ترانسفورماتور

ترانسفورماتورها چگونه تست می‌شوند؟

تست ترانسفورماتور

قبل و بعد از خرید ترانس برق، تست های مختلفی برای تعیین پایداری الکتریکی، حرارتی و مکانیکی سیستم انجام خواهد شد. برخی از تست ها در محل تولید تراسفورماتورها قبل از تحویل ترانس ها انجام می شود، که دو نوع هستند: تست های نوعی ترانسفورماتور و تست های روتین. علاوه براین دو دسته تست ترانس دیگری نیز وجود دارد که در محل مصرف قبل از راه ندازی اجرا می شود.

تصفیه و تست روغن ترانسفورماتور

تست روغن ترانسفورماتور

به منظور تست مقاومت عایقی روغن ترانسفورماتور دو نمونه از روغن ترانس( تصفیه نشده و تصفیه شده) توسط دستگاه تست روغن آزمایش می شود. روغن به آهستگی و به گونه ای که حباب در آن ایجاد نشود درون این دستگاه ریخته می شود. این دستگاه از دو کره به قطر 12/5 میلی متر که در فاصله ی 2/5 میلی متری یکدیگر قرار دارند، تشکیل شده است. پس از ریختن روغن در این دستگاه، به دو کره یک ولتاژ DC اعمال می گردد و این ولتاژ به آرامی افزایش داده می شود تا شکست اتفاق بیفتد.

مقدار ولتاژ شکست یادداشت می شود. بعد روغن را هم زده و پس از ده دقیقه این کار را تا شش بار تکرار می کنند. سپس یکی از مقادیر ترجیها اولی را حذف و میانگین بقیه مقادیر را حساب می کنند. مقادیر بدست آمده نباید بیشتراز %15 اختلاف داشته باشند، در غیر این صورت باید آزمایش با نمونه جدید تکرار شود. ولتاژ بدست آمده برای روغن تصفیه نشده از 30kv و برای روغن تصفیه شده از 50kv نباید کمتر باشد.

تست سیم پیچ ترانس

به منظور اندازه گیری مقاومت عایقی سیم پیچ ها، این تست به کمک MEGGER با رنج 5000-2500 V. صورت می گیرد. در این حالت سیم پیچ ها اتصال کوتاه می شوند. این تست در مدت زمان یک دقیقه انجام می شود و در این زمان بقیه سیم پیچ ها زمین می شوند. مقاومت عایقی تا حد زیادی به رطوبت و دما وابسته است و با این پارامترها نسبت عکس دارد.

تست ترانسفورماتور سوئیچینگ

ترانسفورماتور سوئیچینگ به دلیل انعطاف پذیری کاربرد آنها شناخته شده است. توانایی آنها برای تبدیل برق از جریان های متناوب به جریان های مستقیم، آنها را به یک محصول الکترونیکی ایده آل برای انواع کاربردها از قبیل کنترل های اتوماتیک، تجهیزات پزشکی، ابزار دقیق ژئوفیزیک و الکترونیک تبدیل کرده است. در طول فرایند تولید آنها، ترانسفورماتورها باید در فواصل منظم تست شوند تا اطمینان حاصل شود که با کیفیت استاندارد و طبق نیاز های مشتری تولید شده اند.

تست دستی ترانسفورماتور سوئیچینگ شامل چند مرحله زمانی برای تکمیل فرایند تست می باشد. ابتدا باید ترانس را از بورد مدار جدا کنند. دو سیم پیچ وجود دارد: اولیه و ثانویه. سیم پیچ اولیه سیم پیچ اصلی برای بررسی است. سیم پیچ اولیه به یکی از پین های ترانسفورماتور متصل می شود. جستجوی پین وسط به عنوان درین نیز معروف است. درین به پین دوم ترانسفورماتور منتهی می شود. و بعد مقاومت سیم پیچ اولیه را بررسی کنید. این به شما اطلاع می دهد که آیا سیم پیچ باز است آیا نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

برای تست ترانسفورماتور سوئیچینگ روش ساده تری نیز و جود دارد و آن استفاده از تجهیزات تست کامپیوتری برای اسکن کردن ترانس به منظور پیدا کردن عیوب است. برنامه هایی که برای چک کردن معمولا به کار می روند: امپدانس پراکنده، مقاومت AC و DC، القای نشتی، عایق بین سیم پیچ ها، نسبت تعداد دوربین سیم پیچ ها.

تست ترانسفورماتور

نحوه تست ترانس خشک

تست های روتین زیر باید بر روی تمام ترانسفورماتور های خشک انجام شود:

  • تست تحمل ولتاژ با اعمال منبع جدا
  • آزمایش ولتاژ القا شده
  • اندازه گیری نسبت ولتاژ و تست پلاریته و اتصالات
  • اندازه گیری جریان بدون بار و تلفات آهنی بدون بار
  • اندازه گیری مقاومت سیم پیچ
  • امپدانس مدار کوتاه و اندازه گیری تلفات بار
  • اندازه گیری تخلیه جزئی مطابق با استاندارد IEC 60726 (برای ترانسفورماتورهای قدرت خشک)

تست ترانسفورماتور با مولتی متر

یک ترانسفورماتور تشکیل شده از دو سیم پیچ که در مقابل یکدیگر قرار دارند و هیچ اتصالی به یکدیگر نداشته و فقط اثر القایی بر روی یکدیگر دارند، به یک طرف سیم پیچ که ولتاژ را اعمال می کنیم طرف اولیه و به طرف دیگر طرف ثانویه می گویند. برای تست این قطعه، مولتی متر را در وضعیت بیزر چک قرار داده و بررسی می کنیم به این گونه که سیم پیچ اول هیچگاه نباید به سیم پیچ دوم راه بدهد یعنی اگر بیزر چک بوق زد دو طرف سیم پیچ به هم راه داده و ترانس خراب است.

تست ترانسفورماتور جریان

تست هایی که می توان بر روی ترانس جریان انجام داد:

تست نسبت تبدیل

در این تست با دستگاه تزریق جریان، جریان مشخصی را به اولیه اعمال می کنیم و جریان القا شده در ثانویه را به طور دقیق اندازه گیری می کنیم. در هنگام انجام این تست حتما باید سر های ثانویه در تمام کورها اتصال کوتاه باشند. این کار را برای تمام کورها باید انجام داد.

تست منحنی اشباع

هر سیم پیچی تا حدی می تواند میدان های مغناطیسی را در خود القا کند و بیشتر از آن ممکن است که به سیم پیچ آسیب برساند. وقتی جریان در سیم پیچ های ترانس زیاد می شود، متناسب با آن شار عبوری از ماده ی مغناطیسی هم زیاد می شود، ولی وقتی به نقطه ی زانویی رسیدیم این تناسب به هم می خورد یعنی با افزایش جریان، دیگر شار ثابت مانده و در این حالت می گویند که ترانس به حالت اشباع رفته است.

ترانس در حالت اشباع به دلیل تلفات هیسترزیس بسیار گرم می شود و خطر انفجار هم حتی وجود دارد. در این تست ترانسفورماتور به سمت ثانویه ی ترانس بوسیله ی دستگاه واریاک، که به ولتاژ 220 ولت متناوب وصل است، ولتاژ را از صفر ولت تزریق مب کنیم و با ولت متر و آمپرمتر، جریان و ولتاژ را بررسی می کنیم، تازمانی که با افزایش %10 ولتاژ، مقدار جریان %50 اضافه شود، آن نقطه را به عنوان نقطه ی زانویی در نمودار منحنی شار-جریان می شناسیم.

وسیله تست ترانسفورماتور

تست مقاومت اهمی سیم پیچ

در این تست ترانسفورماتور توسط باتری و رئوستا و یا یک منبع ولتاژ DC به سیم پیچ ثانویه ترانس جریان اعمال می کنیم و با تقسیم ولتاژ به جریان مقدار مقاومت اهمی را بدست می آوریم.

تست پلاریته

در این تست می خواهیم ببینیم که جهت القا جریان در ثانویه به نسبت ورودی و خروجی جریان در اولیه صحیح است یا خیر. برای این کار ولتاژ مستقیمی را با پلاریته صحیح به طرف اولیه وصل کرده و با گالوانومتر جهت حرکت عقربه را چک می کنیم.

تست بردن

تست بردن یا تست قدرت ترانس، به این شکل است که می خواهیم توان ترانس را چک نمائیم و ببینیم که با توجه به مسیر و اندازه کابل ها و دستگاه های اندازه گیری در مسیر ترانس، آیا ترانس قدرت لازمه جریان را دارد یا خیر. برای این تست جریان نامی ترانس را در مسیر به اصطلاح بار در ثانویه ترانس تزریق کرده و ولتاژ را اندازه گیری کرده و توان آن را حساب کرده و با توان ترانس جریان مقایسه می کنیم.

تست مقاومت عایقی

این تست را در تمام تجهیزات فشار قوی انجام می دهیم، از جمله ترانس های جریان، در این تست اولیه ی ترانس را با 5 کیلو ولت نسبت به زمین چک می کنیم و ثانویه آن را با 500 ولت، نسبت به زمین همچنین بین اولیه و ثانویه را هم می توان چک نمود تا هیچ گونه خطایی در این ترانس ها وجود نداشته باشد.

 

نتیجه گیری

ترانسفورماتور ها دستگاهی الکتریکی می باشند که انرژی الکتریکی را بین دو مدار انتقال می دهند. ترانس ها ولتاژ را در مدار ها تنظیم می کنند، اما در بعضی موارد ممکن است خراب شوند و در مدار کار نکنند. شما باید حتما اطلاعات کلیدی درمورد ترانسفورماتور خود را شناسایی کنید. و درصورت ادامه مشکل بتوانید آن را تست و عیب یابی کنید. در این مقاله تست های مختلف را بطور مختصر و مفید به شما آموزش دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *