برق صنعتی

کابل خودنگهدار چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

کابل خود نگه دار

کابل خود نگهدار چیست؟

کابل خود نگهدار ( Aerial Bundled cable )، دسته ای از کابل های قدرت دارای روکش هستند که در روی دکل ها و پایه های توزیع برق، توسط یک نگهدارنده نصب و نگه داشته می شوند. و در جهت انتقال و توزیع نیرو در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های خود نگه دار دارای هادی از جنس آلومینیوم می باشند و از عایقی به نام پلی اتیلن شبکه ای بهره می برند. همین امر موجب کاهش قیمت کابل خودنگهدار در مقابل کابل های سازمانی مسی شده است.

در واقع این کابل ها خصوصیات بهتری نسبت به هادی های آنیل نشده مسی ارائه می دهند. همچنین با توجه به عایق دار بودن امکان بروز اتصالی بین رشته ها و نیز سرقت برق از بین می رود. این کابل ها برای جلوگیری از سرقت برق و برای بهینه سازی توزیع فشار ضعیف انرژی الکتریکی  نیز استفاده می شوند.

کابل خودنگهدار

کابل های خود نگهدار هوایی برای اولین بار در سال 1955 در کشور فرانسه برای جایگزینی در شبکه های فشار ضعیف با هادی سیمی مورد استفاده قرار گرفتند و به دلیل مزایای متعدد جایگاه کاربری مناسبی یافتند. شرکتهای فرانسه نقش موثری در گسترش استفاده از این نوع کابل داشته است. امروزه این نوع کابل در بسیاری از کشورهای جهان کاربرد وسیع دارد سابقه بکارگیری این نوع کابل در ایران چندان طولانی نیست.

انواع کابل خودنگهدار

این کابل های فشار ضعیف به دو نوع تک فاز و سه فاز طراحی و تولید می شوند.

کابل خودنگهدار تک فاز

دو رشته هادی که به صورت جداگانه عایق شده اند به همراه یک نگهدارنده که به آن مسنجر می گویند به دور هم تابیده می شوند.

کابل خودنگهدار سه فاز

در این نوع علاوه بر سه رشته فاز، یک رشته نول و یک رشته مسنجر، در صورت نیاز و با توجه به سفارش مشتری یک رشته ی اضافی جهت فاز روشنایی شب در کنار بقیه رشته ها تابیده می شود. کابل خودنگهدار سه فاز در انواع پنج و شش رشته تولید می شود.

کابل خودنگهدار فشار ضعیف

به کابلی می گویند که با سیم نگهدارنده خنثی عایق شده است. استاندارد این کابل، شامل سه هادی فلز آلومینیومی عایق شده و یک سیم نگهدارنده عایق بندی شده از آلیاژ آلومینیوم است. این سیستم می تواند یک یا دو هادی آلومینیوم عایق شده اضافی با سطح مقطع 16 یا 25 میلی متر مربع جهت استفاده در مخابرات یا سیستم روشنایی را نیز دربربگیرد.

کابل های خود نگهدار در دو گروه پنج و شش رشته  نیز تولید می شود.

هادی در کابل های پنج رشته از جنس آلومینیوم سخت کشیده و تابیده و فشرده (AAC) مطابق با استاندارد بین المللی ASTM B231 می باشد. همچنین هادی نول و مسنجر این محصولات از جنس آلومینیوم آلیاژی (AAAC) است.

در کابل های خود نگهدار شش رشته هادی فاز از جنس آلومینیوم سخت کشیده تابیده و فشرده (AAC) مطابق با استاندارد بین المللی ASTM B231 و مسنجر از نوع هفت رشته سیم تابیده شده فولاد گالوانیزه پرکربن است.

برخی مزایای استفاده از کابل های خود نگهدار آلومینیومی

 • راکتانس پایین کابل های خودنگهدار در مقایسه با هادی های لخت هوایی
 • امکان استفاده از کراس آرمهای کوتاه تر به دلیل عایق دار بودن کابل
 • مجتمع بودن و وزن سبک کابل و در نتیجه کاهش زمان نصب
 • به دلیل سبک بودن کابل ها خود نگهدار می توان از تیرهای ضعیف تر استفاده کرد
 • ارتعاشات ناچیز در باد
 • کاهش احتمال برخورد صاعقه
 • امکان استفاده در معابر باریک وتنگ
 • کاهش میزان استفاده غیرمجاز از برق
 • افزایش ایمنی سیمبانان و پرسنل اداره برق
 • مقاوم بودن در برابر خوردگی و در نتیجه پاره شدن خطوط فشار ضعیف
 • امکان زیبا سازی شهری با مخفی کردن کابل های خودنگهدار در کانال های مخصوص
 • آزادی عمل بیشتر در طراحی خط های توزیع
 • امکان نصب کابل خودنگهدار جدید در کنار کابل قبلی روی همان تیر
 • کاهش خطرات آتش سوزی در مناطق مشجر
 • کاهش انرژی توزیع نشده
 • افت ولتاژ ناچیز

انواع کابل خودنگهدار

معایب کابل خود نگهدار

افزایش تلفات و هدر رفت انرژی در صورت انتخاب کابل نامرغوب

امکان ترک خوردن سیم های آلومینیومی کابل خودنگهدار در بلندمدت

بالا بودن میزان خوردگی بعضی کابل ها و درنتیجه قطعی برق

کارآیی پایین برای مسافت های طولانی و مناطق کوهستانی

ویژگی های کابل خود نگهدار

این کابل ها از یک شکل هادی آلومینیومی و عایق پلی اتیلن شبکه ای یا کراس لینک ساخته شده است. نام این کابل به این دلیل کابل خود نگهدار گذاشته شده است که هنگام نصب، نگه داشتن این کابل بر روی پایه مخصوص، به یک سیم نگهدارنده نیاز دارد. جنس این سیم نگهدارنده برای کابل های های فشار قوی و فشار ضعیف متفاوت است. برای کابل های فشارقوی از فولاد و برای کابل های فشار ضعیف از آلیاژ آلومینیوم استفاده می شود. باید یادآوری کرد که در کابل های خودنگهدار از نوع فشار ضعیف، سیم نول سیم نگهدارنده به شمار می رود.

ساختار کابل خودنگهدار

ساختار کابل های خودنگهدار به این صورت است که دارای عایق XLPE و هادی آلومینیومی و همچنین یک سیم نگهدارنده ( مسنجر) می باشد، که جنس این سیم برای کابل های 20 کیلو ولت (فشارقوی)  از فولاد و برای کابل های فشار ضعیف از آلیاژ آلومینیوم می باشد. در ساختار کابل خودنگهدار فشار ضعیف از سیم نگهدارنده به عنوان سیم نول نیز استفاده خواهد شد. سطح مقطع کابل خود نگهدار فشار متوسط 3×120+65 2 mm برای فشار متوسط و 3×95+25+70 برای فشار ضعیف که سیم نگهدارنده آنها به ترتیب 65 و 70 می باشد و سطح مقطع 25 در فشار ضعیف برای سیستم روشنایی معابر می باشد.

کاربردهای کابل خود نگهدار

در سیستم های توزیع برق شهری هوایی، بخاطر امکان بروز حوادث جانبی خطرناک و همچنین اهمیت حفظ زیبایی شهری و نکات فنی دیگر از این نوع کابل استفاده می کنند. استفاده از کابل های خود نگهدار در مسیر های باریک و مکان هایی که درختان فراوانی دارند بسیار کاربردی است. زیرا برخلاف سیم های برق قدیمی حریم خطوط برق حفظ می شود و سیم های چراغ برق بین شاخ و برگ درختان گیر نمی کنند. همچنین هزینه ی استفاده ازکابل خودنگهدار در مقایسه با سیم های برق قدیمی بسیار به صرفه است تر است. قدرت تحمل نیروی مکانیکی بالا و مقاومت در برابر اشعه ی فرابنفش از ویژگی های مهم این کابل ها است.

در انتها می توان می گفت، کابل های خود نگهدار به دلیل مزایای فراوانی که دارند، بهترین گزینه برای استفاده در خطوط توزیع برق محسوب می شوند. اما باید توجه داشته باشید که انتخاب یک کابل خودنگهدار نامرغوب حتی به اندازه ی کابل های سنتی و قدیمی می تواند هزینه بر و خطرناک باشد.

bitly shorturl cuttly 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *