادر دوخانه را روی مکانیزم متصل شده طوری قرار دهید که درون جعبه قرار بگیرد. سپس روی کادر، رویه کلید را بگذارید، رویه پریز را روی آن قرار داده و با پیچ‌گوشتی محکم و در جای خود نصب کنید. برای اینکه بفهمید آیا نصب درست انجام شده و کار می کند، دو شاخه یک وسیله برقی را با احتیاط به پریز متصل نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله با چگونگی نحوه نصب کلید و پریز با کادر تک خانه، چگونگی نحوه نصب کلید و پریز با کادر دو خانه در چند مرحله آشنا شدید. همچنین به استاندارد ارتفاع نصب کلید و پریز، پرداختیم. همین طور راجع به نکات ایمنی در نصب کلید و پریز ها صحبت کردیم. امید است با مطالعه دقیق، پاسخ سوالاتتان را دریافت کرده باشید و به راحتی نصب کلید و پریز را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *