برق صنعتی

قبل از خرید تجهیزات شبکه انتقال برق حتما بخوانید!

تجهیزات انتقال و توزیع برق

از آنجایی که نیازهای کاربران و نسل های جدید دائما در حال تغییر است، سیستم های توزیع که از تلفات کمتری نیز برخوردار باشند بسیار مهم و حیاتی است. با این حال با توجه به سرعت پایین تغییرات در کشورمان همچنان ساختار قدیمی به قوت خود در سال های آینده نیز پابرجا خواهد ماند به همین دلیل یادگیری پایه و اصول ساختار  تجهیزات شبکه انتقال برق و توزیع امروزی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

تجهیزات شبکه انتقال برق چیست؟

تجهیزات انتقال و توزیع برق حوزه ی بسیار گسترده ای دارند، از محصولات برای مصارف خانگی تا تجهیزات مدرن و پر اهمیت در حوزه انتقال برق و دکل های فشار قوی و اجزای آنها و تجهیزات ایستگاه های انتقال برق.

در عصر حاضر انرژی الکتریکی به عنوان بخش حیاتی و جدا نشدنی از زندگی بشری، مهمترین نقش را در چرخه ی صنعت جهانی برعهده دارد. در واقع می توان گفت، امروزه صنعت برق به عنوان یکی از شاخص های مهم توسعۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می آید. از مزایای انرژی الکتریکی نسبت به سایر انرژی ها می توان به انتقال نسبتاً آسان، سهولت تبدیل به سایر فرم های انرژی، طیف وسیع کاربرد و آلودگی کمتر آن در محیط زیست اشاره کرد.

 

تجهیزات شبکه انتقال برق

از معایب انرژی الکتریکی نیز می توان به عدم قابلیت ذخیره سازی آن به صورت عملی و کاربردی در حد گسترده اشاره کرد. شبکه ی انرژی الکتریکی جهت انتقال الکتریسیته از نیروگاه ها به محل مصرف، به سه بخش اصلی تولید، انتقال و توزیع برق تقسیم می شود. البته بخش دیگری به نام فوق توزیع نیز به این موارد اضافه می شود که به دلیل هم پوشانی سطوح ولتاژی و شباهت زیاد روش های کارکرد و حفاظت آن با بخش انتقال، می توان آن را زیر مجموعه ای از شبکه ی انتقال در نظر گرفت.

 

انواع شبکه برق فشار ضعیف

انواع شبکه های برق فشار ضعیف بصورت زیر می باشد.

شبکه هوایی توزیع برق

در این حالت شبکه فشار ضعیف با پایه های بتنی یا چوبی و اکثرا با کابل خودنگهدار طراحی می شود.

شبکه زمینی توزیع برق

در این حالت کل شبکه به صورت کابل در زمین دفن می شود و انشعاب از تابلوهای توزیع صورت می گیرد.

شبکه توزیع برق به صورت ترکیبی از شبکه هوایی و کابل زمینی

در این حالت در حقیقت شبکه اصلی به صورت هوایی اجرا می شود، در حالی که کابل های مشترکین به جای این که از پایه های هوایی انشعاب بگیرند، از یک تابلو برق تغذیه می شوند.

 

تجهیزات شبکه انتقال و توزیع برق

سیستم های فوق توزیع برق

کار سیستم فوق توزیع، تغذیه چندین پست اصلی توزیع می باشد. در حقیقت به صورت یک فیدر ارتباطی بین پست های توزیع و یا انتقال عمل می نمایند. در بعضی موارد مصرف کننده های بزرگ مانند کارخانه ها صنعتی و مصرف کننده های تجاری با بار بزرگ نیز مستقیماً از طریق یک دژنکتور از سیستم فوق توزیع تغذیه می شوند.

 

ولتاژ خط انتقال

نیروی الکتریکی در نیروگاه ها 13800 ولت تا 24000 ولت تولید می شود که توسط یک ترانسفورماتور افزاینده بعد از نیروگاه ها ولتاژ تقویت می شود و تا بازده بالا منتقل شود.

 

پست سیستم انتقال برق

پست های برق ایستگاه ها برای تقویت، کاهش و یا  تغییر ولتاژ می باشند. ترانسفورماتورها در جهت انتقال موثر ولتاژ فشار قوی توانایی افزایش ولتاژ و یا کاهش آنرا  دارند.

 

اجزاء خطوط انتقال نیرو

طراحی سیستم انتقال عبارتست از انتخاب خطوط و تجهیزات لازم که مقدار قدرت مورد نیاز را با مشخصات مورد تقاضا با پایین ترین هزینه سالیانه در مدت زمان مورد نیاز تحویل دهد. به طور کلی طراحی خطوط انتقال به دو بخش طراحی الکتریکی و طراحی مکانیکی تقسیم می شود. بنابراین پیش از طراحی می بایست نسبت به شناخت اجزاء خطوط انتقال اقدام نمود.

اجزاء خطوط انتقال نیرو عبارتند از:

  • دکل
  • سیم هادی فاز
  • سیم محافظ هوایی
  • مقره
  • یراق آلات
  • سیستم زمین

خطوط انتقال هوایی یکی از تجهیزات شبکه انتقال برق

خط انتقال هوایی نوعی از خطوط انتقال است که در آن از دکل ها و تیرها برای نگه داشتن کابل ها بالای سطح زمین استفاده می‌شود. از آنجایی که در این گونه خطوط از هوا به عنوان عایق کابل‌ها استفاده می‌شود وانتقال زمینی برای مسافتهای طولانی به صورت زمینی بسیار گران و پرهزینه می باشد، این روش انتقال یکی از کم هزینه‌ترین و رایج‌ترین روش‌های انتقال برق می باشد.

 

خطوط انتقال هوایی

دکل‌ها و تیرهایی که برای نگهداشتن کابل‌ها استفاده می‌شود می‌توانند از جنس چوب، فولاد، بتون، آلومینیوم و در برخی موارد پلاستیک مسلح باشند. به طور کلی کابل‌ها مورد استفاده در خطوط هوایی از جنس آلومینیوم هستند (که البته با نواری از فولاد در داخل مسلح شده‌اند). از کابل‌های مسی در برخی خطوط انتقال ولتاژ متوسط و ولتاژ پایین و محل اتصال به مصرف‌کننده استفاده می‌شود.

اختراع مقره های جداکننده نقش مهمی در امکان افزایش ولتاژ انتقال در خطوط هوایی داشت. در سال‌های پایانی قرن ۱۹ میلادی بیشینه ولتاژ قابل انتقال با مقره‌های سوزنی به ۶۹ کیلوولت می‌رسید اما امروزه امکان انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژهای بالاتر از ۷۶۵ کیلوولت و حتی ولتاژهای بالاتر هم  وجود دارد.

 

انواع خطوط انتقال هوایی در تجهیزات شبکه انتقال برق

خطوط انتقال هوایی معمولاً با توجه به سطح ولتاژشان به این صورت طبقه‌بندی می‌شوند:
1- ولتاژ پایین: ولتاژهای پایین‌تر از ۱۰۰۰ ولت. در اتصالات و ارتباطات به مصرف کننده‌های خانگی و تجاری کوچک استفاده می شوند.
2- ولتاژ متوسط (توزیع): ولتاژهای بین ۱ تا ۳۳ کیلو ولت. برای انتقال در مناطق شهری یا روستایی استفاده می شود.
3- ولتاژ بالا (انتقال میانی): ولتاژهای بین ۳۳ تا ۲۳۰ کیلوولت. برای خطوط انتقال میانی استفاده می شود.
4- ولتاژ خیلی بالا (انتقال): ولتاژهای بین ۲۳۰ تا ۸۰۰ کیلوولت. برای خطوط انتقال طولانی استفاده می شود.

 

و در پایان، در دسته بندی تجهیزات شبکه انتقال برق و توزیع آن میتوان بسیاری از کالا ها و محصولات را با مصارف خانگی و مصارف نیمه صنعتی مشاهده کرد، محصولاتی که میتوانند در ساختمان های مسکونی و اداری در ابعاد کوچک تا بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. از دید دیگر به مجموع تجهیزاتی که در پست برق ها برای انتقال و توزیع برق به کار می روند گفته می شود به طور مثال: مقره ها، دکل ها، ترانسفورماتور ها و غیره جز تجهیزات انتقال و توزیع برق می باشند که بسته به زرگی و نوع آن پست برق تجهیزات آن هم متفاوت خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *