روشنایی

انواع پنل ال ای دی را بشناسید

انواع پنل ال ای دی

روشنایی خانه رکن اصلی در زیبایی خانه است. از گذشته تا کنون انواع وسایل روشنایی مورد استفاده قرار می‌گرفته اند.  همانطور که می دانید انسان های اولیه برای روشنایی خانه از آتش استفاده می کردند. پس از آن چراغ های پی سوز با منبع چربی حیوان اختراع شدند، پس از آن چراغ های گرو سوز با منبع نفت به وجود آمدند. در نهایت الکتریسیته پدید آمد و لامپ های مختلف ساخته شد. علاوه بر آن، ال ای دی ها، ریسه ها، پروژکتور ها نیز اختراع شدند. در این مقاله قصد داریم راجع به انواع پنل ال ای دی صحبت کنیم.

 

پنل ال ای دی چیست؟

روی سقف های عادی ابتدا لامپ ها و مهتابی ها نصب می شدند. بعد از سقفت های عادی، سقف های کاذب و نما های کناف ایجاد شدند. لامپ ها و مهتابی ها روی این نوع سقف ها قابل نصب نبودند، بنابراین انواع پنل ال ای دی اختراع شدند. پنل ها به دو صورت دایره ای و مربعی با توجه به نیاز مشتری تولید و عرضه می شوند. نور پنل ها هر کدام با دیگری متفاوت است. حتی با اینکه اندازه پنل ها متفاوت است، نوردهی انها یکسان نخواهد بود و با توجه به نیاز مشتری متفاوت است. علت آن اختلاف وات مصرفی نوع لامپ و درایور آن ‌ها است.

 

ساختار پنل ال ای دی

انواع پنل ال ای دی دارای دو قسمت هستند. قسمت اول کاسه و قسمت دوم یک یا چند دیود نورانی ال ای دی که نحوه قرار گیری آنها به صورت اس ام دی است. منبع پنل ولتاژی پایین‌ تر از برق شهری یعنی درایور است. عملکرد درایور همانند آداپتر است به این صورت که ولت شهری را به ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن ال ای دی‌ها تبدیل می‌کند.

 

انواع پنل ال ای دی با توجه به نوع نصب:

پنل ها با توجه به اینکه چگونه نصب می شوند به دو نوع تقسیم می شوند.

 

پنل ال ای دی توکار:

در سقف های کاذب و نمای کناف مکان های برای قرار گیری انواع پنل ال ای دی وجود دارد که از قبل طراحی شده است. برای سقف های معمولی کاربردی ندارند چون که توپر هستند. برای سقف های معمولی لامپ ها و مهتابی ها کاربرد دارند.

 

پنل ال ای دی روکار:

در برخی سقف ها مکانی برای قرارگیری پنل وجود ندارد. برای مثال سقف‌های آجری قدیمی چون تو پر هستند قابلیت نصب روی پنل ندارند. اما پنل های رو کار این امکان را ایجاد کرده اند‌ که در سقف های آجری هم نصب شوند.

 

انواع پنل ال ای دی

پنل ال ای دی دایره‌:

این پنج ها همانطور که از نامشان پیداست به شکل دایره ای هستند. ابعاد تولیدی پنل ها ۴ سانتی متر، ۶ سانتی متر، ۸ سانتی متر، ۱۰سانتی‌متر و … است. در واقع این اندازه ها، اندازه ی قطر دایره های درون پنل هستند. قاب این پنل ها به دو صورت ساده و دور شیشه ای هستند.

 

پنل ال ای دی مربع:

پنل مربعی به شکل مربع هایی به اندازه ۴ سانتی‌متر، ۸سانتی متر، ۱۰ سانتی‌متر، ۱۵ سانتی متر و ۲۰ سانتی‌متر به بالا هستند. اگر پنل های بزرگ می خواهید، بهترین گزینه پنل های مربعی هستند. این نوع هم مدل ساده و درو شیشه ای دارند.

 

پنل ال ای دی اضطراری:

این پنل ها علاوه بر درایور یک جا باتری نیز دارند. به دلیل وجود جا باتری است که به این پنل اضطراری می گویند. این پنل ها هم در نوع دایره ای وجود دارند و هم در نوع مربعی. مدت زمانی که برق شهری قطع می شود، این پنل ها از برق باتری خود برای تامین نور و روشنایی محیط استفاده می کنند. معمولا شما جا به جایی برق را متوجه نمی شوید.

 

پنل ال ای دی ضد آب:

یکی دیگر از انواع پنل ال ای دی، نوع ضد آب آنها است. رای مکان هایی که در مقابل آب و باران هستند مانند شیروانی ها از این پنل استفاده می کنند. لامپ و درایور این پنل ها شامل ضریب حفاظت IP هستند. دو رقم جلوی این کلمه وجود دارد که اولی میزان حفاظت در برابر گرد و غبار و دومی میزان حفاظت در برابر نفوذ آب را نشان می دهد.

 

پنل ال ای دی دو رنگ:

اکثرا شرکت های چینی تولید کننده این نوع پنل های بی گارانتی هستند. این پنل ها صرفا برای جلب مشتری و تزئین خانه استفاده می شوند. بدین صورت که با روشن شدن لامپ، رنگ مهتابی ایجاد و سپس بعد از خاموش و روشن کردن رنگ آن از مهتابی به آفتابی تغییر می‌کند. افرادی که برای تنوع از این پنل ال ای دی استفاده می کنند، خیلی زود خرابی هایی در آن می بینند.

 

دلایل روشن نشدن پنل ال ای دی

گاهی اوقات این مشکل پیش می آید که پنل ال ای دی روشن نمی شود. دو عامل سوختن درایور و سوختن لامپ ال ای دی موجب روشن نشدن پنل ها هستند. زمانی که ولتاژ برق شهری دچار نوسان می شود، ابتدا درایور آسیب می بیند و در واقع می سوزد. در موارد خاص لامپ های ال ای دی می سوزند. بارز ترین علت سوختن لامپ ال ای دی ها، تمام شدن عمر آنها است. بنابراین اول از همه سالم بودن درایور را چک کنید. کاری که می توانید انجام دهید این است که لامپ را باز کرده و با پنل دیگر امتحان کنید، اگر لامپ روشن شد یعنی مشکل از درایور است. اگر لامپ روشن نشد، پس ال ای دی سوخته است.

 

نکات مهم هنگام خرید پنل‌ال ای دی

اندازه پنل ال ای دی:

توجه داشته باشید که اندازه محل نصب با اندازه برش پنل دقیقا به یک اندازه باشد.

رنگ پنل ال ای دی:

انواع پنل ال ای دی در دو رنگ آفتابی و مهتابی وجود دارند. اگر قصد تعویض دارند رنگ نمونه قبل را خریداری کنید، اگر قصد خرید دارید توصیه می شود ترکیب این دو رنگ را خریداری نمایید.

 

وات پنل ال ای دی:

پنل هایی که پات مصرفی بالا دارند، نور زیاد دارند، هزینه زیاد و مصرف برق بالا نیز دارند‌.
میزان محافظت پنل ال ای دی: IP پنل ها روی آن نوشته شده است. عدد هشت بیشترین مقدار حفاظت پنل را دارا است.

 

قیمت پنل ال ای دی:

پنل ها چون در انواع و اندازه های مختلف وجود دارند، قمیت های مختلفی نیز شامل می شوند. هر چقدر قیمت بالا تر باشد، کیفیت نیز بالا تر خواهد بود.

 

گارانتی پنل ال ای دی:

سعی کنید از شرکت هایی خرید کنید که برای محصولات خود گارانتی داشته باشند. اکثرا میزان گارانتی یک تا دو سال است که بعد از خرابی با نمونه های نو تعویض می شود.

 

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله در مورد انواع پنل ال ای دی گفته شد، به راحتی می تواند نوع مورد نیاز خود را با بالا ترین کیفیت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *