بلاگ, ترانسفورماتور, دسته‌بندی نشده

نحوه ی ساخت ترانسفورماتور و انواع آن

ساخت ترانسفورماتور

یکی از ساده ترین وسیله های الکترونیکی که می توان آن ها را در خانه هم درست کرد ترانسفورماتور ها می باشند که ساختمان بسیار ساده ای دارند و هر فرد با دانش نسبی و بدون تخصص الکترونیکی میتواند آن را بسازد .

ترانسفورماتور ها وسیله ای برای کنترل جریان برق می باشند و به نوعی جزو قطعات الکتریکی محافظت کننده به حساب می آیند و از وقوع بسیاری از حوادث جلوگیری میکنند در ادامه به بررسی نحوه ی ساخت ان ها می پردازیم.

ساختار کلی ترانسفورماتور :

ترانسفورماتور ها از سه بخش عمده و کلی تشکیل می شوند :
۱)هسته
۲)سیم پیچ اولیه
۳)سیم پیچ ثانویه
این سه بخش از اساسی ترین بخش های ترانسفورماتور می باشد و بسته به کاربرد این ترانس ها در مدارات مختلف وسایل دیگری می توان به ان ها اضافه نمود مانند ولت متر ، آمپرمتر و ….

انواع ترانسفورماتور ها برای ساخت :

ترانسفورماتور ها به دو دسته ی کلی افزاینده و کاهنده تقسیم میشوند که هر کدام ساختار جداگانه ای نسبت به دیگری دارند

نحوه ی ساخت ترانسفورماتور افزاینده:

ترانسفورماتور افزاینده

ترانسفورماتور های افزاینده همانطور که از نامشان پیداست وظیفه دارند که مقدار ولتاژ ورودی را افزایش داده و به مدار خروجی تحویل دهد و این نحوه ی کار در ساختار کلی باید رعایت شود که نحوه ی ساخت آن به شرح زیر است :

ابتدا هسته ی مورد نظر برای ترانسفورماتور افزاینده که باید از مواد قابل نفوذ باشد و شار مغناطیسی را با کمترین تلفات ممکن عبور دهد را انتخاب میکنیم که هرچقدر جنس هسته بهتر باشد کارایی تراتسفورماتور ما بهتر میباشد .
در یک سمت هسته سیم پیچ اولیه خود را تشکیل میدهیم به نحوی که تعداد دور ها مشخص باشد و همانند یک قرقره سیم را در سمت اول پیچیده و دو سر سیم را آزاد می کنیم .

در سمت دیگر سیم پیچ ثانویه را تشکیل میدهیم به نحوی که برای ترانس افزاینده ما باید تعداد دور ها در سیم پیچ ثانویه به مراتب و با توجه به میزان افزایندگی ولتاژ بیشتر بوده و طبق فرمول:

 

ساخت ترانسفورماتور

تعداد دور های ثانویه را بدست می آوریم و به همان تعداد دور سیم را دور هسته قرقره میکینم و ترانسفورماتور افزاینده ما آماده می باشد و خروجی با ولتاژ بیشتری نسبت به ورودی به ما می دهد.

نحوه ی ساخت ترانسفورماتور کاهنده:

ترانسفورماتور کاهنده

 

ترانسفورماتور های کاهنده همانطور که از نامشان پیداست وظیفه دارند که مقدار ولتاژ ورودی را کاهش داده و به مدار خروجی تحویل دهد و این نحوهی کار در ساختار کلی باید رعایت شود که نحوه ی ساخت آن به شرح زیر است:

ابتدا هسته ی مورد نظر برای ترانسفورماتور کاهنده که باید از مواد قابل نفوذ باشد و شار مغناطیسی را با کمترین تلفات ممکن عبور دهد را انتخاب میکنیم که هرچقدر جنس هسته بهتر باشد کارایی تراتسفورماتور ما بهتر میباشد .
در یک سمت هسته سیم پیچ اولیه خود را تشکیل میدهیم به نحوی که تعداد دور ها مشخص باشد و همانند یک قرقره سیم را در سمت اول پیچیده و دو سر سیم را آزاد می کنیم .

در سمت دیگر سیم پیچ ثانویه را تشکیل میدهیم به نحوی که برای ترانس کاهنده ما باید تعداد دور ها در سیم پیچ ثانویه به مراتب و با توجه به میزان کاهندگی ولتاژ کمتر بوده و طبق فرمول

 

ساخت ترانسفورماتور

تعداد دور های ثانویه را بدست می آوریم و سیم را به همان تعداد دور قرقره می کنیم و سیم پیچ ثانویه درست شده و ترانسفورماتور کاهنده ما آماده می باشد و خروجی با ولتاژ کمتری نسبت به ورودی به ما می دهد.

نکته :

باید توجه داشته باشیم که اول بستن سیم پیچ اولیه و دوم بستن سیم پیچ ثانویه یا بلعکس هیچگونه اهمیتی ندارد و باید نحوه ی بستن ترانس در مدار مورد توجه قرار گیرد چرا که با برعکی بستن ترانس در مدار نتیجه ی عکس حاصل می شود و میتواند خسارت های فراوانی بر قطعات الکتریکی داشته باشد و برای خود برق کار که با آن کار میکند مشکلاتی را به  همراه داشته و باید به تعداد دور ها توجه داشت که جا به جا نشوند.

نحوه ی بستن ترانسفورماتور در مدار :

ترانسفورماتور ها به صورت سری در مدار ها بسته می شوند به این صورت که دو سر سیم پیچ اولیه را با هویه و لحیم به سیم های جریان ورودی خود میبندیم و آن ها را لحیم میکنیم در طرف دیگر دو سر سیم پیچ ثانویه که ولتاژ ورودی را کمتر یا بیشتر کرده به منبع مورد نظر که برای مصرف ولتاژ خروجی ما می باشد متصل میکنیم و سیم ها را لحیم میکنیم.

بهتر است برای اطمینان از نحوه ی عملکرد ترانسفورماتور خود قبل از متصل کردن سمت ثانویه به دستگاه مورد نظر با برقرار کردن جریان میزان ولتاژ دو سمت ترانس را با ولت متر اندازه بگیریم که موجب ایجاد حادثه در دستگاه خروجی نشود و میزان ولتاژ تولیدی اندازه گیری شده و مطابق با خواستار ما باشد.

وسایل مورد نیاز در بستن ترانسفورماتور ها در مدار :

هنگامی که ترانسفورماتور های افزاینده و کاهنده در مدار قرار میگیرند به منظور کارکرد مداوم ان ها میزان گرمای بسیار زیادی را تولید میکنن و هیچگاه استراحت نمی کنند از این برای کنترل این گرما و جلوگیری از ذوب شدن یا اتش گرفتن این ترانس ها در مدار باید یک سیستم خنک کننده در مدار قرار گیرد تا بتوان راندمان ترانس را بالا برده و از ایجاد حادثه ناشی از گرما جلوگیری کرد .

این سیستم های خنک کننده در واقعت روش های هستند که برای خنک شدن ترانس از آن ها استفاده میشود که متداول ترین آن استفاده از روغن در آن ها میباشد به این صورت که این روغن ها در شیار های ترانس همواره گردش دارند و در زمان گردش روغن گرم به بالای ترانس آمده و در برخورد با هوا گرمای خود را از دست می دهد و روغن خنک جایگزین میشود این چرخه تا زمانی ادامه دارد که مدار خاموش شده و ترانس دیگر استفاده نشود و با استراحت بتواند خود را خنک کند.

در کل برای ساخت ترانسفورماتور مورد نظر باید اطلاعات کاربرد ترانس را داشته باشیم و با توجه به نیاز خود ترانس کاهنده یا افزاینده را طبق دستور ساخت آن درست کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *