بلاگ, روشنایی

قبل از خواندن این مقاله هیچ نوع ریسه ای نخرید!

انواع ریسه

ریسه ها یکی از محصولات روشنایی می باشند و  در واقع نواری همراه با تعدادی لامپ هستند. لامپ ها به واسطه مدار الکتریکی به هم و در نهایت به پریز متصل می شوند. محفظه ریسه ها لاستیکی شکل است و به همین دلیل انعطاف بالا دارد از این رو می توانید آن را به هر شکلی به روی دیوار در آورید. ریسه ها نسبت به گذشته تفاوت چشمگیری داشته اند. در قدیم فقط در جشن های بسیار بزرگ از لامپ ها با تکنولوژی رشته ای استفاده می شد، در حالی که امروزه حتی برای تولد های کوچک هم از ریسه ‌ها استفاده می شود. در این مقاله به بررسی انواع ریسه نور پرداخته ایم.

انواع ریسه

ریسه ها بر اساس کاربرد و شکل ظاهری در انواع مختلفی وجود دارند.

انواع ریسه بر اساس کاربرد

ربسه ها بر اساس کاربرد به دو گروه تقسیم می شوند.

1. ریسه تزئینی:

ریسه های تزئینی و یا LED دکوراتیو، به صورت روکار مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل اینکه رنگ بندی های متفاوت دارد، در جشن ها برای تزئین استفاده می شود. کلاف های این نوع ریسه صد متری هستند اما بسته به نیاز مشتری، متراژ مورد نظر برش داده می شود.

2. ریسه ساختمانی:

ریسه ساختمانی از دیگر انواع ریسه است که به عنوان نور مخفی مورد استفاده قرار می گیرد. مکان استفاده از ریسه ساختمانی، داخل آرک سقف و نمای ساختمان، زیر راه پله ها و کنار نرده ها به عنوان تزئین است. چون در نمای بیرونی قرار می گیرد، مقاومت بالا دارد و ضد آب است‌.

انواع ریسه براساس شکل ظاهری

اگه بخواهیم ریسه ها را بر اساس ظاهر تقسیم بندی کنیم، در سه دسته قرار می گیرند.

1. ریسه ال ای دی شلنگی:

سطح مقطع این ریسه نوری، گرد و شلنگ مانند است. جنس شلنگ ها پلاستیک یا همان PVC شفاف است. ریسه ال ای دی شلنگی بدون ریموت هستند و روشن و خاموش شدن آنها به صورت دستی است.

ریسه شلنگی از قدیمی ترین انواع ریسه است که مصرف انرژی آنها نسبت به ریسه شلنگی SMD بیشتر بوده است. لامپ های ریسه SMD شبیه به لامپ های ریسه رشته ای هستند. ریسه شلنگی SMD به تازگی وارد بازار شده و مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. این ریسه مصرف بسیار کمی دارند و روشن و خاموش شدن آن توسط ریموت انجام می شود. شاید بگویید چون مصرف کمی دارند، زود خراب می شوند و نور آنها به مرور کم می شوند، این فرضیه کاملا اشتباه است.

2. ریسه ال ای دی نواری:

ریسه های شلنگی قطر زیاد دارند که از زیبایی آن می کاهند، در حالی که ریسه ال ای دی نواری، با قطر کم زیبایی زیادی در محیط ایجاد می کنند. بر خلاف دیگر ریسه ها که به طورت نواری فروخته می شد، این ریسه به صورت توپی به فروش می رسد و نقاطی روی توپ وجود دارند که بر اساس متراژ های درخواستی جدا می شوند. منابع نوری ریسه ال ای دی از نوع تکنولوژی SMD هستند.

دیودهای لامپ اس ام دی، مربع های کوچکی اند که به صورت متوالی کنار هم قرار گرفته اند. انواع ریسه از جمله ریسه های ال ای دی و ریسه های اس ام دی قابلیت پشت چسب دار بودن دارند. قابلیت اتصال به ریموت دارند و از این رو نور آن به راحتی کنترل می شود. این ریسه ها برای نمای ساختمان خیلی مناسب اند. چون دسترسی به ریسه های نمای ساختمان دشوار اند، ریموت ها به کمک می آیند.

3. ریسه نئون فلکسی:

نور بازتابیده شده از این ریسه برخلاف سایر ریسه ها که نقطه ای است، کاملا یکدست می باشد. چون پخش نور منظمی دارد، در بسیاری از مجموعه ها استفاده می شود. تابلو های تبلیغاتی با ریسه های نئونی تزئین می شوند.

 

بهترین برند ریسه LED

ریسه ها هر کدام برند های مختلفی دارند. از بین انواع ریسه، LED ها بهترین نوع هستند که برند ریسه LED افق، ۴m، پارس شهاب، استریپ و … از بهترین برند ها هستند.

 

انواع رنگ های ریسه

ریسه ها در تنوع رنگ های بسیار موجودند که رنگ ها عبارتند از:

  • ریسه بنفش
  • ریسه صورتی
  • ریسه آبی
  • ریسه انبه ای
  • ریسه LED RGB یا ریسه LED هفت رنگ

 

میزان نور تولیدی توسط ریسه ال ای دی

ریسه ال ای دی نسبت به سایر ریسه ها مقدار نور بیشتری تولید می کند. مقدار نور تولیدی بستگی به تعداد ال ای دی ها دارد. ریسه های دو لاین نور بیشتری نسبت به ریسه های تک لاین تولید می کنند. منظور از ریسه دو لاین و تک لاین، تک‌ ردیف بودن و دو ردیف بودن آنها است.

 

اجزای ریسه نوری

منبع نوری انواع ریسه ، ال ای دی و لامپ های رشته ای هستند که در فاصله های متفاوت از هم قرار دارند و انواع متفاوتی دارند. اندازه کوچک این ریشه ها موجب شده به راحتی در زیر کابینت، امتداد نرده ها، داخل آرک و به عنوان نور مخفی مورد استفاده قرار می گیرد. تغذیه ریسه های نوری هم می تواند منبع برق شهری باشد هم می تواند باتری باشد‌.

ریسه های ال ای دی تشکیل شده از پنج بخش هستند.

  1. سیم یا نوار: منبع های نوری روی این بخش قرار می گیرند که ممکن است جنس آن از نوار یا سیم باشد. این ریسه ها، ریسه مفتولی یا ریسه LED سوزنی نامیده می شوند.
  2. چیپ ال ای دی: چیپ ها در انواع مختلفی موجودند. زمانی که ریسه به برق متصل می شود، تراشه های ال ای دی نیز روشن می شوند.
  3. کیت (فلاشر): تنظیم نور بازتاب شده توسط این دستگاه کنترل می شود.
  4. درایو ریسه: برق شهری ۲۲۰ وقت است. این مقدار برای ریسه ها بسیار زیاد است و باید به اندازه استاندارد تبدیل شود. این تبدیل توسط درایو ریسه انجام می شود.
  5. رابط یا سوکت ریسه: ابتدا و انتهای ریسه ها باید به برق شهری متصل شوند. گاهی اوقات لازم است دو متراژ متفاوت از ریسه ها به هم متصل شوند. این اتصال ها با سوکت انجام می شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع ریسه، اجزای آن، بهترین برند و رنگ های آن آشنا شدید. امید است پاسخ سوالاتتان را دریافت کرده باشد و این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *