کلید و پریز

تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز در چیست؟

تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز

در ساختمان سازی، تمامی مراحل ساخت از جمله، نما کاری،دکور داخلی، برق کاری و … اهمیت فراوانی دارد و انجام یک اشتباه کوچک سبب می شود که تمام زحمات شما به هدر برود و مجبور به دوباره کاری شوید. از آنجایی که برق کاری ساختمان باید امن باشد تا افراد خانواده در معرض آسیب قرار نگیرند، مسئله ایمنی برق کاری، از مهم ترین مسائل می باشد‌ که سازمان مهندسی ساختمان روی آن تاکید جدی دارند‌. این سازمان قوانین سفت و سختی برای امنیت دارد که وسایل حفاظتی را نیز شامل می شود. یکی از این وسایل و ابزار ها، کلید برق است. این کلید ها در دو نوع تک فاز و سه فاز تولید می شود. در ادامه قصد داریم راجع به تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز صحبت مفصل داشته باشیم.

کلید مینیاتوری چیست؟

در ابتدا به تعریف کلید مینیاتوری می پردازیم. نام کامل کلید مینیاتوری، Miniature Circuit Breaker می باشد. مخفف این نام را اکثرا به کار می برند. (MCB) کلیدی الکترو مکانیکی و خودکار می باشد که وظیفه آن، حفاظت مصرف کننده در برابر خطای اتصال کوتاه و جریان اضافه بار می باشد. بعد از قطع شدن، به دلیل خودکار بودن، مجدد به مدار بر میگردد. این کلید ها قابل تنظیم نیستند و به صورت مغناطیسی و به صورت حرارتی کار می کنند. در کل از کلید های مینیاتوری به عنوان پریز استفاده می شود. این کلید ها در دو نوع تکفاز و سه فاز ساخته می شوند و برای تجهیزات ساختمانی و لوازم برقی خانه مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در ادامه به بیان تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز می پردازیم.

تفاوت کلیدی مینیاتوری تکفاز با سه فاز

تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز در استفاده از آنها در فیوز می باشد. از مزیت های آن، این می باشد که زمان قطع شدن برق لازم به تعویض نیست و هنگامی که کلید آن را فشار دهید، می توانید برق را مجدد وصل کنید. در زمان پریدن فیوز نیز همین مراحل را می توانید دنبال کنید. این فیوز ها با کوچکترین جریان قطع می شوند. این جریان که سبب قطع شدن ‌و پریدن فیوز می شود، ولتاژ زیادی را نمی خواهد و در نتیجه از خرابی وسایل جلوگیری می کند.

اولین تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز در جریان ها و ولتاژ می باشد. جریان های لازم برای کلید مینیاتوری سه فاژ، صد میلی آمپر می باشد‌. صد میلی آمپر در واقع ولتاژ زیادی به حساب نمی آید. در کلید مینیاتوری تکفاز به مقدار بیشتری ولتاژ نیاز است.

برق تک فاز مدار قدرت جریان متناوب سینوسی ac دو سیمه می باشد که بین – سیم فاز – و یک سیم خنثی – سیم نول – جریان می یابد. این جریان از طریق بار صورت می گیرد. اما برق سه فاز مدار قدرت جریان متناوب سینوسی ac سه سیمه (یا چهار سیمه) می باشد که هر خط با خط دیگر ( هر ac با ac دیگر) فاز 120 درجه الکتریکی تفاوت دارد.

از دیگر تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز میزان توانی است که انتقال می دهد. کلید سه فاز قادر به انتقال بار های بیشتر و بزرگتر با ولتاژ بالا تر است. برای مثال یک موتور الکتریکی بزرگ از این کلید استفاده می کند. اما کلید تکفاز بار های کوچکتر انتقال می دهند و عمدتا برای منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

تداوم توزیع انرژی از دیگر گزینه های تفاوت می باشد. از آنجایی که ولتاژ فراز و فرود دارد، مینیاتوری تکفاز نمی تواند تداوم توزیع انرژی مینیاتوری سه فاز را داشته باشد. در واقع انرژی در کلید مینیاتوری سه فاز با سرعت و اندازه بهتر، انتقال می یابد.

نوع عملکرد کلیدی مینیاتوری

برای عملکرد درست این کلید، دو مکانیزم مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. عملکرد بی متالی برای حفاظت اضافه بار
  2. عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه

جریان اتصال کوتاه توسط سیم پیچ دور کم و قطر زیاد، به شکل مغناطیسی تشخیص داده می شود و فیوز مینیاتوری شروع به کار می کند‌. بی متال به وسیله ی عبور جریان مدت دار بیش از جریان نامی، شروع به کار می کند و عمل کنتاکت فیوز شده را بر اثر خم شدن، قطع می کند.

فیوز مینیاتوری چیست؟

در تعریف ساده ای از فیوز می توانیم بگوییم: وسیله ای حفاظتی است که در مدار ها و تجهیزات الکتریکی به کار می رود.

زمانی که جریان ولتاژ بیش از حد از وسیله عبور کند، فیوز می سوزد و قطع می شود تا آسیبی به وسیله نرسد. نوار فلزی در محفظه غیر رسانای فیوز قرار دارد که زمان افزایش شدت جریان، ذوب می شود و سبب قطع شدن مدار الکتریکی می شود. فیوز ها را اگر بخواهیم از طریق سرعت عملکرد دسته بندی کنیم، به دو دسته تند کار و کند کار تقسیم می شوند.

فیوز های کند کار همان طور که از نامشان پیداست، در زمان عبور جریان بیش از حد، ری اکشن دیر تر و آرام تری دارد و برق دیرتر قطع می شود. اما در مقابل جریان های اتصال کوتاه، واکنش لحظه ای دارند.

فیوز های تند کار، در مدت زمان تند تری جریان را قطع می کنند.

فیوز از عامل مهم تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز است.

انواع فیوز مینیاتوری

این فیوز ها از نظر کاربرد، به دسته های مختلفی تقسیم می شوند:

فیوز مینیاتوری نوع B(روشنایی):

فیوز مینیاتوری تند کار است که در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارد.

فیوز مینیاتوری نوع C(موتوری):

فیوز مینیاتوری کند کار است که مصرف صنعتی دارد.

فیوز مینیاتوری نوع D (ترانسفورماتوری):

زمان قطع این تیپ، از تمامی تیپ ها بیشتر است و برای مصارف صنعتی خاص (مانند مولد‌های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتور‌ها) کاربرد دارد.

فیوز مینیاتوری نوع K(قدرت):

در مدارات قدرت، ترانسفورماتور و موتور‌ها استفاده می شود. قدرت جریان قطع نیز متوسط می باشد.

فیوز مینیاتوری نوع Z(بسیار حساس):

این فیوز، در مدارات حساس کاربرد دارد و در صورت بروز خطا، خیلی سریع جریان را قطع می کند.

نتیجه گیری

فیوز ها و کلید های مینیاتوری در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند که وسیله ای مهم برای محافظت تجهیزات الکترونیکی به شمار می روند. در این مقاله با کلیت فیوز ها و کلید ها آشنا شدید. با اینکه هر دوی آنها برای یک کار استفاده می شوند، اما تفاوت های جزئی دارند‌. با آگاهی از تفاوت کلید مینیاتوری تکفاز با سه فاز، بهترین آنها را برای انجام کارتان خریداری منید‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *