روشنایی

6 نوع مختلف لامپ ال ای دی را بشناسید

انواع لامپ ال ای دی

برای تامین روشنایی مکان ها نیاز به یک وسیله روشنایی است. در قدیم از شمع و فانوس استفاده می شد در حالی که امروزه از لامپ ها استفاده می شوند. لامپ ها در انواع مختلفی وجود دارند و در هر مکانی که به ذهنتان برسد، کاربرد دارند. یکی از انواع لامپ ها، لامپ ال ای دی است. در این مقاله قصد داریم راجع به انواع لامپ ال ای دی با شما صحبت کنیم. اگر قصد خرید لامپ ال ای دارید این مقاله را از دست ندهید.

 

لامپ ال ای دی چیست؟

این لامپ نوعی از لامپ های حالت جامد است. منبع روشنایی لامپ دیود نور گسیل است. اوایل از این لامپ در دستگاه های الکترونیکی به شکل چراغ قرمز رنگ استفاده می شد. مصرف برق این لامپ بسیار کم است و عمر طولانی دارد‌. بازدهی انرژی بالای این لامپ چندین برابر دیگر لامپ های رشته ای است.
هنگامی که مردم به این سه موضوع پی بردند، سعی کردند که نوع بزرگ تر و با رنگ های بیشتری، این لامپ را تولید کنند. با تولید لامپ های ال ای دی بیشتر و مجهز تر، جای خود را در صنعت روشنایی محکم کردند. نوعی از لامپ های ال ای دی قادر به انتشار بیش از ۳۰۰ لومن در هر وات است که ادعا شده این مقدار به بیش از دوازده برابر در آینده افزایش خواهد یافت.
نام کامل این لامپ Light emitting diode است به معنی دیود ساطع‌ کننده نور. افزایش مصرف انرژی و حجم تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان، توسط لامپ‌ها رشته‌ای اتفاق می افتد. این موضوع موجب شده که بسیاری از کشور های جهان، انواع لامپ ال ای دی را جایگزین لامپ های رشته ای کنند‌ تا حرارت زمین را کم کنند. ال ای دی ها نور را در جهتی خاص متمرکز می کنند.
لامپ ها درون محفظه شفاف گنبدی شکل کوچک قرار می گیرند. سایز لامپ ها به اندازه چوب کبریت است که سختی بالا دارند. نور در انواع رنگ های خالص و شدت ها با طول موج مشخص ساطع می شوند.

کاربرد های لامپ ال ای دی

• این لامپ در تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده فراوان قرار گرفته است.
• از این لامپ برای نمایش خاموش یا روشن نمایشگر ها در لوازم مولتی مدیا استفاده می شود.
• ال ای دی ها به عنوان نشانگر آماده به کار بودن لوازم الکتریکی و ماشین آلات استفاده می شوند.
• در ساختار تلویزیون ها و مانیتور های ال سی دی نیز کاربرد دارد. برای تامین نور پشت نمایشگر کریستال مایع به جای لامپ فلورسنت، امروزه از انواع لامپ ال ای دی استفاده می شود.

انواع لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی در انواع مختلفی وجود دارد که بر اساس فناوری ساخت، کابرد و غیره تقسیم بندی شده اند‌.

لامپ ال ای دی پاور(Power LED)

اولین نسل لامپ های ال ای دی، نوع پاور بوده است. میزان برق این لامپ ها، یک وات و سه وات هستند. بازدهی روشنایی لامپ پاور، صد لومن به ازای هر وات است. روی یک PCB تعدادی لامپ پاور نصب می شد که نور انواع پروژکتور ها و لامپ ها را تامین می کرد.

لامپ ال ای دی اس ام دی (SMD)

این ال ای دی ها، نسل جدیدتری نسبت به پاور هستند. روشنایی فراهم شده توسط این ال ای دی ها به صورت نصب تعدادی از لامپ ها با توان پایین(۲۰۰ میلی وات تا ۵۰۰ میلی وات) و روی یک برد کوچک بوده است. همانند COB این ماژول ها را می توان به برق شهری متصل نمود. اگر بخواهید به برق شهری متصل کنید، درایور به طور کامل باید حذف شود.

لامپ ال ای دی سقفی cob

این فناوری در ساخت انواع لامپ ال ای دی به کار می رود. این ال ای دی ها توان بالا دارند و به همین دلیل در پروژکتور ها و لامپ های فشرده کوچک استفاده می شود. با جای‌گذاری چندین چیپ ال ای دی درون یک ماژول و پیاده سازی ساخت ال ای دی، فناوری COB ایجاد می شود. انواع لامپ ال ای دی COB عبارتند از: دایره ای، حلقوی، مربعی و نواری

لامپ ال ای دی حبابی

شکل ظاهری این لامپ ها حباب مانند است و واسطه این شکل پرتاب تور مستقیم دارند. با وجود پرتاب مستقیم نور، مناسب برای مکان هایی چون فروشگاه ها، میوه فروشی ها و سوله های تولیدی است. زاویه تابش نور ال ای دی حبابی صد و سی و پنج درجه است. همچنین طول عمر بالا و توان مصرفی ۹,۱۲, ۱۵ و ۲۰ وات سبب شده که کاربرد گسترده ای برای خانه و اتاق خواب داشته باشد.

لامپ ال ای دی گل

همانطور که از نام این لامپ معلوم است، ظاهری خاص و گل مانند دارد. این ویژگی سبب شده که مورد توجه فراوان قرار گیرد. زاویه تابش این لامپ صد و سی درجه است. هر چقدر زاویه تابش بیشتر باشد، لامپ ها کاربرد بیشتری در صنعت، خانه ها و تجارت خواهند داشت. شار نوری لامپ، سه هزار و سیصد لومن است. این مقدار برابر است با شار نوری سه لامپ صد وات رشته ای. شاخص نمود رنگ بالای هشتاد دارد. طول عمر ال ای دی گل به بیست و پنج هزار ساعت می رسد که این موجب شده این لامپ مورد توجه قرار بگیرد. سر پیچ چهل وات از نوع E27 دارد.

لامپ ال ای دی فیلامنتی

این لامپ در مقایسه با انواع لامپ ال ای دی کمتر گرم می شوند. ظاهر زیبا و مصرف کم این لامپ از مزیت های آن به شمار می آید. این لامپ ها مناسب برای لوستر های ساده و لوستر های دارای شید هستند.

مزایای لامپ های ال ای دی

  •  طول عمری بالا بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار ساعت
  •  بازدهی نور بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات
  • روشن شدن لامپ‌های LED به محض رسیدن ولتاژ به آن‌ ها
  • مرتبط نبودن طول عمر لامپ به تعداد خاموش و روشن شدن
  • امکان تنظیم نور در لامپ‌های LED با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation
  • قابلیت تنظیم زاویه تابش
  • پرتو های مادون قرمز و پرتوهای فرابنفش که سبب آسیب محیط و چشم می شود و در انواع صنایع روشنایی موجود است، در انواع لامپ ال ای دی وجود ندارد.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع لامپ ال ای دی آشنا شدید. شما بستگی به مکان و شرایط می توانید هر کدام از نوع لامپ ها را خریداری و استفاده کنید. توجه داشته باشید که برند ها و مراکز معتبر برای لامپ ها گارانتی نیز در نظر گرفته اند‌. بنابراین سعی کنید از مراکز و سایت های مورد تایید خرید انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *