کلید و پریز

انواع کلید پریز را بشناسید + آموزش نصب

انواع کلید پریز

امروزه هر وسیله ای که در خانه نصب می شود و یا استفاده می شود، باید هم کیفیت خوب داشته باشد و هم ظاهر شیک و زیبا و متناسب با خانه و دکور داشته باشد. کلید و پریز جز دکوراسیون خانه می باشد که نقش مهمی دارد. انتخاب یک پریز متناسب با خانه و کفپوش و کاغذ دیواری، همواره دغدغه اصلی افراد بوده است. اما با توجه به اینکه تعداد و انواع  کلید و پریز ها بسیار زیاد است، به مشکلی بر نخواهید خورد. اگر قصد خرید کلید پریز را دارید با ما همراه باشید تا بتوانید با شناخت انواع کلید پریز بهترین انتخاب را داشته باشید.

قطعات و اجزای کلید و پریز

کلید و پریز همانند سایر تجهیزات ساختمانی، دارای قطعات تخصصی می باشد. در کل ساختار درونی کلید و پریز ها شامل اتصالات درونی، تعداد پل (تک پل و دو پل)، سیم‌پیچ است.

قاب از تجهیزات و قطعات بیرونی است که روی دیوار قرار می گیرد و این خود مزیتی محسوب می شود، چرا که نصب راحت تری در پی خواهد داشت.

جنس کلید پریز ها

کلید و پریز ها از جنس نسوز و غیر قابل اشتعال ساخته می شوند. همچنین ساختار درونی آن ها، به گونه ای است که احتمال جرقه و احتراق به حداقل برسد.

انواع کلید و پریز

کلید و پریز ها در انواع مختلفی وجود دارند و هر کدام از آنها بر اساس عامل های گوناگون طبقه بندی می شوند.

انواع کلید و پریز بر اساس نحوه نصب

این کلید و پریز ها خود دارای زیر مجموعه هستند.

کلید پریز توکار: سیم کشی این نوع، در ساختمان ها از طریق لوله می باشد. این سیم ها از داخل دیوار به یکدیگر متصل هستند. نوع توکار پریز ها، سبب زیبایی و تمیزی کار می شود. نصب این کلید باید توسط فرد ماهر انجام شود. در مرحله اول باید قوطی کلید کار گذاشته شود، سپس همراه یک چنگکی نصب صورت گیرد.

کلید و پریز رو‌کار: نصب استاندارد باید توکار باشد، در صورتی که به صورت توکار انجام نشود، می بایست نحوه نصب روکار مورد استفاده قرار گیرد. برای این کار قوطی روکار روی دیوار و مکانیسم آن داخل دیوار قرار می گیرد. سیم کشی آن نیز روکار می باشد که اکثرا ظاهر بد و نا زیبایی ایجاد می کند. اما برای پوشاندن این عیب از داکت ها و انواع ترانکینگ استفاده می شود.

انواع کلید و پریز بر اساس کارکرد

انواع این پریز ها، کارکرد متفاوتی نسبت به هم دارند.

کلید تک پل:

این کلید ها دارای یک خروجی برای قطع و وصل کردن جریان الکتریکی هستند. یعنی با استفاده از این پریز ها، فقط یک سیستم را می توان خاموش و روشن نمود.

کلید دو پل:

این نوع از کلید ها، دو شاسی جدا برای قطع و وصل کردن جریان الکتریکی دارند‌. بنابراین با استفاده از این کلید و پریز ها تجهیزات روشنایی به صورت دلخواه روشن یا خاموش می شود.

کلید سه پل:

این نوع کلید، دارای سه شاسی جدا گانه برای یک نقطه می باشد که قطع و وصل جریان الکتریکی را انجام می دهد. نسبت به سایر کلید و پریز ها کمتر مورد استفاده قرار داده می شود.

کلید تبدیل:

عملکرد این کلید دقیقا شبیه تک‌ پل می باشد با این تفاوت که یک لامپ توسط دو کلید و دو نقطه مجزا، کار می کند. برای مثال شما در ابتدای راهرو لامپ را روشن می کنید و در انتهای راهرو لامپ را خاموش می نمایید.

کلید صلیبی:

کلید تبدیل چون در دو نقطه متفاوت است، نیاز به یک رابط دارد. پریز صلیبی، کلید تبدیل را به یکدیگر متصل می کند.

کلید دیمر:

این کلید و پریز، نوع پیشرفته است که با استفاده از آن نور کم و زیاد می شود و اکثرا برای نور پردازی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پریز تلفن:

کلید پریز های تلفن در قدیم به صورت دوشاخه بود، اما امروزه به صورت سوکتی نیز موجود می باشد.

پریز برق:

این پریز که همه ی مردم با آن آشنا هستند، برق ساختمان را به وسایل برقی ساختمان مرتبط می کند. در دو نوع ارت‌دار و بدون ارت ارائه می‌شوند.

پریز شبکه:

پریز شبکه اکثرا در اداره ها و شرکت ها برای ارتباط کابل شبکه با مودم، لپ‌تاپ و … استفاده می شود. کلید و پریز شبکه در دو نوع SFTP و UTP موجود است.

پریز UPS:

این پریز مناسب ساختمان هایی است که برق اضطراری دارد. وظیفه پریز UPS اتصال دوشاخه برق دستگاه و برق اصلی می باشد.

پریز آنتن: پریز آنتن برقراری ارتباط میان آنتن مرکزی و ماهواره با گیرنده‌ها را انجام می دهد.

انواع کلید و پریز بر اساس طرح و مدل

همانطور که می دانید کلید و پریز ها در طرح ها و مدل های مختلف وجود دارند و افراد می توانند با توجه به نوع دکوراسیونی که دارند، مدل و طرح مورد نظر خود را انتخاب کنند.

کلید و پریز کلاسیک: این کلید پریز ها بیشتر برای خانه هایی با دکور کلاسیک به کار می روند. دارای رنگ های خود آن تر و کلاسیکی چون کرم قهوه‌ای یا قهوه‌ای تافی می باشند.

کلید پریز لمسی: کلید و پریز لمسی از مجهز ترین و پیشرفته ترین کلید و پریز ها است که به جای فشار دادن، فقط باید لمس شود. طراحی این پریز ها به صورت  تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل می باشد که در تمام قسمت های خانه قابل نصب هستند. مزیت دیگر انها، کنترل هوشمند و از راه دور آنها است. کلید و پریز برق فوتوالکتریک زیر مجموعه این کلید ها است که سنسور حساس به تاریکی دارد. به محض تاریک شدن هوا و کم‌شدن نور، سنسور ها فعال شده و لامپ روشن می شود.

کلید برق حساس به صدا: این نوع کلید و پریز ها بسیار جالب هستند و سنسور های حساس به صدا دارند‌. این سنسور ها بهتر است در داخل خانه استفاده شود.

کلید و پریز کارتی: این نوع کلید پریز ها بیشتر در هتل ها مشاهده می شوند. با قرار گرفتن کارت در محفظه کارت، سنسورهای کنتاکت فعال شده و برق جریان می یابد.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع کلید و پریز های برق در مدل‌ها و کاربری‌ های متفاوت آن آشنا شدید. نکته قابل ذکر این می باشد که قبل از خرید حتما با افراد متخصص این حوزه مشورت کنید‌ تا دچار مشکل نشوید. همچنین برای نصب آن، خودسرانه عمل نکنید، چرا که خطر برق گرفتگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *