ترانسفورماتور

انواع بوشینگ ترانسفورماتور و کاربرد آن

ساختار بوشینگ ترانس

بوشینگ ترانس از جمله تجهیزات پست و یا بخشی از ساختار تجهیزات پست همانند ترانسفورماتور و راکتور، کلید فشار قوی، ترانسفورماتورجریان های ولتاژ هستند که توانایی عبور یک و یا چند هادی از بین دیواره و یا یک محفظه که نسبت به هادی، عایق است را فراهم می کنند. اگر میخواهید با بوشینگ ترانس و انواع بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

ترانسفورماتورها برای ایجاد فاصله ی عایقی مناسب از محل اتصال کابل یا شینه نسبت به سطح درپوش و اتصال به منبع تغذیه و مصرف کننده، مجهز به بوشینگ های فشار ضعیف و قوی می باشند. منظور از بوشینگ ترانس صنعتی همان مقره های ثابتی است که جریان ورودی و خروجی را به سر آنها اعمال می کنیم. در داخل این مقره ها یک هادی قرار دارد که هدایت جریان را به سیم پیچ های ترانس برعهده دارد ولی این جریان ها باید از سطح فلزی ترانس دور نگه داشته شوند. این عمل را بوشینگ ها انجام می دهند. به دلیل ولتاژ بالاتر بوشینگ های سمت فشار قوی بزرگ تر از بوشینگ های فشار ضعیف می باشند.

بوشینگ ترانسفورماتور

انواع بوشینگ ترانسفورماتور

بوشینگ ها علاوه بر مشخصات الکتریکی، براساس نوع کاربری، نوع عایق داخلی و نوع عایق خارجی نیز تقسیم بندی می شوند.

براساس نوع کاربری

بوشینگ روغن به هوا، هوا به هوا، روغن به روغن، هوا به گاز

براساس نوع عایق داخلی

کاغذ آغشته به روغن، کاغذ آغشته به رزین، روغن، گاز

بر اساس نوع عایق خارجی

پلیمر، پرسلین

بوشینگ با عایق رزین

این بوشینگ ها از مدل های لید خشک هستند. در این نوع، لید یا همان مفتول که از جنس مسی و یا آلومینیومی است، در درون مقره ای بلند قرار دارد و از هردو سر آن خارج می شود. این بوشینگ ترانسفورماتور در بخش فوقانی شامل پیچ و مهره است که به منظور اتصال به شبکه استفاده می شود.

در بخش تحتانی که درون ترانسفورماتور قرار می گیرد هم اتصالاتی وجود دارند که سر خروجی سیم ها به آنها وصل شوند. لوله ی مسی و یا آلومینیومی درون مقره عایق کاری شده است. تکنولوژی ساخت این نوع بوشینگ به نحوی است که دائم سرشار از روغن بوده و در ارتباط با روغن خود ترانسفورماتور نیست.

بوشینگ با عایق کاغذی

این نوع بوشینگ هم بسیار شبیه نوع قبلی است با این تفاوت که در بوشینگ با عایق کاغذی از لوله های آلومینیومی استفاده می شود. این لوله ها حدودا هفت سانتی متر قطر دارد، از اندازه ی طول مقره اندکی بیشتر است که در شروع تولید با مواد اسیدی شسته شده، سپس صیقل داده شده و نهایتا از دو سر رزوه دار می شود.

به منظور عایق بندی در دستگاه قرار داده شده و قسمت رویی سیم، کاغذپیچی می شود که کاملا عایق است. این قبیل کاغذ که بسیار مخصوص و با کیفیت بالا است، خود شامل یک لایه نازک آلومینیومی می شود. تعداد دور های عایق از قبل محاسبه می شود و به شکل تخم مرغی در سراسر بوشینگ ترانسفورماتور حالت داده می شود.

 

ساختار بوشینگ ترانسفورماتور

ساختار بوشینگ ترانسفورماتور به گونه ای است که از استوانه هایی عایق و ضخیم درست شده است. به این صورت که از داخل این استوانه ها یک هادی عبور می کند. جنس بوشینگ ها از چینی است. بوشینگ ها شکل ظاهری مشترکی دارند؛ اکثر آنها حالتی استوانه ای و خمره ای با برجستگی های موازی و زیادی دارند که کاربرد بوشینگ را تسهیل خواهند کرد. یکی از انواع بوشینگ ها بوشینگ خازنی است که از آن در ترانسفورماتورهای سه فاز استفاده می شود. ولتاژ در بوشینگ خازنی بالاست، به همین دلیل میزان شدت الکتریکی بر روی چترک های مقره نیز بالا خواهد بود.

مقره بوشینگ ترانسفورماتور

یکی از اجزای مهم شبکه های فشار قوی، مقره بوشینگ ترانسفورماتور می باشد. این ابزار برحسب ولتاژ مورد استفاده و شرایط محیطی، شکل خاصی به خود می گیرد. وظایف مقره ها در شبکه ها: اول: تحمل وزن هادی های خطوط انتقال و توزیع، یعنی نگهداری سیم های هوایی روی پایه ها و دکل ها در بدترین شرایط. دوم: عایق بندی هادی ها و زمین و بین هادی ها با یکدیگر که در نتیجه ایزولاسیون کافی برای تحمل ولتاژ فازها را داشته باشند.

شستشوی مقره های بوشینگ از موارد نگهداری آن هاست و از اهمیت بالایی برخوردار است و با استفاده از سیلیس، واترجت هات لاین و سایر تجهیزات ویژه در بازه های زمانی مشخص و در صورت بروز آلودگی، برای حفظ بیشترین کارایی انجام می شود.

بوشینگ ترانسفورماتور

کاربرد بوشینگ ترانسفورماتور

بوشینگ در واقع با قرار گرفتن در نقش یک حائل، عبور جریان برق را فقط در راستایی خاص ممکن می کند. در خطوط انتقال برق سیم ها و بخش های طول مدار نیاز دارند که با اتصالات بسیار رسانایی به یکدیگر متصل شوند؛ نزدیکی این اتصالات به سایر اجزای مدار ممکن است مشکل ساز باشد. بوشینگ در واقع نوعی مقره است که یک بخش به شدت نارسانا بین این اتصالات ایجاد می کند و از بروز مشکل جلوگیری می کند.

ابزار جانبی بوشینگ ترانسفورماتور

از آنجایی که کاربرد بوشینگ مقابله با مشکلات ناشی از میدان الکتریکی سیم هاست، مشخص است که بوشینگ رسانا نیست و بارهای حاصل از القا میدان الکتریکی در سطح آن باقی خواهد ماند. این بارها در صورت تجمع زیاد ممکن است موجب اختلال در مدار شوند. این اتفاق با القای دوباره یا جرقه ی شدید در مدار مشکل ساز شده و باعث خرابی ها و صدمات زیادی در طول خط انتقال خواهد شد.

برای حل این مشکل باید بوشینگ را به جرقه گیر متصل کرد. جرقه گیر با ایجاد یک اتصال بین بدنه،  بارهای موجود بر سطح بوشینگ را گرفته و به زمین انتقال خواهد داد. بدنه نیز خود به وسیله ی سیم ارت به زمین منتقل خواهد شد.

این کار باعث می شود تا پتانسیل بخش انتهایی سیم ارت و جرقه گیر همسان شده و جرقه گیر با انتقال بارهای سطح بوشینگ به زمین از جرقه یا قوس الکتریکی در طول خط انتقال جلوگیری کند. یعنی ولتاژ های ناشی از القای احتمالی توسط جرقه گیر دفع شده و بوشینگ از هرگونه مشکل یا نقص ناشی از ازیاد بار الکتریکی مصون خواهد ماند.

بوشینگ ترانسفورماتور

و در پایان بوشینگ به طرق مختلفی شبیه به یک عایق یا برقگیر است که در آن یک جزء نسبتا کم هزینه ای است که عملیات ایمن سازی یک دارایی نسبتا ارزشمند را تضمین می کند. برای مثال، در حالی که بوشینگ کمتر از پنج درصد از هزینه ی یک ترانسفورماتور معمولی را تشکیل می دهد، شکست فاجعه بار آنها می تواند منجر به از دست دادن کامل ترانسفورماتور و احتمالا دیگر تجهیزات گران قیمت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *