سیم و کابل

انواع کابل انتقال داده؛هرکابلی برای چه کاربردی مناسب است؟

انواع کابل انتقال داده

در عصر حاضر و با پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده از تجهیزات الکترونیکی در زندگی روزمره، آشنایی و شناخت این قطعات اهمیتی دو چندان یافته است. جریان انتقال داده به کمک ابزارهایی صورت می‌پذیرد که بخشی از آن جنبه فیزیکی دارد و قابل لمس است. یکی از این تجهیزات کاربردی انواع کابل انتقال داده نامیده می‌شود.

دستگاه‌های زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که از رابط‌های ویدئویی مختلفی برای انتقال داده ها استفاده می‌کنند. ولی تفاوت بین این رابط‌ها چیست و ما به کدام یک از آن‌ها نیاز داریم؟ در نتیجه لازم است که کاربر قبل از خرید انواع کابل انتقال داده اطلاعاتی درباره آن  داشته باشد. در این مقاله شما را با انواع کابل انتقال داده و رایج ترین آنها آشنا میکنیم تا اشتباهی در خرید صورت نگیرد.

 

 

کابل‌ انتقال داده چیست؟

وظیفه کابل انتقال داده ،انتقال اطلاعات مختلف است، که به صورت سیگنال‌های ارتباطی الکتریکی بین دو یا چند سیستم رخ می‌دهد. در واقع داده‌های باینری از دنباله‌ای از صفرها و یک‌ها ایجاد می‌شوند که براساس محیط کاری، یک نوع کابل جهت انتقال داده انتخاب می‌شود. به عنوان مثال برای انتقال اطلاعات بین کامپیوترهای یک شبکه از کابل‌های CAT5e و CAT6 استفاده می‌گردد.

 

انواع کابل‌ انتقال داده بر اساس ساختار داخلی

انواع کابل های انتقال داده

 

کابل انتقال داده بر اساس ساختار داخلی آن انواع مختلفی دارد که  به سه دسته اصلی جفت تابیده (پیچ خورده)، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم بندی می‌شوند. انتقال سیگنال‌ها در این کابل‌ها در فرکانس‌های مختلفی صورت می‌پذیرد و هر کدام کاربردهای مخصوص به خود را دارد. در ادامه به بررسی برخی از انواع آن پرداخته می‌شود.

 

  • کابل جفت تابیده (TP):

سیم جفت تابیده سوکت‌ دار و دو هادی از جنس مس، روی یک مدار و روی یکدیگر پیچیده می‌شوند و باعث بهبود جریان الکترومغناطیسی می شوند. دو سیم با سیگنال برابر و مخالف می‌توانند تداخل ایجاد کنند. با این جریان، کابل تقویت می‌شود که برای سیگنال، نویز ایجاد می‌کند؛ همچنین تاب دادن و چرخاندن سیم باعث می‌شود تداخل مغناطیسی کاهش پیدا کند. این نوع کابل بیشتر برای مسیرهای کوتاه و متوسط به کار می‌رود و نسبت به کابل فیبر نوری و کواکسیال کم هزینه تر است.

جفت پیچ‌خورده با محافظ را محافظ جفت پیچ‌خورده یا STP می‌نامند و به نوع بدون محافظ آن UTP گفته می‌شود. سیم‌های جفت پیچ‌خورده در محافظ فویل آلومینیومی قرار دارند که از تداخل سیم‌ها و ورود و خروج امواج مغناطیسی جلوگیری می‌کند. کابل اینترنت و تلفن از نوع جفت پیچ‌خوردۀ بدون‌عایق ‌می باشند.

 

  • کابل هم محور یا کواکسیال:

رسانه انتقالی که بطور عمومی استفاده می شود کابل کواکسیال نام دارد. این نوع کابل ها به دلیل پوشش فلزی که دارند کارایی بیشتری از نظر سرعت و فاصله نسبت به کابل زوج تابیده دارند. 2 نوع از کابل های کواکسیال که بیشتر استفاده می شود:

  • کابل 50 اهم که عموما برای انتقال سیگنال های دیجیتال استفاده می شود.
  • کابل 75 اهم که عموما برای انتقال سیگنال های آنالوگ و کابل تلویزیون استفاده می شود.

کابل های کواکسیال ازیک سیم سخت مسی بعنوان هسته تشکیل شده اند که توسط ماده عایقی پوشانده شده است. این عایق توسط رسانای استوانه ای شکلی پوشانده شده و رسانای خارجی نیز با یک لایه محافظ پلاستیکی پوشانده شده است.

ساختمان و حفاظ کابل کواکسیال ترکیب بسیار خوبی از نظر پهنای باند و ایمنی در برابر اختلال است. پهنای باند ممکن است به عواملی مانند: کیفیت کابل، طول و نسبت سیگنال و اختلال سیگنال داده بستگی داشته باشد. با این وجود کابل های جدید پهنای باندی در حدود یک گیگا هرتز دارند. کابل های کواکسیال در فواصل طولانی و در سیستم تلفن مورد استفاده قرار می گیرند ولی در حال حاضر در جاده های طولانی فیبر نوری جایگزین آن شده است.

 

  • کابل فیبر نوری:

فیبر نوری یکی‌دیگر از انواع کابل انتقال داده می باشد. در این کابل، داده‌ها به صورت نور در یک کانال نوری منتقل می‌گردد. کانال نوری از دو قسمت هسته و روکش تشکیل شده است. در صورتی که شما نیاز به اتصال به اینترنت با سرعت بالا داشته باشید، این کابل بهترین گزینه خواهد بود؛ چرا که در برابر خرابی سیگنال از سایر انواع کابل بهتر عمل می‌کند. گرچه این کابل ماهیتی شکننده دارد و برای انتقال سیگنال‌ها، نیاز به پلاگین و کارت شبکه مخصوص به خود دارد.

همه کابل‌های فیبر نوری یکسان نیستند. به طور معمول در هر کابل فیبر نوری رشته‌ای فوق العاده نازک از شیشه و یا پلاستیک استفاده شده است. هر کابل نیز می‌تواند از دو یا چند صد قطعه تشکیل شود. تارها، هر کدام ضخامتی به اندازه یک دهم موی انسان دارد و می‌تواند حدود 25 هزار تماس تلفنی را منتقل نماید. نور در مسیر خود درون کابل به جلو و عقب باز می‌گردد. کابل می‌تواند نور را در داخل خود نگه داشته و به انتقال آن کمک کند. لایه‌ای که پس از این لایه شیشه‌ای قرار می‌گیرد، در اطراف لایه هسته پیچیده شده است. این روکش به نگهداری سیگنال‌ها در داخل هسته کمک می‌کند.

 

بررسی انواع کابل انتقال داده رایج

کابل VGA

کابل انتقال داده VGA

کابل انتقال داده VGA

کابل VGA قدیمی ترین نوع کابل است که هنوز هم در بسیاری از تجهیزات کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. VGA  نخستین بار در سال ۱۹۸۷ میلادی معرفی شد. این کابل توسط شرکت IBM توسعه یافت.

این کابل بیشتر در مانیتورهای کامپیوتر، کارت های گرافیک، تلویزیون ها و … استفاده می شود. رزولوشن ۴۸۰*۶۴۰ پیکسل را در ۱۶ رنگ پشتیبانی کرده و با کاهش رزولوشن تعداد رنگ ها تا ۲۵۶ نیز افزایش می یابد.

این کابل قابلیت انتقال سیگنال های ویدیویی RGBHV را دارد. رنگ این کابل معمولا آبی و سوکت آن ۱۵ پین دارد که در ۳ ردیف ۵تایی قرار دارند. سوکت دارای دو پیچ در طرفین می باشد که با استفاده از آن ها به راحتی می توانید کابل را به دستگاه مقصد متصل کنید. کابل VGA امروزه منسوخ شده و کابل های DVI و HDMI جایگزین آن شده اند. VGA  بیشتر در دستگاه های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کابل DVI

کابل DVI به معنای «رابط تصویری دیجیتال» است و می‌تواند ویدئوی دیجیتال فشرده نشده را به سه حالت انتقال دهد:

  • DVI-I (ترکیبی): سیگنال‌های دیجیتال و آنالوگ را در یک رابط ترکیب می‌کند.
  • DVI-D (دیجیتال): تنها از سیگنال‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کند.
  • DVI-A (آنالوگ): تنها سیگنال‌های آنالوگ را پشتیبانی می‌کند.
کابل DVI

کابل DVI

کابل‌های DVI-I و DVI-D به دو صورت تک لینک و دوآل لینک (Dual-Link) عرضه می‌شوند. در حالت تک لینک، این کابل می‌تواند تا رزولوشن 1920 در 1200 را در حالت 60 هرتز پشتیبانی کند. با این حال با اضافه شدن یک فرستنده‌ی دیجیتال دیگر و تبدیل کابل به حالت دوآل لینک، رزولوشن پشتیبانی شده تا 2560 در 1600 در حالت 60 هرتز  نیزافزایش می‌یابد.

برای جلوگیری از ماندگاری اجباری دستگاه‌های VGA به دلیل نبودن کابل جایگزین، کابل‌های DVI در حالت DVI-A از ارتباط آنالوگ هم پشتیبانی می‌کنند. این یعنی رابط‌های DVI می‌توانند با کابل‌های VGA قدیمی نیز سازگار باشند.

 

کابل USB یکی از انواع کابل انتقال داده

 

کابل USB

کابل USB

کابل‌ها و اتصالات یو اس بی (Universal Serial Bus) از فراگیرترین کابل‌های مورد استفاده در دنیا محسوب می‌شوند. درواقع در سیستم‌های کامپیوتری امروزی دستگاه‌های مختلفی اعم از موس، کیبورد، دسته بازی، هدست، فلش، آداپتور بی سیم و دستگاه‌هایی این چنینی با استفاده از اتصال USB می‌توانند به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل شوند. گفتنی است که این نوع از کابل های کامپیوتر در طی سال‌های مختلف ارتقا یافته و مجموعه و ویژگی‌های آن کامل‌تر شده است. سیر تکاملی سرعت آن را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید که البته هرکدام می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند.

 

کابل HDMI

کابل HDMI

کابل HDMI

کابل اچ دی ام  آی (High Definition Multimedia Interface) رابط جدیدی برای انتقال صدا و تصویر به صورت همزمان است. در واقع HDMI برخلاف دیگر کابل های کامپیوتر یعنی VGA و یا   DVI  قادر است از صدا و تصویر به صورت همزمان پشتیبانی کند. از آنجایی که ارسال سیگنال دیجیتال با این کابل صورت می‌گیرد، درنتیجه تنها می‌توان از آن در دستگاه‌های جدید مانند اتصال لپ تاپ به تلویزیون استفاده کرد.

 

کابل ساتا SATA یکی از انواع کابل انتقال داده

این کابل‌ ها در واقع به روز شده همان کابل‌های IDE هستند با عملکرد بهتر. این کابل‌ها نسبت به کابل‌های IDE کارایی مطلوب‌تری دارند. برای نمونه انتقال داده‌ها درکابل ‌های ساتا سریع‌ تر انجام می‌شود. این کابل ‌ها دارای نوارهایی بلند و نازک‌اند که در روزگار ما با اغلب کامپیوترها سازگاری دارند. در واقع کامپیوترهای امروزی عموما با کابل‌های قدیمی‌تری مثل کابل‌های IDE سازگاری ندارند.

 

کابل ساتا

کابل ساتا SATA

 

و در پایان، شناخت بهترین تجهیزات شبکه در کنار برآورد نیازها در محیط کاری می‌تواند میزان اثربخشی خدمات و نیز سود خالص کسب و کارها را افزایش دهد. در بازار رقابتی امروز استفاده و شناخت انواع کابل انتقال داده بر کسی پوشیده نیست. در هر زمینه ای سرعت، دوام و کیفیت بالا مورد نیاز خواهد بود و این امر با انتخاب آگاهانه در تهیه قطعات مورد نیازمحقق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *