کلید و پریز

همه چیز در مورد کلید محافظ جان

کلید محافظ جان

در ساخت و تولید کلید برق، امنیت اولویت می باشد. در رشته برق و برق کاری ساختمان، باید کلید های حفاظتی وجود داشته باشند که سبب  حفاظت جان افراد و تجهیزات شود. کلید محافظ جان، از بهترین کلید های سیستم برقی برای حفاظت اشخاص و تجهیزات، می باشد. در این مقاله با معرفی کلید محافظ جان همراه شما هستیم.

کلید محافظ جان چیست؟

این کلید جریان سیم های رفت و برگشت را مقایسه می کند، اگر اختلافی بین جریان رفت و برگشت وجود داشته باشد، مدال را قطع می کند تا مشکلی پیش نیاید. به طور کلی، در حالت عادی در مدار های الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت مساوی است. در صورتی که جریان بین سیم نول و سیم فاز، اختلافی پدید آید، کلید شروع به کار می کند. شاید برای شما سوال شود که این اختلاف بر اثر چه چیزی پدید می اید؟ ممکن است جریان برق به جای بر گشت از راه سیم نول از راه زمین برگردد و بدنه ی یکی از دستگاه های الکتریکی دچار اتصال شود‌. به این رخداد، جریان نشتی می گویند.

جریان های نشتی توسط فیوز شناسایی نمی شوند و می توانند باعث برق گرفتگی و آتش سوزی فراوان شوند. اما کلید محافظ جان این جریان های نشتی را در چند دهم یا چند صدم ثانیه قطع می کند. هنگامی که مدار دچار جریان نشتی می شود، اگر فردی به این قسمت مدار تصادفا دست بزند، جریان نشتی از راه بدن فرد منتقل می شود. در اینجا محافظ جان روی کار آمده و قبل از آسیب رساندن به فرد، مدار را قطع می کند.

کلید محافظ جان سه فاز

این کلید محافظ جان جریان نشتی 30 میلی آمپر دارد. این بدین معناست که هنگامی که جریان نشتی به 30 میلی آمپر رسید، کلید شروع به کار کرده و از تجهیزات و شخص در برابر خطرات احتمالی محافظت می کند. چون از تیپ AC است جریان نشتی متناوب AC را تشخیص می دهد و در برابر آن مقاومت می کند. «Ue» محافظ جان سه فاز، 415 ولت جریان نامی «Ie» را می تواند تحمل کند. قابلیت نصب روی ریل های 35 میلی متری را دارا می باشد.

نصب کلید محافظ جان

برای نصب محافظ جان باید یک فرد متخصص و حرفه ای اقدام کند. زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.

ابتدا باید با دستگاه آمپرمتر که مخصوص اندازه گیری میزان نشتی جریان در مدار است، میزان نشتی در مدار مورد نظر اندازه گیری قرار گرفته شود. اگر جریان نشتی 20٪ بیشتر از حساسیت جریان نشتی نامی کلید باشد، می توانید آن را نصب کنید. پشتی می تواند بین فاز و زمین، نول و زمین، فاز یا نول با فاز‌ها و نول‌ها باشد. در تمامی این موارد، قطع مدار توسط کلید محافظ جان انجام می شود.

سیم فاز با علامت L به ترمینال مشخص شده وصل می شود و کلید‌های دوپل سیم نول با علامت N به ترمینال مشخص شده وصل می شود.

در محافظ جان تک فاز، دو سیم نول و فاز به ورودی و خروجی کلید متصل می شود و در محافظ جان سه فاز، چهار سیم (سه فاز و نول) به ورودی . خروجی کلید اتصال پیدا می کند.

سیم های ورودی و خروجی نیز می توانند از هر سمتی که مناسب تر باشد، به کلید متصل شود. این مسئله تاثیری بر کارکرد کلید محافظ جان ندارد‌.

ورود اجسام خارجی به کلید ها، با IP۴۰ محافظت می شود.

بالاترین قطر کابل یا سیم برای ترمینال‌ های ورودی و خروجی کلید‌ ها در نظر گرفته شده است که با توجه به آمپر کلید می باشد.

عیب یابی کلید محافظ جان

هنگامی که عیب یابی کلید محافظ جان صورت می گیرد، وسایل برقی از سلامت بیشتر برخوردار می شوند. دستگاه VT35 از دستگاه های مهم برای یافتن نقص کلید می باشد. این دستگاه بستر برای مهندسان و ناظران ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه دقت بالایی دارد و در زمان صرفه جویی می کند. این دستگاه کاربرد های زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

پلاریته را تست می کند.

تمام اتصالات را بدون باز کردن مکانیزم مورد بررسی قرار می دهد.

خطاهای سیم کشی با این دستگاه عیب یابی می شود.

۱۰ تا ۳۰ میلی آمپر می تواند جریان تزریق کند‌.

تاییدیه اتحادیه اروپا CE Certificate را شامل می شود.

سیستم ارتینگ منازل را بررسی می کند.

کلاس عایقی CAT IIمطابق با استاندارد در سطح ولتاژی ۲۵۰ ولت را دارا می باشد.

۶۰۰ ولت کلاس عایقی بدنه می باشد‌.

کارکرد دستگاه عیب یابی کلید محافظ جان

دوشاخه را وارد پریز کنید.

فاز و نول را می توانید در نشانگر سمت راست (LINE ACTIVE) مشاهده کنید‌.

دیگر وضعیت ها را در قسمت پایین با نشانه های زیر مشاهده می کنید.

وضعيت روشن : Θ

وضعيت خاموش Ο : LED

سپس دکمه تست را فشار دهید.

انواع کلید محافظ جان

کلید محافظ جان در دو نوع وجود دارد. این دو نوع خود دارای زیر مجموعه های جداگانه هستند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

  1.  RCD

این کلید جریان را به صورت تفاضلی اندازه گیری می کند. سرعت عملکرد بالا دارد. کلید محافظ جان RCD با توجه به کاربرد در جریان های متفاوت تقسیم می شوند.

حساسیت بالا (HS):

۶ – ۱۰ – ۳۰ mA

این نوع برای تماس مستقیم و حفاظت جان به کار می رود.

حساسیت متوسط (MS):

mA ۱۰۰ – ۳۰۰ – ۵۰۰ – ۱۰۰۰

برای محافظت در برابر آتش سوزی کاربرد دارد.

حساسیت کم (LS):

۳ – ۱۰ – ۳۰ A

برای حفاظت ماشین آلات استفاده می شود.

2. RCCB

تیپ A: با ولتاژ کاری ۲۰۰-۴۰۰ V شکل موج AC و DC پالسی را تشخیص می دهد.

تیپ AC: با ولتاژ کاری ۲۰۰-۴۰۰ V شکل موج AC را تشخیص می دهد.

تیپ B: با ولتاژ کاری ۲۰۰-۴۰۰V با شکل موج AC و DC پالسی تا فرکانس ۱mhz را تشخیص می دهد.

نتیجه گیری

با استفاده از کلید محافظ جان امنیت سیستم ها را بالا ببرید تا به وسایل و یا جان شما آسیبی نرساند. همچنین بدون مشورت و کمک فرد متخصص به هیچ عنوان اقدام به نصب آن نکنید. همچنین برای بالا بردن حفاظت، باید از فیوز و کلید مینیاتوری همراه با این کلید استفاده شود. چرا که این کلید، اضافه بار و اتصال کوتاه را منتفی نمی کند و فقط از وسایل محافظت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *