سیم و کابل

همه چیز در مورد داکت سیم برق

داکت سیم برق

لوازم و کالاهای الکتریکی در انواع بسیار زیادی وجود دارند که همه برای ایمنی دستگاه و ساختمان استفاده می شوند. این کالاهای الکتریکی باید کاملا سالم باشند و اتصالی نداشته باشند تا موجب خرابی دستگاه نشوند. در این مقاله قصد داریم راجع به داکت سیم برق صحبت کنیم.

داکت سیم برق چیست؟

داکت سیم برق در واقع محفظه ای می باشد که سیم و کابل برق درون آن قرار می‌گیرد تا آسیب نبینند. جنس  این وسیله از پلاستیک، فلز و یا PVC است. این پلاستیک ها از مقاومت لازم در برابر فشار های فیزیکی و مکانیکی برخوردار هستند. در ابتدا و انتهای محفظه، دربی قرار می گیرد. این درب برای ورود و خروج سیم به درون داکت می باشد. در واقع مثل کانال عمل می کند. این درب ها به آسانی باز و بسته می شوند و بدون مشکل کار خود را انجام می دهند. مزیت داکت ها این است که هنگام تعمیر و تعویض کابل و سیم به مشکل بر نمی خورید. داکت ها در برابر رطوبت و آب آسیب پذیرند، به همین دلیل باید در مکان دور از رطوبت همچون سقف ها قرار بگیرند. کابل ها و سیم ها در اندازه های مختلف وارد داکت شده و به راحتی به مقصد اصلی خود می رسند. داکت سیم برق به صورت روکار کاربرد دارند و ممکن است بر روی دیوار، زمین و یا سقف نصب شوند. نصب آنها باید میخ کوب باشد و یا اگر از نوع چسب دار آن باشد به زمین یا سقف چسبانده می شود.

داکت سیم برق برای محافظت و مرتب سازی سیم ها استفاده می شود. ممکن است گاهی سیم ها دچار اتصالی شوند و آتش سوزی اتفاق بیفتد که در این صورت جان افراد به خطر می افتد‌. از این رو از داکت سیم برق از سیم ها و جان افراد محافظت می کند. داکت در انواع رنگ ها موجود است و شما به راحتی می توانید مناسب با دکور خانه، داکت سیم برق تهیه کنید‌. داکت ها در اندازه و ابعاد مختلف موجود هستند و شما بسته به قطر و تعداد کابل و سیم باید داکت ها را خریداری کنید. داکت ها به طول 2 متر تولید می شوند و عرض های آن بسته به قطر سیم ها و تعداد سیم ها متغیر می باشد. اندازه عرض ها معمولا یک، یک و نیم، دو، دو و نیم، سه، سه و نیم، چهار، پنج، شش و نه متر است.

کاربرد داکت سیم برق

 داکت سیم برق در زمینه ترانکینگ از اصلی ترین تجهیزات می باشد. ساختمان ها و مجموعه هایی که تعداد کابل های زیادی در آن کاربرد دارد و نیاز به کنترل، محافظت و نظم دهی دارند، نیاز به داکت دارند. این ساختمان ها اعم اند از: ساختمان های مسکونی، تأسیسات و سرویس های بهداشتی. داکت به فضای خانه و به کابل کشی ساختمان، زیبایی می دهد.

انواع داکت

داکت سیم برق در انواع، اشکال، سایز و قمیت های مختلف در بازار عرضه می شود. همچنین بسته به محل نصب، کاربرد های متفاوت دارد که در ادامه انواع داکت ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. داکت  ساده:این داکت ساده ترین نوع است و در ساختمان ها کاربرد گسترده ای دارد.
 2. داکت شیار دار: این داکت ها همانطور که از نامشان پیداست، دارای شیار هایی در بدنه خود هستند، تابلو های فشار قوی و ضعیف، دارای این داکت هستند. درب این داکت ها به خوبی قفل می شود تا به راحتی باز نشود. مقاومت آن نیز  نسبت به داکت ساده بسیار بیشتر است.
 3. داکت  پارتیشن دار: پارتیشن هایی درون این نوع داکت ها وجود دارند که سیم ها را از یکدیگر جدا می کند. بنابراین مناسب مجموعه های بزرگ یا سیم های زیاد است.
 4. داکت  قرنیزی: ظاهر این داکت، به قرنیز شبیه است و دلیل نامگذاری آن نیز همین می باشد. به راحتی در پایین دیوار نصب می شود. داکت سیم برق طرح چوب زیر مجموعه این داکت ها است‌.
 5. داکت طرح چوب: در سایز و رنگ های مختلف تولید می شود و برای تزئین استفاده می شود.
 6. داکت  کف خواب: این داکت در کف مکان نصب می شوند و بسیار راحت سیم ها را از خود عبور می دهند. چون در کف قرار دارند به صورت نیم کره نیز طراحی می شوند که داکت گرده ماهی نیز نامیده می شوند.
 7. داکت  لوله: سیستم گرمایش کف ساختمان ها با این داکت سیم برق پشتیبانی می شوند.
 8. داکت  پشت چسب دار: داکت ها در حالت ساده با پیچ و مهره به دیوار یا سقف نصب می شوند، اما این نوع داکت ها چسب های مخصوص دارند که باید با دقت در مکان مورد نظر چسبانده شوند.

نصب داکت سیم برق

اتصالات داکت باید به صورت کاملا تخصصی به یکدیگر و در نهایت به مکان مورد نظر نصب شوند. چسب و میخ ها و سایر وسایل استاندارد برای نصب توصیه نمی شوند و سبب آسیب به داکت می شوند.

 • زمان نصب داکت سیم برق، کنج داکت ها باید به خوبی روی هم قرار بگیرند تا سیم ها دیده نشوند و به خوبی محافظت شوند.
 • ابتدا باید اندازه گیری دیوار انجام شود و سپس داکت سیم برق به اندازه دیوار توسط اره یا فرز بریده شود.
 • در مرحله بعد داکت را به طور دقیق روی دیوار بگذارید و جای خالی پیچ ها را علامت گذاری کنید.
 • سپس نقاط علامت گذاری شده را با دریل سوراخ کنید‌.
 • در مرحله آخر رولپلاک و پیچ به همراه حلقه در آن قرار داده شده و توسط پیچ گوشتی اتصالات داکت به یکدیگر متصل می شود.

مزایای استفاده از داکت برق

 • با استفاده از این داکت، مدیریت کابل ها و سیم ها ساده و آسان می شود و دیگر دست و پا گیر نخواهند بود.
 • سیم ها و کابل ها توسط داکت محافظت شده و از خطر قطع شدن در امان می مانند.
 • دریافت نویز و تداخلات توسط سیم ها به طور کل از بین می رود.
 • سیم ها مرتب می شوند و با پوشیده شدن توسط داکت سیم برق، سبب زیبایی مجموعه می شوند.
 • از کابل ها در مقابل گرد و غبار، رطوبت، گرما، اشعه مضر و … محافظت می شود.
 • از دیگر مزیت های داکت، قابلیت تغییر و توسعه مسیر سیم و کابل است.

نتیجه گیری

در این مقاله با داکت سیم برق، انواع آن، نحوه نصب و مزیت هایش آشنا شدید. توجه داشته باشید که برای خرید و نصب این وسیله محافظ حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا دچار مشکل و دوباره کاری نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *