بلاگ, ترانسفورماتور

ترانس برق خانگی چیست؟ (به زبان ساده)

ترانس برق خانگی

امروزه وسایل خانگی، سهولت در کار های خانه را به وجود آورده اند‌ و زندگی آرام را به افراد هدیه داده اند. از این رو خراب شدن و آسیب دیدن هر کدام از آن ها می تواند آرامش را به هم بزند‌. بنابراین برای اینکه آسایش حفظ شود و در هزینه ها صرفه جویی شود، باید از وسیله ای کمکی استفاده کنیم. ترانس برق خانگی یا ترانسفورماتور، علاوه بر محافظت از این دستگاه ها، طول عمر آنها را زیاد می کند.

ترانس برق خانگی چیست؟

ترانس برق خانگی نوعی از ترانسفورماتور ها به حساب می آید که تامین ولتاژ و جریان مورد نیاز خانه های مسکونی را بر عهده دارد. این نوع ترانس ها،‌ جز ترانسفورماتور های توزیع محسوب می شوند. این ترانس، تک فاز است و می تواند 7200 ولت برق را به 240 یا 120 ولت تبدیل کند‌.

محل نصب ترانس برق خانگی

ترانس برق خانگی در دو مکان قابل نصب است:
1. برخی افراد به اشتباه فکر می کنند از این ترانس درون خانه نصب می شود، در حالی که اینگونه نیست. محل نصب این نوع ترانس، نزدیک خانه و روی تیر برق است.
2. برخی اوقات در زیر زمین به صورت ترانسفورماتور توزیع دشک – نصبی، نصب می گردد.
به طور کلی بر اساس مسائل زیبا شناختی، لازم به استتار ترانس ها است. (فکر نمی کنم تا به حال ترانس برق خانگی را در محل نصب به طور واضح دیده باشید!) فاصله سه متری از جلو و فاصله یک متری از پشت و اطراف ساختمان با ترانس، کاملا استاندارد است. این فاصله برای سهولت رسیدگی کارمندان اداره برق به ترانس ها نیز است.

یک ترانس برق خانگی چند منزل را پوشش می دهد؟

یکی دیگر از دغدغه ها و سوالات رایج در استفاده از ترانس، تعداد مصرف کنندگان است. یک ترانس برق تک فاز تعداد 10 الی 50 منزل مسکونی، 4 الی 5 مشتری تجاری و صنعتی را پوشش می دهد.

ساختار ترانس برق خانگی

یک ترانس برق خانگی، دارای دو دسته سیم، به نام سیم های اولیه و سیم های ثانویه می باشد. میزان ولتاژ سیم های اولیه توسط شرکت برق تامین می شود. در سیم پیچ ثانویه، بارگیری انجام می شود که به منبع برق، سیم پیچ اولیه متصل است.
تعداد دور های سیم پیچ در ثانویه، کمتر از تعداد دور های سیم پیچ در اولیه است. دلیل این موضوع این است که در سیم پیچ ثانویه، ولتاژ باید کم باشد. متصل شدن ولت متر در دو طرف سیم، موجب می شود در طرف دوم ولتاژ خروجی 240 ولت داشته باشیم. این میزان، می تواند ولتاژ مورد نیاز وسایل برقی را تامین کند. نکته قابل توجه این است که ترانس برق خانگی، از نوع ترانسفورماتور کاهنده محسوب می گردد.

عملکرد ترانس برق خانگی

سوال بسیاری از افراد این است که ترانس برق خانگی چگونه عمل می کند؟ زمانی که شما وسیله برقی را در منزل به برق وصل می کنید، وسیله برقی دارای 240 ولتاژ می شوید. یعنی به هر دو طرف ولتاژ (L1, L2)، متصل می شود. در این میان وسیله برقی زمین شده است.
علاوه بر این دو سیم، سیم دیگری به نام سیم نوترال وجود دارد که از تپ مرکزی کشیده می شود. به عبارتی دیگر می توانیم بگوییم نصف دو سیمی که به سیم پیچ ثانویه وصل شده اند را به هم وصل می کنند و سیم نوترال را به وجود می آورند. نقش سیم نوترال در اینجا چیست؟ نوترال، 120 ولت به وجود می آورد. بدین صورت که اگر از کل سیم پیچ ثانویه استفاده کنیم 240 ولت ولتاژ خواهیم داشت و اگر نصف سیم پیچ ثانویه را استفاده کنیم به ما 120 ولت ولتاژ می دهد. بنابراین سیم نوترال دقیقا از وسط سیم های ثانویه انتخاب و ارائه می شود.
نکته قابل ذکر: 120 ولت سیم نوترال، به پریز برق متصل می شود. سوراخ بزرگ تر در پریز، مربوط به سیم نوترال است و سوراخ کوچک تر به L1 متصل می شود. سوراخ سوم مستقیما به زمین متصل می شود.
شکل زیر را ببینید. در سمت راست این شکل یک پریز برق، یک اتصال مربوط به نوترال که بین دو پریز مشترک است و بعد یک اتصال به طرف L2 سیم پیچ ثانویه و در نهایت یک سیم نوترال این پریز را زمین می کند. بنابراین متوجه می شوید که اتصالات در ترانس برق خانگی با ساختمان، توسط سیم نول انجام می شود.

برخی ترانسفورماتور ها هستند که دو قطع کننده مدار دو پله نیز در ساختار اتصالات خود دارا هستند. این قطع کننده ها به وسایل برقی در منزل متصل می شوند. به دلیل اینکه هم به L1 و هم به L2 متصل می شود، دو قطب و دو طرف دارد. با این استدلال متوجه می شوید که برای خاموش کردن وسیله ای برقی مانند کولر، باید هر دو طرف از اتصال خارج شده و قطع گردند تا کولر خاموش شود.
قابل ذکر است که برای زمین کردن وسایل برقی تنها از قطع کننده استفاده می شود و سیم نوترال در زمین کردن وسایل برقی نقشی ندارد.
اگر این موضوع را بخواهیم ساده تر بیان کنیم:
زمانی که ترانس برق خانگی به منبع تغذیه وصل است، در سیم پیچ اولیه ولتاژ بالاتری دارد. این ولتاژ از طریق فرآیند القای فارادی در سیم پیچ دوم (به دلیل تعداد دور کمتر سیم ها به دور هسته) و تحت تاثیر میدان الکترومغناطیسی به ولتاژ کمتر تبدیل می گردد. در نهایت از طریق سیم کشی بین ترانس و وسیله برقی، ولتاژ به وسیله برقی منتقل می شود.

ترانس برق خانگی افزاینده و کاهنده چه کاربردی دارند؟

ترانسفورماتور برق خانگی افزاینده:

  1. بعضی از وسایل برقی همچون لامپ های فلوئرسنت
  2. تلویزیون های دارای ترانس فلای بک

ترانسفورماتور برق خانگی کاهنده:

1.استریو                                                                                                                                                                2.  پخش کننده سی دی
3. شارژر موبایل

ترانس برق خانگی، عمر لوازم خانگی را افزایش می دهد؟

بیشتر کارخانه های سازنده لوازم خانگی، موتور و بخش های الکترونیکی، محصولات خود را با ولتاژ 220 ولت تولید و عرضه می کنند. باید بدانید که ولتاژ شبکه در کشور ما به ندرت 220 ولت می شود. در این صورت لوازم برقی در معرض نوسانات ولتاژ است. اگر شما از وسایل برقی با این ولتاژ غیر استاندارد استفاده کنید، کارایی وسیله را کاهش می دهید، مصرف برق را بیشتر می کنید و در بیشتر موارد باعث نیم‌ سوز شدن موتور یا سوختن مدار تغذیه وسیله برقی می شوید.
برای جلوگیری از این موارد و بالا بردن عمر وسیله برقی، تنها راه حل استفاده از ترانس برق خانگی است‌. شاید بگویید هزینه ترانس برق خیلی زیاد است. باید بگوییم که هزینه خرید یک ترانس، به مراتب کمتر از تعمیر هر باره وسیله ها، دردسر ها، اتلاف‌ وقت و هزینه‌ های رفت و برگشت کالا برای انجام تعمیرات است. ترانس برق خانگی ولتاژ ورودی دستگاه‌ های برقی را نظارت می کند‌. یعنی زمانی که ولتاژ از بازه مناسب خارج شود، ترانس برق آن را جبران می کند‌ و باعث افزایش طول عمر آن می شود.

نتیجه گیری

ترانس برق خانگی، لازمه هر منزل برای بالا بردن طول عمر وسیله های برقی است. همچین باعث می شود که میزان برق مصرفی کاهش پیدا کند. صرفا به دلیل اینکه ترانس، نوسانات را از بین می برد. بنابراین داشتن اطلاعات جامع از یک ترانس خانگی، می تواند مزیت های بی شماری برای شما داشته باشد.

tinyurl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *