بلاگ, روشنایی

انواع وال واشر را بشناسید

انواع وال واشر

نورپردازی و برق کاری یکی از شغل ها و کسب و کار ها است که نیاز به تخصص دارد. این کسب و کار با انواع وسیله ها سر و کار دارد. یکی از محصولات روشنایی و نورپردازی، وال واشر(Wall washer) است. در این مقاله قصد داریم راجع به انواع وال واشر صحبت کنیم.

وال واشر چیست؟

کنار هم چیدن تعدادی لامپ به اشکال مختلف، قطعه ای به نام وال واشر پدید می آورد. اندازه، تعداد و میزان توان لامپ ها بسته به نظر مشتری متفاوت خواهد بود. وال واشر ها به صورت خطی کنار یکدیگر، پروژکتور LED را تشکیل می دهند. این قطعات می توانند در نمای داخلی یا خارجی مورد استفاده قرار گیرند. جهت نور، زاویه تابش و شدت نور توسط فرد تنظیم می شود. چراغ ها ممکن است تک رنگ باشند.( قرمز، ابی، زرد، سبز، بنفش، سفید و …) می توانند RGB یعنی هفت رنگ نیز باشند. نوع RGBW وال واشر ها قابلیت ایجاد نور سفید به همراه نور های رنگی فول کالر را دارند.
با توجه به اینکه میزان توان و اندازه انواع وال واشر ها می تواند سفارشی باشد، کاربرد گسترده ای در دکوراسیون و صنعت نورپردازی ساختمان پیدا کرده است. معماران با استفاده از وال واشر ها توانسته اند هم تجهیزات جانبی برای تامین روشنایی ساختمان ایجاد کنند، هم اینکه فضا را زیبا تر کرده اند‌.

کاربرد وال واشر

 • انواع وال واشر ها کاربرد مختلفی نیز دارند و به عنوان نور تزئینی در محیط استفاده می شوند.
  • در نمای داخلی و بیرونی ساختمان های مسکونی و تجاری وال واشر استفاده می شود.
  • در فروشگاه های بزرگ و شناخته شده جهت جذب مشتری به کار می روند.
  • اگر دیده باشید در بدنه پل ها از وال واشر برای تامین نور و همچنین تزئین استفاده می کنند.
  • در گالری های هنری و موزه ها، نور وال واشر به عنوان نور تاکیدی استفاده می شود.
  • ستون ها، برج ها، تونل ها و زیر گذر ها با وال واشر چشمگیر تر می شوند.
  • تزئینات غرفه ها و ویترین های تبلیغاتی برای جلب مشتری از وال واشر استفاده می کنند.
  • در آکواریوم های آب شیرین و آب شور برای تزئین و طول عمر حیات ماهی ها از نورپردازی وال واشر استفاده می کنند.
  • ال ای دی UV مکمل وال واشر ها در تزیین جشن ها هستند.
  • در مراکز تفریحی و رستوران های بزرگ نیز از وال واشر ها استفاده می شود.

انواع وال واشر

در گذشته و حتی امروز بسیاری از افراد برای نور پردازی از پروژکتور استفاده می کردند. عیب پروژکتور ها این بود که نصب آنها به سهولت انجام نمی شد و فضای بسیاری نیاز داشتند. وال واشر ها روی کار آمده و جایگزین پروژکتور ها شدند. نصب وال واشر ها در مکان هایی با ارتفاع زیاد و باریک به سهولت انجام می شود. انواع وال واشر ها، رادمان نوری بالا و توان مصرفی کم دارند. ابعاد کوچک آنها سبب شده که به سهولت در امکان مختلف نصب شوند. وال واشر ها قابلیت ایجاد سایه روشن نیز دارند که این مزیتی عالی محسوب می شود.
لامپ وال واشر ها بستگی به چیدمان، کاربرد مختلفی دارند.

وال واشر یک ردیفه

این نوع از وال واشر ها برای نورپردازی دکوراسیون های داخلی و خارجی، نورپردازی های تزیینی و طراحی های نور مخفی، نور های تزئینی پشت آینه و پشت تابلو ها و انواع نورپردازی ها و طراحی های شهری و ساختمانی کاربرد دارند.

وال واشر چند ردیفه

در کاربرد های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. نورپردازی سطح وسیع چون: بیلبوردها، موزه ها، گالری ها و در صنایع پزشکی، محوطه های کارگاهی، کشاورزی و غیره با وال واشر چند ردیفه انجام می شود.

انواع وال واشر بر اساس رنگ خروجی

 1.  تک رنگ
 2. مولتی کالر
 3. فول کالر

نوع تک رنگ وال واشر ها با قیمت ارزان تری نسبت به سایر، عرضه می شود. وال واشر مولتی کالر و فول کالر تمام قابلیت ها و کاربرد های مورد نظر مشتری را دارا می باشند. از این رو هزینه بیشتری نسبت به تک رنگ را در بر می گیرند.

انواع وال واشر بر اساس نصب

 1. روکار:

این وال واشر ها همانی هستند که روی نما نصب می شوند.

2. توکار:

وال واشر توکار مناسب مکان هایی است که نور ساطع شده از آن باید دیده شود نه خود المان نوری.انواع وال واشر قاب هایی در سایز کوچک و بزرگ وجود دارد. قاب کوچک و باریک مناسب نورپردازی ها و قاب بزرگ مناسب کاربرد های صنعتی است.

پروژکتور وال واشر

این قطعه روشنایی، نور را تنها در یک مکان خاص متمرکز می کند. روشن شدن نور خیابان و طول جاده ها با این پروژکتور امکان پذیر است.

مزیت پروژکتور وال واشر

1. آلودگی نوری ایجاد نمی کنند.
2. سبب خیرگی و اذیت شدن چشم رانندگان نمی شوند‌.
3. بیشترین بهره نوری را دارند.
4. با کیفیت بالا مقابل فشار آب، برف، باران و سایر عوامل جوی، تغییرات دمایی و حرارتی مقاوم هستند.

5. بدنه آن از جنس آلومینیوم است که طول عمر آن را افزایش داده است.
6. چیپ پاور ال ای دی و لنز هدایت کننده نور با ویژگی فوکوس بسیار زیاد دارد.
7.  نسبت به نور تولیدی، ابعاد و وزن کمی دارند.
8. عناصر و اشعه های مضر در این وال واشر وجود ندارد.

وال واشر نما

تزیین نما های ساختمان ها، ادارات، مجتمع ها، مجسمه ها و سایر نما های شهری با استفاده از این وال واشر، بسیار جذاب است. حرکت نوری وال واشر نما به دو صورت ثابت و خطی، رقص نور و با نور متحرک و پویا است.
با عرض کم می تواند نور گسترده ای منتشر کند. رنگ وال واشر نما، صورت تک رنگ، هفت رنگ و یا rgb است. اتلاف انرژی این وال واشر تقریبا صفر است و مصرف انرژی کم و مقرون به صرفه ای دارد. تمام انرژی دریافتی توسط وال واشر به نور تبدیل می شود و این سبب شده که وسیله داغ نکند.

نتیجه گیری

در این مقاله با وال واشر آشنا شدید، آگاه شدید که در چه مکان هایی از آن استفاده می شود. همچنین انواع وال واشر را مورد بررسی قرار دادیم. توجه داشته باشید که برای خرید حتما به مرکزی معتبر مراجعه کنید. چون وال واشر ها مدت زمانی طولانی باید کار کنند، کیفیت آنها اولویت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *