بلاگ, ترانسفورماتور

کاربرد ترانسفورماتور ایزوله و نحوه عملکرد آن

ترانس ایزوله

ترانسفورماتور ایزوله و یا سیستم حفاظتی با ترانس جداکننده، وسیله ای پرکاربرد در کاهش خطر برق گرفتگی در صنایع و حتی استخر ها میباشد.

در این مقاله با این ترانسفورماتور ها، ویژگیهای آنها و نحوه عملکر آنها بیشتر آشنا میشویم .

ترانسفورماتور ایزوله چیست؟

برای جلوگیری از انتقال ولتاژ بالای AC، کاهش خطرات ناشی از صاعقه، حفاظت از اتصال غیر عمد افراد با یکی از سیم ها و یا ایجاد اتصال کوتاه داخلی بین یکی از سیم ها و بدنه دستگاه ها که می تواند ناشی از رطوبت یا عوامل فیزیکی باشد، ترانس های ایزوله مورد کاربرد واقع می شوند.

این ترانس های به صورتی طراحی شده‌اند که ورودی و خروجی کاملا جداگانه ای دارند و ارتباط بین سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه فقط در هسته  مغناطیسی رخ می دهد. از این ترانس ها برای جلوگیری از اتصال فاز به زمین استفاده میشود و کاربرد اصلی آنها کنترل کردن ولتاژ است.

از این رو با داشتن این ویژگی خاص در مصارف صنعتی و تشکیلات استخر ها استفاده می شوند.

 

موارد کاربرد ترانسفورماتورهای ایزوله چیست؟

 • اولین و مهم ترین کاربرد این ترانس ها در بیمارستان ها می باشد که برای کاهش خطر برق گرفتگی پرسنل و بیماران بسیار اهمیت دارند و در بخش های مختلف ICU ,CCU , اتاق عمل و ایزولاسیون استفاده می‌شوتد.

 

 • ترانسفورماتورهای ایزوله قابلیت قرار گرفتن در تمامی مدارات را دارا هستند و نیازی به تکمیل کردن آن ها با دیگر قطعات الکترونیکی نیست .به  این ترانس ها یک به یک نیز  گفته می شود و زمانی که این ترانس های در مدار قرار میگیرند میتوانند ولتاژ را به صورت ثابت ارائه دهند یعنی همان مقدار ورودی را در خروجی تحویل داده و فقط محیط را ایزوله میکنند .

 

 • این ترانسفورماتور ها به دو صورت کلی در تابلو های برق استفاده می شوند که با نام های درونی(internal) و خارجی (external) در صنعت یافت می شوند که اغلب آن ها توانایی کاهش نویر الکتریکی را دارا میباشند.

 

 • زمانی که سیم های برق مستقیما به فرد متصل شوند احتمال برق گرفتگی در کوچکترین اتصال وجود دارد، در این حالت از ترانس های ایزوله استفاده میشود و رابط بین کابل های برق و اتصال به فرد در نظر گرفته میشوند و با ایزولاسیون کامل از برق گرفتگی جلوگیری میشود .

 

 • این ترانس  در سیستم های مخابراتی و رادیویی کاربرد دارند . ترانس های ایزوله به جداسازی فرکانس رادیو کمک می کنند. در حالتی از این ترانس ها در این مدار ها استفاده میشود که فرکانس رادیویی قوی تری را از آنتن به سمت گیرنده بفرستند.

 

 • در محیط های مربوط استفاده از این ترانس ها بسیار رایج هست و بسیار به کنترل خطر برق گرفتگی کمک میکند.

 

نحوه عملکرد ترانسفورماتور ایزوله چگونه است؟

در ترانس های ایزوله مقدار ولتاز ورودی با ولتاژ خروجی  از نظر الکتریکی برابر است . حال ممکن است در یک ترانسفورماتور ایزوله ولتاژ ثانویه بیشتر یا کمتر و یا حتی برابر یا اولیه باشد.

در صورت برابر بودن سطح ولتاژ اولیه و ثانویه،ترانس به کار رفته در مدار مخصوص ایزوله سازی مدار به کار رفته و کاربرد دیگری ندارد که از آن به عنوان ترانس ایزوله یک به یک یاد میشود .

زمانی که از یک ترانس یک به یک در بین دو مدار الکتریکی استفاده می شود باعث شده ارتباط الکتریکی قطع شده و انتقال از طریق میدان مغناطیسی هسته ی موجود صورت می گیرد. به همین دلیل به این نوع ترانسها، ایزوله یا جداکننده می گویند.

در واقع یک ترانسفورماتور ایزوله در مدار به عنوان حفاظت کننده اشخاص در مقابل برق گرفتگی به کار میرود، چون به این روش عمل می کند که این ترانسفورماتورها شبکه را از زمین ایزوله و جدا می کنند و در نهایت اگر تماسی با سیم برق دار در ثانویه ترانس ایجاد شود باعث برق گرفتگی نمی گردد و احتمال وقوع حادثه به نردیک صفر خواهد رسید.

 

ویژگی های ترانسفورماتور ایزوله چیست؟

 1. ایزوله سازی 100 درصدی محیط.
 2. اتصال به زمین به خوبی کنترل می شود.
 3. کنترل فرکانس های رادیویی و اهش نویز های آن.
 4. توانایی پالایش تداخل های ناشی از بارهای غیر خطی را دارند.
 5. افزایش قدرت کلی سیستم ها .
 6. کارکرد در هر سه حالت تک فاز ، دو فاز و سه فاز.
 7. جلوگیری از عدم کارکرد قطعات و رسیدن آسیب به آن ها.
 8. انتقال تنها یک نوع جریان (AC)

 

 

بنابراین به طور کلی میتوان گفت هنگامی که ایزوله بودن تابلو ی برق اهمیت بالایی دارد خرید ترانس ایزوله پیشنهاد میشود و احتمال به وجود آمدن حوادث ناشی از برق گرفتگی را بسیار کاهش می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *